FB TW PIN NWS
BioRank 1038

Hüseyin Avni Aker

Doğum tarihi : ??.??.1888 Ölüm tarihi : 24.Ağustos.1944
Hüseyin Avni Aker kaç yaşında öldü : 56
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Öğretmen
Hüseyin Avni Aker doğum yeri : Çavuşlu Köyü, Vakfıkebir, Trabzon
Ölüm yeri : Trabzon

Hüseyin Avni Aker Biyografisi

Trabzon ilinin ilk beden eğitimi öğretmenidir ve Trabzon’da stadın yapılmasına emeği geçmiştir.

Hüseyin Avni Aker, (hicri1305) 1888 yılında Trabzon’un Vakfıkebir ilçesinin Çavuşlu Köyünde Hasan Bey'in oğlu olarak doğmuştur. İlkokul ve ortaokulu Trabzon'da okudu. Trabzon Muallim mektebinden öğretmen olarak 1906 yılında mezun oldu. İlk öğretmenlik görevine Giresun ilinin bir ilçesi olan Harşit'te başladı. 1925 yılına kadar sırası ile Torul, Sürmene merkez ilkokullarında bir süre çalıştıktan sonra subay olarak Balkan ve Birinci Dünya Savaşılarına katıldı.

Birinci dünya savaşında ve İstiklâl savaşlarında teğmen ve üstteğmen olarak 4,5 yıl askerlik yapmıştır. Sakarya Savaşı'na da katıldı. Yunanlıları denize döken ve İzmir'e ilk giren subaylarımızdan biridir. Savaştan sonra yüzbaşı rütbesiyle tezkere aldı.

Kurtuluş Savaşı'ndan sonra Trabzon’un merkez ilkokullarında öğretmenlik yaptı. 1922 yılında Trabzon Erkek Lisesi'nde İdman Birliği'ni kurdu. Öğretmen Okulu ve İdman Ocağı takımlarıyla yaptığı yarışmalarda birincilik aldı.

1922'ye gelinceye dek ülkemizdeki spor kulüplerinin sayısı yok denecek kadar azdı; bunlar da belli bir kurala ve organizasyona bağlı değildi. Türkiye Spor Topluluğu Birliği'nin kurulması bir gereksinim durumuna gelmişti. İlk aşamada, İstanbul, İzmir Spor Kulüpleri kuruldu. Bir üçüncü grup da Trabzon'da oluşturuldu. 'Türkiye İdman Cemiyeti'nin kurulmasında, Trabzon'daki spor kulüplerinin bir araya getirilmesinde Hüseyin Avni Aker'in büyük çabaları olmuştur. Kurulan "İdman Cemiyeti"nin başına da ilk olarak Ali Sami Yen getirilmişti.

Beden Terbiyesi Başmüfettişi olan Selim Sırrı Tarcan tarafından 1926 yılında İstanbul'da açılan ve 10 Ekim 1928 ile 1 Temmuz 1929 tarihleri arasında yapılan Beden Eğitimi Kursuna Hüseyin Avni Aker de katıldı ve buradan beden eğitimi öğretmeni diplomasını aldı. Kurs dönüşünden sonra Trabzon Erkek Lisesi'ne atandı.

Trabzon tarihinin ilk beden eğitimi öğretmenidir. 1938 yılına kadar Trabzon Erkek Lisesi, Ticaret Ortaokulu, Öğretmen Okulu'nda öğretmenlik yaptı. Bu tarihten sonra Trabzon Bölgesi Beden Terbiyesi Bölge Astbaşkanlığı'na (Şimdiki Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü) görevine getirildi. 1944 yılında ölene kadar da bu görevinin başında kaldı.

Hüseyin Avni Aker, Şöhret hanım ile evli idi, Ömer Faruk, Adnan, Aydın, Türkan adlarında 4 çocuğu vardı.

Hüseyin Avni Aker, 24 Ağustos 1944 yılında Trabzon’da 56 yaşında öldü.

Hüseyin Avni Aker, Beden Terbiyesi Bölge Asbaşkanlığı görevinde iken Trabzon'a bir stat kazandırmak ve bugün stadın bulunduğu araziyi bu amaçla istimlak etmek için çok uğraştı. Onun müthiş çabası daha sonra adının verildiği stadı Trabzon futboluna kazandırdı.

Kaynak:Biyografi.info

Hüseyin Avni Aker için yapılan aramalar

Hüseyin Avni Aker, Hüseyin Avni Aker biyografi, Hüseyin Avni Aker hayatı, Hüseyin Avni Aker özgeçmişi, Hüseyin Avni Aker hakkında, Hüseyin Avni Aker doğum yeri, Hüseyin Avni Aker fotoğraf, Hüseyin Avni Aker video, Hüseyin Avni Aker resim, Hüseyin Avni Aker kimdir?, Hüseyin Avni Aker kaç yaşında?, Hüseyin Avni Aker nereli, Hüseyin Avni Aker memleketi