FB TW PIN NWS
Star Wars: Episode II - Attack Of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack Of the Clones (2002)

Türkçe adı : Yıldız Savaşları: Bölüm 2 - Klonların Saldırısı
Yönetmen : George Lucas
Senarist :
Yapım / Dağıtım : Lucasfilm
Oyuncular : Ewan McGregor (Obi-Wan Kenobi), Natalie Portman (Senator Padmé Amidala), Hayden Christensen (Anakin Skywalker), Christopher Lee (Count Dooku), Samuel L. Jackson (Mace Windu), Frank Oz (Yoda), Ian McDiarmid (Supreme Chancellor Palpatine), Pernilla August (Shmi Skywalker-Lars)
Gösterim tarihi :
Türü : Aksiyon / Bilim Kurgu / Fantastik / Macera
Süre : 2 saat, 22 Dakika
Ülke : ABD
Websitesi : www.starwars.com/episode-ii...

Film Özeti

Aç gözlü Ticaret Federasyonunun Naboo' ya karşı giriştiği işgalin yenilgiyle sonuçlanmasının üzerinden 10 sene geçmiştir. İlk filmde 9 yaşında karşılaştığımız Anakin Skywalker (Hayden Christensen) artık 19 yaşındadır ve Obi Wan'ın (Ewan McGregor) gözetimi altında Jedi Eğitimini sürdürmektedir. Naboo Kraliçesi Padme Amidala (Natalie Portman) ise, görevini halefi Jamillia'ya (Ayesha Dharker) devretmiş ve bir senatör olarak Naboo'yu Galaktik Senatoda temsil etmeye başlamıştır. Bu sırada Galaksi yine büyük bir savaşın eşiğine gelmiştir. Jedi düzenini kendi isteğiyle terkeden eski Jedi Ustası Count Dooku (Christopher Lee), gizlice Darth Sidious'la çalışmaya başlayarak “Ayrılıkçılar” grubunun başına geçmiştir ve galakside huzursuzluk yaratmaktadır. Yüce Başkan Palpatine (Ian McDiarmid), kötü gidişe bir dur demek için bir klon ordusu hazırlama önerisini getirir ve Senato’da oylamaya sunar. Oylamaya katılmak üzere Coruscant'a gelen Senatör Amidala, bir suikast girişiminden kılpayı kurtulur. Bunun üzerine Palpatine, Obi Wan ve Anakin Skywalker'ı Amidala'yı korumakla görevlendirir. Ne varki iki Jedi'nin yolları bir süre sonra ayrılır. Anakin ve Amidala, arka arkaya gelen suikast girişimlerini atlatmak için Naboo'ya hareket ederken, Obi Wan, galakside esen savaş rüzgarlarının arkasındaki kişileri ve nedenleri araştırmak üzere sularla kaplı gezegen Kamino'ya doğru yola çıkar.

Bu arada Anakin ve Amidala arasındaki ilişki gittikçe gelişmektedir. Naboo'da Amidala'nın ailesinin yanında geçirdikleri bir kaç gün içinde birbirlerine aşık olduklarını farkederler. Anakin sürekli annesiyle ilgili kabuslar görmekte ve 10 yıl içinde onu görmeye gidemediği için suçluluk duymaktadır. Kabuslar artmaya başlayınca, herşeyi göze alarak Tattoine'e gitmeye karar verir. Amidala da onunla birlikte gider. Aradan geçen 10 sene içinde Shmi, Cliegg Lars adındaki çiftçiyle evlenmiştir ve artık Watto için çalışmamaktadır. Anakin ve Amidala Lars çiftliğine gittiklerinde, Shmi'nin Kum adamlar tarafından rehin alındığını öğrenirler. Anakin, kimseyi dinlemeyerek, öfkeyle annesini kurtarmak için yola çıkar.

Bu sırada Obi Wan'ın başı büyük derttedir. Kamino'da Count Dooku için çalışan ödül avcısı Jango Fett'le yaptığı düellodan kılpayı kurtulduktan sonra, kayalık Geonesis gezegeninde Ayrılıkçı hareket ve Darth Sidious tarafından tuzağa düşürülmüştür. Anakin'e yardım isteyen bir mesaj yollar. Jedi Konseyinin ne pahasına olursa olsun Amidala'yı koruması emirlerine uymak isteyen Anakin kararsız kalmıştır. Ama Amidala'nın ısrarlarıyla Geonesis'e gitmeye karar verir. Bu sırada Palpatine baştan beri hayal ettiği amacına nihayet ulaşmış ve bir klon ordusu kurulmasını kabul ettirmiştir. Çaresiz kalan Yoda, klon ordusuna başkanlık etmeyi kabul eder. Ancak çok daha kötü günlerin kapıda beklediğini düşünmektedir…

Seri filmler

Ziyaretçi yorumları