FB TW PIN NWS
BioRank 1161

Hayrünnisa Gül

Doğum tarihi : 18.Ağustos.1965
Hayrünnisa Gül kaç yaşında : 59
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek :
Hayrünnisa Gül doğum yeri : İstanbul

Hayrünnisa Gül Biyografisi

Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşidir.
Hayrünnisa (Özyurt) Gül, 18 Ağustos 1965 tarihinde İstanbul Beşiktaş’da doğmuştur. Babasının adı Ahmet Özyurt’dur. Aslen Kayserilidir.

İstanbul Beyazıt Koca Ragıp Paşa İlkokulu'nu bitirdikten sonra ortaokulu 1978-79 döneminde bitirmiş. Ardından Çemberlitaş Kız Lisesinde okumaya başladığı yıl kendisinden 15 yaş büyük olan Abdullah Gül ile nişanlandı ve bir yıl sonra da okulu bıraktı. 21 Ağustos 1980 tarihinde 15 yaşını doldurduktan üç gün sonra evlendi. Abdullah Gül o sıralarda Sakarya’da endüstri mühendisliği bölümünde 30 yaşında genç bir asistandı.

Eşinin görevi dolayısıyla gittiği Cidde'de biraz Arapça öğrenmişti. Arapça kursu dışında, İngilizce ve bilgisayar kursuna da gitmişti. ( Abdullah Gül, 1983 - 1991 yılları arasında merkezi Cidde’de olan İslam Kalkınma Bankası’nda (IDB) iktisat uzmanı olarak çalıştı.)

1997 yılında Liseyi sonradan dışarıdan bitirerek üniversite sınavına 1998 yılında girdi ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı bölümünü kazandı. Ancak 8 Eylül 1998 tarihinde Hayrünnisa Gül’ün kaydı, türbanlı fotoğraf vermesi gerekçesiyle yapılmaz. Üniversite hayalini gerçekleştirmek ve hakkını aramak için önce Danıştay’a, ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurur. Eşi Abdullah Gül, o sıralarda Fazilet Partisi milletvekilidir. O gün kayıt yaptıramadan üniversitenin kapısından dönen Hayrünnisa Gül, davasını Mart 2004’te geri çekti.

Eşi Abdullah Gül Dışişleri Bakanı olduğunda Hayrünnisa Gül de Dışişleri Mensupları Eşleri Dayanışma Derneği’nin de başkanı oldu. O nedenle dernekle bağlantılı programlara ve kermeslere katılmayı ihmal etmedi.

Abdullah Gül, TBMM tarafından 29 Ağustos 2007’de cumhurbaşkanı seçilince eşi Hayrünisa Hanım Türkiye Cumhuriyetinin birinci hanımı unvanını aldı.

Hayrünnisa Gül; Yabancı konuklara verilecek hediyeler için resmi antetli paket kağıdı tasarlamaktan yemek mönülerini yenilemeye, Ankara Palas'ın deposundan getirtilen koltuklara yeni kumaş kaplatmaktan masa örtüleriyle sofra takımlarını kayıt altına alıp arşivlemeye, duvarlardaki tabloların ve bahçeye diktiği meyve ağaçlarının envanterini çıkarmaya kadar her şeyle ilgileniyor. Yabancı bir ülkeye gideceği zaman orada görüşeceği partnerinin kimliğini ve ülkenin özelliklerini araştırıyor.

Hayrünnisa Gül, 21 Ağustos 1980 tarihinde şimdiki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile 15 yaşındayken evlendi. Kübra (Sarımermer) (d.1985), Mehmet Emre Gül (d.1991), Ahmet Münir Gül (d.1983) adlarında 3 çocuğu vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Hayrünnisa Gül hakkında haberler

Tüm Hayrünnisa Gül haberleri

Hayrünnisa Gül kitapları

Tüm Hayrünnisa Gül kitapları

Hayrünnisa Gül için yapılan aramalar

Hayrünnisa Gül, Hayrünnisa Gül biyografi, Hayrünnisa Gül hayatı, Hayrünnisa Gül özgeçmişi, Hayrünnisa Gül hakkında, Hayrünnisa Gül doğum yeri, Hayrünnisa Gül fotoğraf, Hayrünnisa Gül video, Hayrünnisa Gül resim, Hayrünnisa Gül kimdir?, Hayrünnisa Gül kaç yaşında?, Hayrünnisa Gül nereli, Hayrünnisa Gül memleketi