FB TW PIN NWS
BioRank 2319

Sabiha Gökçen

Doğum tarihi : 22.Mart.1913 Ölüm tarihi : 22.Mart.2001
Sabiha Gökçen kaç yaşında öldü : 88
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : Pilot
Sabiha Gökçen doğum yeri : Bursa
Ölüm yeri : Ankara

Sabiha Gökçen Biyografisi

Türkiye’nin ilk kadın pilotu ve dünyanın ilk kadın savaş pilotu olan Sabiha Gökçen, 1996 yılında, havacılık tarihine yaptığı katkılardan dolayı Amerikan Hava Kurmay Koleji tarafından “Adını Dünya Tarihine Yazdıran 20 Havacıdan Birisi” olarak seçilmiştir. Atatürk’ün manevi kızıdır.
Sabiha Gökçen, Hafız İzzet Bey ve Hayriye Hanım çiftinin ikinci çocuğu olarak, 22 Mart 1913 tarihinde, Bursa’da dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi üzerine, abisi tarafından eğitimine destek verilen Gökçen, 1925 yılında, Bursa gezisinde olan Mustafa Kemal ATATÜRK ile tanıştı. Hayat hikayesini öğrenen ve içinde bulunduğu maddi koşulların okuması için yeterli olmayacağını düşünen Atatürk tarafından, ailesinin izni ile evlat edinilerek İstanbul’a yerleşti ve de Üsküdar Kız Lisesi’nde eğitimini sürdürdü. Rahatsızlığı nedeniyle öğrenimini yarıda kesip Heybeliada ve Viyana’da tedavi gördü. Bir süre Fransızcasını ilerletmek amacıyla Paris’te bulundu.

1935 yılında, Türk Hava Kurumu bünyesinde bulunan Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu'na kaydolan Gökçen, bu eğitimi başarıyla tamamlamasının ardından Kırım’a giderek Koktebel Yüksek Planör Okulu’nda altı ay süreyle planör eğitimi gördü.

İlk motorlu uçuş deneyimini 25 Şubat 1936 yılında gerçekleştiren Gökçen, Atatürk’ün isteği üzerine, o dönemde kadın öğrenci almayan Eskişehir Uçuş Okulu’nda 1936-1937 yılları arasında özel uçuş eğitim aldı.

Dersim Olayları’nı bastırmak üzere görevlendirilen ve 1937 yılında Tunceli Harekatı’na katılan Gökçen, bu harekattaki rolü sayesinde dünya tarihinin ilk kadın pilotu ünvanını kazandı ve Türk Hava Kurumu tarafından İftihar Madalyası ile ödüllendirildi.

1938 yılında, beş gün süren bir Balkan turuna çıkarak dünyadaki kadın pilotlara ilham veren Gökçen, 1938-1955 yılları arasında Türk Hava Kurumu’nun uçuş hocalarından birisi olarak hizmet verdi. 1940 yılında Üsteğmen Kemal Esiner ile dünya evine giren Gökçen’in evliliği, 12 Ocak 1943 tarihinde, eşinin zamansız vefatı sona erdi.

Uçuş kariyeri boyunca 22 farklı sivil uçağı ve savaş uçağı ile uçma deneyimini yaşamış olan Sahiba Gökçen, hayatının son uçuşunu 1996 yılında, 83 yaşındayken onuruna verilen Amerika gezisinde gerçekleştirdi ve 22 Mart 2001 tarihinde, Gülhane Askerî Tıp Akademisi’nde hayata gözlerini yumdu.

Gökyüzüne bağlı anlamına gelen Gökçen soyadı Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından kendisine 19 Aralık 1934 yılında verildi. Hayatı boyunca Türk havacılığına büyük katkılarda bulunan ve Türk kadınının dünyadaki statüsünü yükseltmek için çalışan Sabiha Gökçen’e başarılarından dolayı T.H.K, Uluslararası Havacılık Federasyonu, Romanya Ordusu, A.B.D. dahil olmak üzere çeşitli ordu, dernek ve kuruluşlardan toplam 30’un üzerine nişan, liyakat madalyası, plaket ve bröve takdim edildi. Adı Uluslararası Sabiha Gökçen Havaalanı’na verilerek onurlandırıldı.

Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ölümünden sonra kadınların orduda görev yapmasına ilişkin yasa çıkmadığı için ordudan ayrıldı ve Türkkuşu Uçuş Okulu'na başöğretmen tayin edildi. 1955'e kadar bu görevini başarıyla sürdürdü. Türk Hava Kurumu yönetim kurulu üyesi oldu. Hayatı boyunca toplam 22 değişik hafif bombardıman ve akrobatik uçakla uçtu.

Kaynak:Biyografi.info

Sabiha Gökçen kitapları

 • Atatürk'le Bir Ömür Atatürk'le Bir Ömür

  Yarın tarihi :


  Yayınevi : ALTIN KİTAPLAR


  Tarih » Hatıralar
  Siyaset » Hatıralar
  Siyaset » Mustafa Kemal Atatürk

Tüm Sabiha Gökçen kitapları

Sabiha Gökçen için yapılan aramalar

Sabiha Gökçen, Sabiha Gökçen biyografi, Sabiha Gökçen hayatı, Sabiha Gökçen özgeçmişi, Sabiha Gökçen hakkında, Sabiha Gökçen doğum yeri, Sabiha Gökçen fotoğraf, Sabiha Gökçen video, Sabiha Gökçen resim, Sabiha Gökçen kimdir?, Sabiha Gökçen kaç yaşında?, Sabiha Gökçen nereli, Sabiha Gökçen memleketi