FB TW PIN NWS
BioRank 9089

Andrea Mantegna

Doğum tarihi : ??.??.1431 Ölüm tarihi : 13.Eylül.1506
Andrea Mantegna kaç yaşında öldü : 75
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Ressam
Andrea Mantegna doğum yeri : Carturo, Venedik Cumhuriyeti
Ölüm yeri : Mantova, İtalya

Andrea Mantegna Biyografisi

İtalyan Rönesans ressamı. Dünyanın her yerinde rakursiye en güzel örnek gösterilen tablosu Türkçe adıyla Ölü İsa'dır. Bunun dışında Rönesansı anlatan yüzlerce tablosu da vardır.

Andrea Mantegna, 1431 tarihinde Venedik Cumhuriyetinde Carturo şehrinde doğmuştur. Eski yapıtlara meraklı olan ressam Francesco Squarçione’nin yanında altı yıl süreyle çalışarak arkeoloji ve Roma tarihi konusunda bilgi edindi. Bu dönemde adını duyuran Andrea Mantegna, 1449 yılında Padova’da Eremitani Kilisesi’ndeki Ovetari Şapeli’ni süslemekle görevlendirildi. Bu görevini 1456 yılına kadar sürdürdü. Jacopo Bellini’nin kızı Niccolosa Bellini ile 1453 yılında evlenerek Venedik’in en güçlü ressamlar ailesine katılmış oldu. Ressam kardeşler Giovanni Bellini ve Gentile Bellini de kayınbiraderleridir.

Andrea Mantegna, 1457 yılında Verona’daki San Zeno Kilisesi için bir sunak tablosu yaptı. Bu tablo 1797 yılında Fransa’ya götürüldü, kenar panolarıysa yerinde kaldı.

“Çarmıha Geriliş” tablosu.

Çarmıha Geriliş Louvre Müzesi’nde; Zeytinlikte Can Çekişme ve Diriliş ise Tours Müzesi’ndedir. Mantegna başlıca yapıtı olan bu bütünde, çarmıha gerilme ve dirilme temalarını kızıl kayalıkların bulunduğu bir dekor ve heykel sanatını andıran figürlerle, yeni bir törensel hava içinde ele alır. Sanatçı bu çalışmasını tamamladıktan sonra Ludoviço Gonzaga tarafından Mantova’ya davet edildi ve burada 1453 yılında resmi sanatçı ünvanı aldı.

Andrea Mantegna, 1465 yılına doğru sanat tarihi açısından önemli sayılan birçok tablo gerçekleştirdi. Bunların arasında da Louvre müzesinde bulunan Ölü İsa ve Aziz Sebastianus tabloları ayrı bir yer tutar.

“Ölü İsa” adlı tablosu.

1472-1474 yılları arasında Mantova Şatosu’ndaki “Evliler Odası”nın dekorasyonunu yaptı. Dukalar Tiyatrosu’nun dekorasyonu için de arkeolojiyi canlı bir varlıkmış gibi, büyük bir coşkuyla yücelttiği Jül Sezar’ın Zaferi tablosunu yaptı. Bu tablosu İngiltere'de Hampton Court Sarayındadır.

Yaşamının son yıllarını Mantova’da Mantova kontunun eşi; Isabella Este’nin yanında onun koruması altında geçirdi ve onun çalışma odasını süsledi, 1497 yılında Parnassus, 1502 yılında Kötülük ile Erdemin Çatışması tablolarını yaptı.

“Parnassus” adlı tablosu.

Andrea Mantegna, 13 Eylül 1506 tarihinde Mantova, İtalya’da 75 yaşında ölmüştür.

Ressamlığının yanı sıra gravürcü, heykelci ve mimar da olan Mantegna Padova okulunun en temsilcilerinden biridir. Resimlerindeki figürlerde Floransa ve Eski Yunan sanatçılarının etkisi (hatlardaki sertlik, yüzlerdeki enerji, bedenlerdeki güç, genelde çile çekme görünümü) kendini açıkça belli eder. Perspektifi bulması açısından, ilk gerçekçilerden biri olarak kabul edilebilir. İnsanlık anlayışına ateşli ve coşkulu yaklaşımı nedeniyle, Eskiçağ Roması’ndaki insanın erdemine duyarlı bir davranış içine giren Mantegna, İtalyan resmine eskiçağ sevgisini getirmiştir.

Kaynak:Biyografi.info

Andrea Mantegna için yapılan aramalar

Andrea Mantegna, Andrea Mantegna biyografi, Andrea Mantegna hayatı, Andrea Mantegna özgeçmişi, Andrea Mantegna hakkında, Andrea Mantegna doğum yeri, Andrea Mantegna fotoğraf, Andrea Mantegna video, Andrea Mantegna resim, Andrea Mantegna kimdir?, Andrea Mantegna kaç yaşında?, Andrea Mantegna nereli, Andrea Mantegna memleketi