FB TW PIN NWS
BioRank 1950

Gheorghe Zamfir

Doğum tarihi : 06.Nisan.1941
Gheorghe Zamfir kaç yaşında : 83
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : Müzisyen
Gheorghe Zamfir doğum yeri : Găești, Romanya

Gheorghe Zamfir Biyografisi

Film Müziği Bestecisi. Panflüt virtüözü. Müzisyen Gheorghe Zamfir’in çaldığı “KILL BILL” filminin müziğini de James Last yapmıştır. "Panflüt ustası Zamfir" diye bilinmektedir.

Gheorghe Zamfir, 6 Nisan 1941 tarihinde Găești, Romanya’da doğmuştur. Çocukluğunda akordeon ile müziğe başlayan Gheorghe Zamfir 14 yaşına geldiğinde panflüt ile tanışmıştır. 1968 yılından itibaren de Fanica Luca’nın öğrencisi olarak Bükreş Müzik Akademisinde eğitim almıştır. Müzik hayatına 14 yaşında flüt çalarak başlayan Romanya doğumlu sanatçı, pan flütte dudak hâkimiyeti ile dikkati çekerken, Romen tarzı pan flüt’ü geliştirip ve 20 borulu sistemi 30’a çıkartarak, pan flüte kendi imzasını attı.

Romanya'da 1960'lı yıllarda İsviçreli etnik müzik araştırmacısı Marcel Cellier tarafından keşfedilen Zamfir, 50 yıllık müzik kariyerinde 120 ödül aldı, 200'den fazla albüm, 600 milyondan fazla albüm satışı ile sayısız ödüllerinin arasına 90 altın ve platin albüm ödülü de kattı. Müzikleri televizyon reklamlarında ve birçok sinema filminde kullanıldı. Gheorghe Zamfir, Fransa'da “Chevalier des Arts et Lettres de France” ve “20. yüzyılın En Popüler Besteci ve Sanatçısı" ünvanını da elinde bulunduruyor.

Gheorghe Zamfir, Farklı müzikal dünyalar arasında bir köprüye benzetilen repertuarında; çingene müziğine, ana vatanı Romanya'nın folkloruna duyduğu sevgiye her zaman yer verirken, bunları Puccini, Verdi, Mozart, Schubert gibi bestecilerin eserleriyle bir arada çalarak çok etkileyici performanslar sergiliyor.

Avustralya filmi Picnic at Hanging Rock için yaptığı müzik ile film müziği alanına da giren sanatçı, daha sonra Sergio Leone’nin 1984 yapımı ünlü filmi Once Upon a Time in America, aynı yıl Karate Kid ve en son olarak Quentin Tarantino yapımı Kill Bill Vol. 1 için yaptığı müzik ve pan flüt yorumu ile dünya çapında üne kavuştu.

Ayrıca Türkiye'nin dünyaca ünlü dans topluluğu "Anadolu Ateşi" nin ikinci projesi olan "Troya" nın sahne müziklerinde de Zamfir’in melodileri bulunuyor.

Gheorghe Zamfir, 1994 yılında evlendiği Fransız eşi Marie Noelle’dan 2010 yılında boşanma davası açtı 2015 yılında boşandı.

Gheorghe Zamfir, 2016 yılında ikinci eşi Nicoleta Beca ile evlendi. İlk eşinden Emmanuel Teodor Zamfir (d.1986) adında çocuğu vardır. Romanya’daki çiftliğinde 30 Köpek, 5 Kedi ve 6 Papağanı ile beraber yaşamaktadır.

Gheorghe Zamfir, 2012 yılında Türkiye’de Bodrum Kalesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi Konser salonu, Antalya Konyaaltı Açıkhava tiyatrosuçeşitli yerlerde konserler verdi.

Andre Rieu’nun orkestrası ile konserler vermektedir.

Seslendirdiği Film Müzikleri :
1972 - Le Grand Blond avec une chaussure noire,
1974 - Le retour du Grand Blond,
1975 - Picnic at Hanging Rock,
1984 - Bir Zamanlar Amerika'da,
1984 - The Karate Kid,
1984 - Paradise,
1989 - Margarit i Margarita,
1991 - Omohide poro poro (Only Yesterday),
1991 - Celeste,
1997 - Preku ezeroto (Across the Lake),
2003 - Kill Bill,


Kaynak:Biyografi.info

Gheorghe Zamfir videoları

Tüm Gheorghe Zamfir videoları

Gheorghe Zamfir için yapılan aramalar

Gheorghe Zamfir, Gheorghe Zamfir biyografi, Gheorghe Zamfir hayatı, Gheorghe Zamfir özgeçmişi, Gheorghe Zamfir hakkında, Gheorghe Zamfir doğum yeri, Gheorghe Zamfir fotoğraf, Gheorghe Zamfir video, Gheorghe Zamfir resim, Gheorghe Zamfir kimdir?, Gheorghe Zamfir kaç yaşında?, Gheorghe Zamfir nereli, Gheorghe Zamfir memleketi