FB TW PIN NWS
BioRank 458

Halit Narin

Doğum tarihi : ??.??.1930
Halit Narin kaç yaşında : 94
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : İş adamı
Halit Narin doğum yeri : İstanbul

Halit Narin Biyografisi

‘Narin Sanayi Mensucat’ ismiyle işe başlayan Halit Narin Martı Otelleri ve Martı GYO’nu da bünyesinde barındıran grubun onursal başkanıdır.

Halit Narin, 1930 yılında İstanbul'da doğmuştur. Babası Nurullah Narin’dir. İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun olduktan sonra İngiltere'de Bolton College of Technology'de tekstil mühendisliği öğrenimi yaptı.

Halit Narin, ticaret yaşamına 1948 yılında atıldı. 1951 yılında Bakırköy'de Narin Tekstil İşletmeleri A.Ş.'yi babası Nurullah Narin ile birlikte kurdu. Çerkezköy'de kurulan Narin Mensucat 1974 yılında üretime geçti.

1964 yılında (Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası) TTSİS'in başkan yardımcılığına, 1972 yılında da başkanlığa seçildi. Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası’nın 41 yıl aralıksız başkanlığını yapmış, Nisan 2013’te bu görevini Muharrem Kayhan’a devretmiştir.

Aynı zamanda 1972 yılında (Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu) TİSK'in başkan yardımcılığına, 1974 yılında da başkanlığa getirildi. Bu görevde 1989 yılına kadar kaldı. 2001 yılında TİSK'in Onursal Başkanlığı'na seçildi.

Halit Narin, 1974 yılında Marmaris'te 100 ortaklı Martı Otel'in tüm hisselerini aldı. 1975 yılında kurulmuş olan (İTKİB) İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'ne 1975-1978 ve 1987 - 1989 dönemlerinde başkanlık yaptı.

Halit Narin, Marmaris Martı Otel İşletmeleri A.Ş., Akdeniz Martı Turizm ve Yatırım A.Ş. ve Çerkezköy'de kurulu bulunan entegre tekstil tesisi Narin Tekstil A.Ş. gibi kuruluşların ortağı ve onursal başkanıdır. Halit Narin'in kızı olan Pakize Oya Narin, Martı Otellerini yönetiyor. Oğlu Nurullah Emre Narin de başkan yardımcısı olarak görev yapıyor. Diğer kızı Mine Narin, Martı Otel İşletmeleri A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesidir.

1969'da Türkiye’nin ilk resort oteli Martı Resort Otel'i açtı. 1988'de Marmaris'teki La Perla Otel’i bünyesine kattı. Martı Myra Otel'i (Kemer) 1995 yılında işletmeye başladı. Orhaniye Marmaris'teki 450 yata kadar bağlama kapasitesi olan Martı Marina & Yacht Club'ı 1996'da devreye soktu.

Şirince'deki Güllü Konak, 2007'den beri faaliyette. Marmaris Orhaniye'deki 32 odalı Martı Hemithea oteli Mayıs 2012 ayında işletmeye açıldı. Karacasuda Martı Aphrodisias Butik Otel’in temeli 2011 yılında atıldı. 2012 yılında İstanbul Taksim bölgesinde 25 bin metrekareye kurulu, 270 odalı 5 yıldızlı Martı İstanbul Hotel'i hizmete açtı. 2012 itibariyle toplam yatak kapasitesi 2 bin 800’e ulaştı.

2004 yılının Eylül ayında, Uluslararası Tekstil Sanayicileri Federasyonu (ITMF) Başkan Yardımcılığına seçildi.

Halit Narin, Marmaris'in İçmeler Beldesi'nde 250 öğrencilik "Halit Narin Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi" yaptırdı. Bunun Yanısıra Tekirdağ Çerkezköyde Halit Narin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Nurullah Narin Ortaokulu’nu yaptırmıştır.

Halit Narin, Özden Narin ile evlidir. Oya Narin ve Mine Narin adlarında iki kızı ve Emre Narin adında bir oğlu vardır.

Halit Narin, “Kelimelere Dokunan Türkiye” isimli kitabın yazarıdır. 2009 yılında, Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası tarafından yayımlanan “Türkiyesine sevdalı adam Halit Narin” isimli kitapta biyografisi ele alınmıştır.

Kaynak:Biyografi.info

Halit Narin için yapılan aramalar

Halit Narin, Halit Narin biyografi, Halit Narin hayatı, Halit Narin özgeçmişi, Halit Narin hakkında, Halit Narin doğum yeri, Halit Narin fotoğraf, Halit Narin video, Halit Narin resim, Halit Narin kimdir?, Halit Narin kaç yaşında?, Halit Narin nereli, Halit Narin memleketi