FB TW PIN NWS
BioRank 7169

Ali Sami Yen

Doğum tarihi : 20.Mayıs.1886 Ölüm tarihi : 29.Temmuz.1951
Ali Sami Yen kaç yaşında öldü : 65
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Ali Sami Yen doğum yeri : Kandilli, İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Ali Sami Yen Biyografisi

Ali Sami Yen, Galatasaray Spor Kulübü’nün kurucusu. Türk Milli Takımın ilk teknik direktörü. Futbolcu ve spor adamı.
20 Mayıs 1886'da, İstanbul’un Kandilli semtinde dünyaya gelen Ali Sami Bey, Yen soyadını sonradan aldı. Babası, ünlü edebiyatçılarımızdan Şemsettin Sami'ydi.

Galatasaray Lisesi'nde okuyan ve futbol oynayan Yen, 20 Ekim 1905’de, Emin Bülend Serdaroğlu, Tahsin Nahit, Şehit Celal, Reşad Sirvani, Bekir Bircan, Cevdet Kalpakçıoğlu, Abidin Daver ve Asım Tevfik Sonumut adlarında, sekiz okul arkadaşına önderlik ederek, Galatasaray Spor Kulübü’nü kurdu. Kulübün, 1 sicil numaralı ilk üyesi ve ilk başkanı olan Yen, 1906’da, oynadıkları ilk maçta, takımda kaptanlık görevini üstlendi. 1906 yılında Galatasaray Lisesi'nden mezun oldu.

Ali Sami Yen'in, Sarı-Kırmızılı kulübe önemli katkılarından biri de, 1911 yılında, Kalamış’da kulüp binasında, Galatasaray Müzesi’ni kurması oldu. Daha sonra mütareke yıllarında müze Galatasaray Lisesi'ne taşındı. Türkiye’nin ilk spor müzesi niteliğini taşımaktadır.

Galatasaray'da, 1905 - 1918 seneleri arasında 13 yıl, 1925'de de, 1 yıl olmak üzere, iki dönemde toplam, 14 yıl başkanlık hizmeti veren Yen, 27 Ocak 1921’de kurulan ve 8 Haziran 1922’de de resmi nitelik kazanan, ilk resmi Türk spor örgütü olan, Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı'nın kuruluşunda, Burhan Felek ve Yusuf Ziya Öniş arasında yer aldı. TİCİ’de bir süre başkanlık yaptı. Türk futbolunun önde gelen örgütleyicilerinden biri olan Yen, yalnız sportif açıdan değil, aynı zamanda, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin tanıtımı açısından da önem taşıyan 1924 Paris Olimpiyatları’nda, Türk kafilesinin lideriydi. 1926 - 1931 yılları arasında, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin Başkanlığı görevini üstlendi.

1905 yılında yönettiği, Moda - Kadıköy karşılaşması nedeniyle, Yen'in, ilk Türk hakem olma ihtimali vardır.

Ali Sami Yen, Milli Takımın Romanya ile yaptığı ilk maçta, teknik adam olarak milli takımın başında bulundu. Türk Milli Takımın ilk teknik direktörü olan Yen, Türk spor tarihinin en seçkin kişilerinden biri olarak anılmaktadır.

29 Haziran 1927’de, Yen'in yazdığı, Türkiye'de futbolu bilimsel olarak kuralları ve ayrıntılarıyla ele alan ilk kitap olan “Futbolun Kitabı” adlı kitap basıldı.

29 Temmuz 1951’de, İstanbul’da vefat eden Ali Sami Yen, Feriköy mezarlığında toprağa verildi.

Futbola vedasından sonra, uzun yıllar spor yöneticiliği ve hakemlik yapan, Türk futbolunun gelişimi ve ilerlemesi için uğraş veren Ali Sami Yen’in adı, 1964’de, Galatasaray’ın Mecidiyeköy’deki stadyumuna verildi.

Ali Sami Yen Fahriye hanım ile evli idi. Hiç çocukları olmadı.

Kaynak:Biyografi.info

Ali Sami Yen hakkında haberler

Tüm Ali Sami Yen haberleri

Ali Sami Yen için yapılan aramalar

Ali Sami Yen, Ali Sami Yen biyografi, Ali Sami Yen hayatı, Ali Sami Yen özgeçmişi, Ali Sami Yen hakkında, Ali Sami Yen doğum yeri, Ali Sami Yen fotoğraf, Ali Sami Yen video, Ali Sami Yen resim, Ali Sami Yen kimdir?, Ali Sami Yen kaç yaşında?, Ali Sami Yen nereli, Ali Sami Yen memleketi