FB TW PIN NWS
BioRank 7284

Giovanni Bellini

Doğum tarihi : ??.??.1430 Ölüm tarihi : 29.Kasım.1516
Giovanni Bellini kaç yaşında öldü : 86
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Ressam
Giovanni Bellini doğum yeri : Venedik, İtalya
Ölüm yeri : Venedik, İtalya

Giovanni Bellini Biyografisi

İtalyan Rönesans Ressamı

Giovanni Bellini, 1430’da İtalya, Venedik’te doğmuştur. İtalyan yarımadasında o dönemde tek bir devlet yerine birçok kent krallıkları bulunuyordu. Bunlardan en güçlülerinden biri de yarımadanın kuzeydoğu bölgesinde yer alan Venedik Cumhuriyetiydi. Giovanni Bellini, 1430 yılında Venedik, İtalya’da ressam bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Babasının atölyesinde yetişti. Annesi Anna Rinversi, Babası ressam Jacop Bellini’dir. Fatih Sultan Mehmed'in portresini yapan ressam Gentile Bellini (d.1429) abisidir.

Giovanni Bellini, kız kardeşi ile evlenen Andrea Mantegna’nın heykelsi figürlerinden etkilendi. (Correr müzesi’ndeki Çarmıha gerilme) ve Floransa’da erken Rönesans’ın getirdiği yenilikleri öğrendi. 1470’e doğru, Albrecht Dürer’in bir deha eseri saydığı kendine özgü ince ve renkli bir üslup geliştirdi. Bu kez de Andrea Mantegna ondan etkilendi.

Resimlerinde yer alan her figür ve obje adeta canlı gibidir. Düzenlemedeki yalınlık, renklerdeki uyum, resmin genelinde sezilen duygusallık ve ışığın yansımalarıyla belirginleşen çevre çizgileri sanatının sık sık taklit edilen en belirgin özellikleridir. Meryem Ana’yı hem beşeri hem de ilahi yönleriyle, Hz. İsa’nın ölümünü bütün acılığıyla vermeyi bilmiştir.

Abisi Gentile Bellini’nin yaptığı Aziz Markos’un İskenderiye’deki Vaazı eseri 23 Şubat 1507 tarihinde ölümü üzerine yarım kalmış, sonradan Giovanni Bellini tarafından bitirilmiştir.

Giovanni Bellini, yüzlerce eser yapmış ancak bunlardan sadece 300’ü günümüze ulaşmayı başarmıştır.

Giovanni Bellini, 29 Kasım 1516 tarihinde Venedik, İtalya’da 86 yaşında ölmüştür.

En önemli yapıtları:
Aziz Vincenzo Ferreri çok kanatlısı, 1464, S. Giovanni e Paolo kilisesi, Venedik; Meryem Ananın Taç Giymesi, Pesaro müzesi, 1471
Aziz Francesco vecd halinde (New York, Frick koleksiyonu); çarmıha gerilmiş İsa, 1485
özel koleksiyon, Floransa; Pala de San Zaccaria kilisesi,
Venedik; Nuh’un sarhoşluğu, 1515 Besançon müzesi.
Pieta 1505 -Venedik, Akademi galerisi


Kaynak:Biyografi.info

Giovanni Bellini için yapılan aramalar

Giovanni Bellini, Giovanni Bellini biyografi, Giovanni Bellini hayatı, Giovanni Bellini özgeçmişi, Giovanni Bellini hakkında, Giovanni Bellini doğum yeri, Giovanni Bellini fotoğraf, Giovanni Bellini video, Giovanni Bellini resim, Giovanni Bellini kimdir?, Giovanni Bellini kaç yaşında?, Giovanni Bellini nereli, Giovanni Bellini memleketi