FB TW PIN NWS
BioRank 4447

Gregory Peck

Doğum tarihi : 05.Nisan.1916
Gregory Peck kaç yaşında : 108
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Gregory Peck doğum yeri : San Diego, Kaliforniya

Gregory Peck Biyografisi

ABD'li sinema oyuncusu.
Eldred Gregoy Peck , San Diego , Kaliforniya'nın deniz kıyısı yakınlarında bir yerde doğdu. Boyu 1.91 cm. Olan Gregoy Peck Eczacılık eğitimi okudu.

Peck 6 yaşındayken annesi ile babası boşanırlar ve ailenin tek çocuğu olarak büyükannesinin yanında kalır. 10 Yaşındayken Roman Katolik Askeri okuluna yollanır. Büyükannesi bu okula girdiğinde vefat eder. 14 Yaşındayken San Diego Yüksek okuluna geçer ve burada Babasıyla yaşamaya başlar. Kısa bir süre, kamyon şoförlüğü de yaparak yağ taşımıştır.1939 yılında Kaliforniya, Berkeley Üniversitesinde eczacılık okudu. Peck, Berkeley'de tıp okurken oyuncu olmaya karar verdi ve 1939 yılının baharında mezun olur olmaz oyunculuk kariyerine atılmak için, New York'a trenle gitmiş daha sonra Broadway'de rol almayı başarmıştır. 1939 senesinde NBC de radyo yayını yaparak çalışmaya başladı.

1943'de Emlyn Williams'ın sahne oyunu 'The Morning Star' ile oyunculuğa başladı. 1943'de ise Hollywood'daydı ve bir yıl sonra ilk filmi Days of Glory'de rol aldı. Bir sonraki filmi Keys of the Kingdom ile star ilan edildi ve Oscar'a aday oldu. 1940-1960 yılları arasında 20th Century Fox film şirketinin en ünlü yıldızlarından oldu ve 90'lı yıllara kadar önemli roller almayı sürdürdü. Uzun boylu, yakışıklı ve kahraman rollerine çok uyan fiziğiyle öne çıktı, yeteneğiyle de geçici bir yıldız olmadığını ispat etti. Hitchcock'un Spellbound (1945) adlı filminden sonra rol aldığı The Yearling ile yine Oscar'a aday oldu. Bir sonraki Oscar adaylığı Gentlemen's Agreement ile geldi. Moby Dick ve Audrey Hepburn ile oynadığı Roma Tatili/Roman Holiday (1953) ile zorlu rollerden romantik karakterlere kadar bir çok rolün altından kalkabileceğini gösterdi. . Bülbülü Öldürmek romanından uyarlanan filmdeki Atticus Finch karakteriyle 1962 yılında En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü'nü kazandı. Cape Fear (1962) gibi filmlerle de 1960'lı yıllarda kariyerindeki çıkışı sürdürdü. 1970'lerde Omen filmiyle yeniden çıkış yaptı, MacArthur (1977) ve The Boys from Brazil (1978) filmlerde unutulmayacak performanslar sergiledi. .1980'lerde televizyon filmlerinde rol alan Gregory Peck, liberal bakışıyla Hollywood'dan dünya vizyonuna yansıyan önemli bir figür oalarak da her zaman adından söz ettirdi. Üç yıl boyunca Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi başkanlığı yaptı.

1969 senesinde Başkan Lyndon Johnson, Peck'e Özgürlük Madalyası vermiştir. Amerikan Film Enstitüsüne göre Peck 12. sırada yerini almıştır.

Üniversitede oluşan sırt ve bel incinmesi nedeniyle İkinci Dünya Savaşı'nda askerlikten muaf tutuldu .

1942 yılında Finli Greta Kukkonen ile evlendi, 1955 yılında boşandılar. 3 oğulları oldu (Jonathan Peck ,Stephen Peck ,Carey Peck)

1955 yılında Fransız Veronique Passani ile evlendi, 2003 yılına kadar evlilikleri devam etti. Bu evlilikten 2 oğlu olmuştur. (Tony Peck ve Cecilia Peck .)

Peck , İngiltere de at yarışlarına katılırdı. Eski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile de arkadaştı.

Ödülleri :

Akademi Ödülü , Screen Actors Guild Ödülü , Altın Küre , Jean Hersholt İnsani Yardım Ödülü ,Donostia Yaşam Boyu Başarı Ödülü , Ulusal Sanat Madalyası ,Başkanlık Özgürlük Madalyası.

12 Haziran 2003 de Los Angeles, Kaliforniya’da Bronkopnömoni (Bir tür zatürre ) sebebiyle 87 yaşında vefat etti.

Kaynak:Biyografi.info

Gregory Peck için yapılan aramalar

Gregory Peck, Gregory Peck biyografi, Gregory Peck hayatı, Gregory Peck özgeçmişi, Gregory Peck hakkında, Gregory Peck doğum yeri, Gregory Peck fotoğraf, Gregory Peck video, Gregory Peck resim, Gregory Peck kimdir?, Gregory Peck kaç yaşında?, Gregory Peck nereli, Gregory Peck memleketi