FB TW PIN NWS
BioRank 8012

Giuseppe Conte

Doğum tarihi : 08.Ağustos.1964
Giuseppe Conte kaç yaşında : 60
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Giuseppe Conte doğum yeri : Volturara Appula, İtalya

Giuseppe Conte Biyografisi

1 Haziran 2018 tarihinden beri İtalya başbakanıdır.

Giuseppe Conte, 8 Ağustos 1964 tarihinde, İtalya’da Foggia yakınlarındaki Volturara Appula’da doğmuştur. Babası Nicola yerel belediyede kamu görevlisi iken annesi Lillina Roberti ilkokul öğretmeniydi. Ailesi San Giovanni Rotondo'ya taşındıktan sonra, Lamis'teki San Marco yakınlarındaki "Pietro Giannone" lisesinde okudu.

Roma La Sapienza Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1988 yılında mezun olmuştur. Avukatlık yapmış aynı zamanda akademik kariyerini sürdürmüş ve 1992 yılında ABD’ye giderek Yale Üniversitesi'nde misafir araştırmacı olarak 3 ay bulunmuştur. Duquesne Üniversitesi'nde ve Uluslararası Kültür Enstitüsünde misafir araştırmacı olarak bulundu. 1993 yılında Sorbonne Üniversitesi'nde, 2000 yılında Girton College, 2001'de Cambridge ve 2008'de New York Üniversitesinde araştırmalar yaptı..

1990'larda akademik kariyerine başlayan Giuseppe Conte, Roma Tre Üniversitesi, LUMSA Üniversitesi, Malta Üniversitesi, Sassari Üniversitesi, Floransa Üniversitesinde profesör olarak akademik hayatına devam etti. Viyana, Avusturya'daki Kültür Enstitüsü'nde bulundu.

Giuseppe Conte, çok sayıda üniversitede özel hukuk alanında profesör olarak çalışmıştır. 18 Eylül 2013 tarihinde Temsilciler Meclisi İdari Yargı Başkanlık Kurulu üyesi olarak seçilmiş ve ardından bu kurulun başkan yardımcısı olmuştur.

Beş Yıldız Hareketi'ne yakın olup, 31 Mayıs 2018'de Kuzey Ligi ile Beş Yıldız Hareketi'nin anlaşması sonrası başbakan olmuştur.

Giuseppe Conte, 4 Mart 2018 tarihinde yapılan genel seçimlerde en yüksek oyu alan iki parti arasında 1 Haziran 2018 tarihinde kurulan koalisyon hükümetinde İtalya başbakanı oldu.

Giuseppe Conte, avukat Valentina Fico ile evli idi, boşandı. Niccol (d.2007) adında oğlu vardır. Olivia Paladino ile birliktedir.

Giuseppe Conte, 20 Ağustos 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'ya istifasını sundu. Yeni hükümet kuruluncaya kadar Conte hükümetinin görevine devam edeceği belirtildi.

5 Eylül 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella yine Giuseppe Conte’yı Başbakan olarak görevlendirdi. İtalya'da 66'ncı hükümeti kuran Başbakan Giuseppe Conte ve bakanları yemin ederek görevlerine başladı.

19 Ocak 2020 tarihinde Libya'da kalıcı ateşkes ve siyasi istikrarın sağlanması amacıyla Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen zirveye katıldı.

26 Ocak 2021 tarihinde Başbakanlık görevinden istifa etti.

Kaynak:Biyografi.info

Giuseppe Conte hakkında haberler

Tüm Giuseppe Conte haberleri

Giuseppe Conte için yapılan aramalar

Giuseppe Conte, Giuseppe Conte biyografi, Giuseppe Conte hayatı, Giuseppe Conte özgeçmişi, Giuseppe Conte hakkında, Giuseppe Conte doğum yeri, Giuseppe Conte fotoğraf, Giuseppe Conte video, Giuseppe Conte resim, Giuseppe Conte kimdir?, Giuseppe Conte kaç yaşında?, Giuseppe Conte nereli, Giuseppe Conte memleketi