FB TW PIN NWS
BioRank 6182

Hilary Swank

Doğum tarihi : 30.Temmuz.1974
Hilary Swank kaç yaşında : 50
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Hilary Swank doğum yeri : Nebraska, Amerika

Hilary Swank Biyografisi

İki Akademi Ödülü kazanmış Amerikalı sinema oyuncusudur.
Amerikan ve İspanyol asıllı çiftin çocukları olan Hilary Swank, 30 Temmuz 1974'de Lincoln, Nebraska, Amerika'da dünyaya geldi. Happy Valley İlkokulu, Fairhaven Ortaokulu, Sehome Lisesi ve Güney Pasadena Lisesinde okudu.

Çocukluk yılları, Washington, Bellingham'daki Samish Nehri kenarındaki karavan kasabasında geçti. Sonraları 2. Oscar'ını kazandıkdan sonra şöyle diyecekti:

Bunu hakedecek ne yaptım bilmiyorum. Ben sadece karavan kasabasından gelen hayalleri olan kızım.

Ailesinin, Hilary henzüz 15 yaşındayken ayrılmasının ardından annesi ile birlikte Kaliforniya'ya taşındı. Beş parasız olmaları sebebiyle arabalarında yatıyorlardı. 16 yaşında aktörlük tutkusu yüzünden okulunu bıraktı. Annesinin de kendini desteklemesi kuşkusuz Hilary için büyük moral kaynağıydı.

Çok geçmeden onları arabada yaşamaktan kurtaracak işler buldu. "Evening Shade" ve "Growing Pains" gibi televizyon programlarında yer aldı.

Hilary Swank'ın Hollywood kariyeri 1992 yılında Buffy the Vampire Slayer filmindeki ufak bir rol ile başladı. Daha sonra ilk önemli rolü 1994 yılında The Next Karate Kid adlı filmdeki Julie Pierce adlı Sensei Miyagi'nin ilk kadın öğrencisi rolüydü. En bilinen performansları ise Akademi ödülü kazandığı Erkekler Ağlamaz'daki Brandon Teena ve Milyonluk Bebek'teki Maggie Fitzgerald'dır.

İlk Oscar'ını kazandıkdan hemen sonra oynadığı Boys Don't Cry çekimleri için günde 75 Dolar teklifini kabul etti. Toplam 3000 Dolar kazandığı film çekimleri sonrası herkes onun kalbinde yatan alçak gönüllülüğünü konuşur olmuştu.

O dönemler kazancı okadar düşükdü ki hayat sigortasını ödeyecek kadar kazanamıyordu.

15 Ocak 2005'te Yeni Zellanda'ya yaptığı bir uçuşta havalimanına indiğinde "yanına aldığı elma ve portakalı beyan etmemesi" sebebi ile Manukau yasaları gereği 230 Yeni Zellanda Doları ile cezalandırıldı.

1997'de aktör Rob Lowe'ün kardeşi Chad Lowe ile evlenen Hilary Swank'ın evliliği kendi sözleriyle mutlu bir şekilde devam etmekde. Hilary Swank 2007 yılında eşinden boşandı.

Hilary Swank, 2018 yılında iş adamı Philip Schneider ile evlendi.

1999 ve 2004 yıllarında en iyi kadın oyuncu dalında iki Akademi Ödülü kazandı.

Kaynak:Biyografi.info

Hilary Swank hakkında haberler

Tüm Hilary Swank haberleri

Hilary Swank filmleri

Tüm Hilary Swank filmleri

Hilary Swank için yapılan aramalar

Hilary Swank, Hilary Swank biyografi, Hilary Swank hayatı, Hilary Swank özgeçmişi, Hilary Swank hakkında, Hilary Swank doğum yeri, Hilary Swank fotoğraf, Hilary Swank video, Hilary Swank resim, Hilary Swank kimdir?, Hilary Swank kaç yaşında?, Hilary Swank nereli, Hilary Swank memleketi