FB TW PIN NWS
BioRank 4397

Hadi Neşet Türkmen

Doğum tarihi : 29.Mart.1949 Ölüm tarihi : 07.Kasım.2012
Hadi Neşet Türkmen kaç yaşında öldü : 63
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : İş adamı
Hadi Neşet Türkmen doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : Mudanya, Bursa

Hadi Neşet Türkmen Biyografisi

İş adamı, tekstilci

Hadi Neşet Türkmen, 29 Mart 1949 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Babası İstanbul’da Fatih ilçesinde Alipaşa Caddesinin Haseki tarafında erkekler hamam işletirken, annesi de hamamın kadınlar kısmını işletiyordu. Hadi Neşet Türkmen, Sultan Ahmet Sanat Lisesi’nin Tekstil bölümünden mezun oldu.

Hadi Neşet Türkmen, 1983-1985 yıllarında Davutpaşa spor kulübünün başkanlığını yaptı.

Hadi Neşet Türkmen, Fotomaç Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı.

Hadi Neşet Türkmen, İTO’nun (İstanbul Ticaret Odası) yoğun desteği ile İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı tarafından 2001 yılında kurulan bir vakıf üniversitesi olan İstanbul Ticaret Üniversitesinde dersler verdi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin yayın organı “Ekonomik Durum” başta olmak üzere çeşitli ekonomi gazetelerinde yazılar yazdı.

Ekonomik Durum gazetesindeki yazılarını 2001 yılında bir kitap haline getirmiş ve bu eserin tüm gelirini Küçükyalı Muhsine Zeynep Çocuk Yuvası’na bağışlamıştı.

Bursaspor’un eski başkanlarından Salih Kiracıbaşı’nın da damadı olan Hadi Neşet Türkmen, Bursa’da İpekiş Fabrikası Genel Müdürlüğü yaptı. Bursa’da İpekiş Fabrikası Genel Müdürlüğü’nden emekli oldu.

Genç İş Adamları Derneği, Marmara Grubu Vakfı gibi birçok önemli sivil toplum kuruluşunun oluşumunda yer almıştır.

Siyaset ile de ilgilenen Hadi Neşet Türkmen, DYP’den iki kez milletvekili adayı oldu. İlkinde dönemin DYP genel başkanı Tansu Çiller 1995 seçimleri için Hadi Neşet Türkmen’i kendi çevresi Bursa’dan değil, Denizli’den aday göstermiş. 1999 seçimlerinde Tansu Çiller onu bu kez Adana’dan aday göstermiş. Rivayet o ki DYP Adana teşkilatı Tansu Çiller’le görüşürken “Burada çok Arap kökenli var, bir Arap aday iş yapar” demiş. Tansu Çiller de havaalanında İncirlik Üssü’ne gelen Amerikalı zencileri görünce “Tam onlar gibi” diye düşünüp Hadi Türkmen’i kontenjan adayı olarak Adana’ya göndermiş. Bu benzetmeyi de keyifle anlatırmış Hadi Neşet Türkmen.

Hadi Neşet Türkmen’in şeker hastalığı nedeniyle iki bacağı kesildiğinde bile ampute sporlar için uluslarası düzeyde etkinlikler yapmayı başardı. Ankara’da Bilkent’teki Gazi Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi görürken Ampute Ligi kurulmasını ve Ampute Milli Takım’ın kurulmasını sağladı.

Fenerbahçe‘de eski yönetim kurulu üyesi olan Hadi Neşet Türkmen, Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekilliği görevinde de bulundu.

Hadi Neşet Türkmen, Sündüz Türkmen ile evli idi. Hakan Türkmen adında oğlu ve Hayal Türkmen adında kızı vardır.

Hayatının son 3 yılını Bursa’nın Mudanya ilçesindeki evinde geçiren Hadi Neşet Türkmen, Almanya’da tedavi görürken, orada geçirdiği bir başka rahatsızlık sonucu kalp damarlarına stent takıldı. 7 Kasım 2012 tarihinde Bursa’nın Mudanya ilçesindeki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu 63 yaşında öldü.

Kitapları :
2001 - Yazdık da ne oldu


Kaynak:Biyografi.info

Hadi Neşet Türkmen için yapılan aramalar

Hadi Neşet Türkmen, Hadi Neşet Türkmen biyografi, Hadi Neşet Türkmen hayatı, Hadi Neşet Türkmen özgeçmişi, Hadi Neşet Türkmen hakkında, Hadi Neşet Türkmen doğum yeri, Hadi Neşet Türkmen fotoğraf, Hadi Neşet Türkmen video, Hadi Neşet Türkmen resim, Hadi Neşet Türkmen kimdir?, Hadi Neşet Türkmen kaç yaşında?, Hadi Neşet Türkmen nereli, Hadi Neşet Türkmen memleketi