FB TW PIN NWS
BioRank 4060

Gökhan Hotamışlıgil

Doğum tarihi : 24.Haziran.1962
Gökhan Hotamışlıgil kaç yaşında : 62
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Gökhan Hotamışlıgil doğum yeri :

Gökhan Hotamışlıgil Biyografisi

Gökhan Hotamışlıgil, 24 Haziran 1962 tarihinde doğmuştur. 1986 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra ABD’ye giderek tıp eğitimine devam etti, yüksek lisans ile doktora eğitimi 1994 yılında tamamladıktan sonra 2003 yılında Harvard Üniversitesi'nden profesör unvanını aldı.
Gökhan Hotamışlıgil’in buluşları çok sayıda ilaç geliştirme programının temelini oluşturdu. Bugüne kadar diyabet, obezite ve kalp sağlığı alanında sayısız çalışmaya imza attı. 150’nin üzerinde makale, 25.000’in üzerinde atıf, 10’dan fazla patent ile sonuçlanan çalışmaları vardır.

TASSA (Turkish American Scientists & Scholars Association) ve Boston Türk Biyoloji grubunda yapmış olduğu çalışmalar nedeni ile Amerikan-Türk camiası tarafından Altın Türk ve Toplum Lideri olarak ödüllendirildi.

Gökhan Hotamışlıgil, 2005 yılından itibaren Harvard Üniversitesi Genetik ve Karmaşık Hastalıklar Bölümü Başkanı olarak görev yapmaktadır. Şişmanlık, tip 2 diyabet ve metabolik sendromun moleküler mekanizmaları üzerinde çalışmalar yapmaktadır. Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil ve ekibi diyabet ve karaciğer yağlanması gibi hastalıkları durdurabilecek "lipokin" adlı bir hormon keşfetti. önce ‘JNK’ adını verdiği şişmanlık genini buldu. Ardından besinlerin vücutta tahribat yapan etkilerini ortadan kaldıran STAMP2 genini 2007 yılında buldu. Bu çalışmaları ile Amerikan Diyabet Vakfı’nın Olağanüstü Bilimsel Başarı Ödülü’nü alan ilk Türk oldu.

Pek çok hastalığa vücutta artan yağ dokusunun neden olduğunu da keşfeden Prof. Dr. Hotamışlıgil, şu anda kobay hayvanlar üzerinde denediği ilaçla ilgili umut verici sonuçlara ulaştı.

Prof. Hotamışlıgil; Markey, Pew, Sandler, ADA, NIH ve Harvard Üniversitesi’nden çok sayıda ödüle layık bulundu. Prof. Hotamışlıgil, 2013 yılında Vehbi Koç Ödülü, 2004 yılında TÜBİTAK Bilim Ödülü, Amerikan Diyabet Vakfı’nın Olağanüstü Bilimsel Başarı Ödülü, Uluslararası Obezite Vakfı’nın Wertheimer ve Columbia Üniversitesi’nin Naomie Berrie Ödülleri’nin de sahibi oldu.

Prof. Gökhan Hotamışlıgil, Ocak 2013’ten bu yana Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesidir. Aynı zamanda TÜBA Asil Üyeliği ve Amerikan Obezite Vakfı Asil Üyeliği görevlerini de sürdürmektedir.

Prof. Gökhan Hotamışlıgil, Turkcell'in eski CEO'su Süreyya Ciliv’in kız kardeşi Dr. Selen Ciliv Hotamışlıgil ile üniversite birinci sınıftan beri evlidir.

Kaynak:Biyografi.info

Gökhan Hotamışlıgil için yapılan aramalar

Gökhan Hotamışlıgil, Gökhan Hotamışlıgil biyografi, Gökhan Hotamışlıgil hayatı, Gökhan Hotamışlıgil özgeçmişi, Gökhan Hotamışlıgil hakkında, Gökhan Hotamışlıgil doğum yeri, Gökhan Hotamışlıgil fotoğraf, Gökhan Hotamışlıgil video, Gökhan Hotamışlıgil resim, Gökhan Hotamışlıgil kimdir?, Gökhan Hotamışlıgil kaç yaşında?, Gökhan Hotamışlıgil nereli, Gökhan Hotamışlıgil memleketi