FB TW PIN NWS
BioRank 7203

Hekimoğlu İsmail

Doğum tarihi : ??.??.1932 Ölüm tarihi : 15.Ocak.2022
Hekimoğlu İsmail kaç yaşında öldü : 90
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Yazar, Asker
Hekimoğlu İsmail doğum yeri : Erzincan
Ölüm yeri : İstanbul

Hekimoğlu İsmail Biyografisi

Minyeli Abdullah romanının yazarıdır.

Hekimoğlu İsmail, 1932 yılında Erzincan'da doğmuştur. Asıl adı, Ömer Okçu'dur. Babasının adı Fahri, annesinin adı Mahbube’dir. Dedesinin ismi olan Hekimoğlu İsmail imzasıyla yazılarını yazdı, böyle tanındı. Erzincan'da ilkokul ve ortaokulu okuyup bitirdikten sonra Astsubay hazırlama okulunu, ardından İstanbul Davut paşa’daki Zırhlı Birlikler Okulu'nda tankçılık eğitimi alarak 1952 yılında astsubay olarak mezun oldu. Mezun olunca ilk birliği Kartal Maltepe'deki 1. Zırhlı Birlikler Tugayı'nda Tank Astsubayı olarak göreve başladı.

1960 yılında Hava Kuvvetleri'ne geçerek füzeci oldu. Bunun üzerine Amerika'ya elektronik kursuna yollandı ve füzeler üzerinde kurs aldı. Askerlik hayatı boyunca 10'dan fazla kez Amerika'da eğitim için gönderildi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin çeşitli birliklerinde 20 yıl görev yaptıktan sonra 1972 yılında emekli oldu.

Babası, İstiklal savaşı sırasında Kazım Karabekir Paşa'nın emrinde 4 yıl askerlik yaptıktan sonra, memleketine döndüğünde İstiklal Madalyası'nı satıp, viran olan evini yaptırdı.

Hekimoğlu İsmail'in anne ve babasının okuma yazması yoktu, kitap bulunmayan evde doğdu, büyüdü. 1939 Erzincan Depremi'nde ablası, ağabeyi ve kardeşi depremde ölmüş, annesi, babası ve kendisi yaralı olarak kurtulmuştur.

Arapça, İngilizce ve Osmanlıca'yı kendi çabasıyla öğrendi. 1957 yılında ilk kez gördüğü Kuran'ı okudu ve bir daha bırakamadı. Din'le ilgilenmeye başlaması üzerine kitaplarından tanıdığı Said Nursi ile tanışmak için 1957 yılında onun bulunduğu Afyon ilinin Emirdağ ilçesine giderek Said Nursi'nin talebeleri arasına katıldı.

1970 yıllarında Fethullah Gülen ile tanışıp onun talebesi olmuştur. Nurcu kimliği ile ordu içinde birçok defa sorun yaşamıştır.

1967 yılında meşhur Minyeli Abdullah romanını yazdı. O günden bu yana pek çok dergi ve gazetede yazılar yazan Hekimoğlu'nun 30'dan fazla eseri vardır. Ayrıca "İlimler ve Yorumlar/ İlimlere Bir Başka Açıdan Bakış" adlı kitabı Hasan Hüseyin Korkmaz ile birlikte kaleme almıştır ve "Osmanlıca-Türkçe Ansiklopedik Büyük Lûgat" adlı eserin yazar kadrosundadır.

Minyeli Abdullah romanını, Türk edebiyatının en çok baskı yapan romanı olup yayınlandığı tarihten bu güne 80 baskısı yapıldı. Ayrıca Bu roman 1989 yılında Bülent Oran tarafından senaryolaştırılarak yönetmen Yücel Çakmaklı tarafından da filmi yapıldı. Filmde başrolde Berhan Şimşek ve Perihan Savaş oynadı.

1967 yılında gazeteciliğe haftalık İttihad gazetesi ile başladı. Asker olduğu için kendini gizlemek ve kitaplarını korumak adına Hekimoğlu İsmail müstear adını kullanmayı tercih etti. 1969-1974 yılları arasında 5 yıl Yeni Asya Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. 1975 yılında Sur Dergisi'ni çıkaran Okçu, 1975 yılında Türdav'ın ve 1982 yılında Timaş'ın kurucuları arasında oldu.

1988 yılından itibaren Zaman gazetesi'nde makaleleri yayınlanan Hekimoğlu İsmail'e Harran Üniversitesi tarafından Edebiyat Doktoru unvanı verilmiştir.

Hekimoğlu İsmail, 1992 yılında Zaman gazetesindeki "Demek ki öyle..." başlıklı Harp Okulları sınavına İmam Hatip Lisesi'ne gittiği için kayıt yaptıramayan gençlerin ve ailelerinin durumlarını konu aldığı yazısı sebebi ile TCK’nın 159. maddesini ihlal ettiği gerekçesi ile mahkeme kararı ile 1 sene mahkûmiyet cezası alıp 72 gün hapis yattı.

Hekimoğlu İsmail, 2002 yılının Şubat ayında bir felç geçirerek sol bacağını ve sol elini kullanmakta zorluk çekmektedir. Tankçı olması sebebi ile senelerce başına giydiği bereyi hala giymektedir.

Hekimoğlu İsmail, 1959 yılında Şermin Hanım ile evlendi. Osman ve Ayşe adında iki çocuğu oldu.

Hekimoğlu İsmail, 15 Ocak 2022 tarihinde 90 yaşında İstanbul'da ölmüştür.

Kitapları :
- Minyeli Abdullah (roman)
- Maznun (roman)
- Sibel (roman)
- Bir Deliyle Evlendim
- Menan Cinleri / Hikayeler
- Mecnun Gezenin Leyla'sı
- Firavun'un Öldüremediği Musa'dır
- Sevdalı Şiirler 1 (Derleme)
- Sevdalı Şiirler 2 (Derleme)
- Güneşi Arayan Adam
- Kalbin Ayağıyla Yürümek
- Akıl ve Gerçek
- İktisat Bilinci
- Müslüman ve Para
- Cumhuriyet Çocuğu
- Bir Millet Uyanıyor
- İnsan Bu
- Yokuş
- Çiğ
- Mum
- Tefekkür
- Düşünceler
- Vecizeler
- Yapraklar
- Mukaddes Çile
- Sonsuza Yürüyüş
- Hayata Düşülen Dipnotlar
- Derdimi Seviyorum (5 Cilt)
- İyi Günde Kötü Günde Evlilik
- Hizmet ve Şahsiyet
- Bediüzzaman Said Nursi
- 100 Soruda Bediüzzaman Said Nursi


Kaynak:Biyografi.info

Hekimoğlu İsmail kitapları

Tüm Hekimoğlu İsmail kitapları

Hekimoğlu İsmail için yapılan aramalar

Hekimoğlu İsmail, Hekimoğlu İsmail biyografi, Hekimoğlu İsmail hayatı, Hekimoğlu İsmail özgeçmişi, Hekimoğlu İsmail hakkında, Hekimoğlu İsmail doğum yeri, Hekimoğlu İsmail fotoğraf, Hekimoğlu İsmail video, Hekimoğlu İsmail resim, Hekimoğlu İsmail kimdir?, Hekimoğlu İsmail kaç yaşında?, Hekimoğlu İsmail nereli, Hekimoğlu İsmail memleketi