FB TW PIN NWS
BioRank 6777

Frederick Leighton

Doğum tarihi : 03.Aralık.1830 Ölüm tarihi : 25.Ocak.1896
Frederick Leighton kaç yaşında öldü : 66
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Frederick Leighton doğum yeri : Scarborough, North Yorkshire, İngiltere
Ölüm yeri : Kensington, Londra, İngiltere

Frederick Leighton Biyografisi

İngiliz ressam ve heykeltıraş. Çalışmalarında tarih, incil ve klasik konuları ele aldı.

Frederick Leighton, 3 Aralık 1830 tarihinde Scarborough, North Yorkshire, İngiltere’de ticaretle uğraşan Frederic Septimus Leighton ve Augusta Susan Leighton çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Londra’da Üniversite Kolej Okulu’nda (UCS) okudu.

Frederick Leighton, 17 yaşındayken 1847 yılının yazında, Frankfurt’ta, filozof Arthur Schopenhauer ile tanıştı ve grafit ve guaj boya kullanarak portresini çizdi. 24 yaşındayken İtalya, Floransa’da; Accademia di Belle Arti’de eğitim gördü ve Boro Allegri yolu üzerinden geçen Cimabue Madonna geçit törenini çizdi. 1855-1859 yılları arası Paris’te yaşadığı sırada Jean Auguste Dominique Ingres, Eugene Delacroix, Jean Baptiste Camille Corot ve Jean-François Millet ile tanıştı.

1860 yılında Londra’ya geri döndü. 1861 yılında ise o yıl İtalya, Floransa’da ölen İngiliz kadın şair Elizabeth Barrett Browning’in mezar taşını tasarladı.

1864 yılında Royal Academy’nin bir üyesi oldu ve 1867 yılında da başkanı oldu.

1877 yılında yaptığı, Piton ile güreşen Atlet heykeli, İngiliz Heykeltıraşçılığına yenilik getirmek amacı ile düşünülmüştür, fakat sonradan ‘Yeni Heykel’ hareketinın bir parçası olmuştur.

1878 yılında Windsor’da şövalye unvanı verilen Frederick Leighton, 8 yıl sonra 1886 yılında Middlesex Kontluğu’nda, Kensington, St Marry Abbots’un dini bölgesindeki Hollanda Park Yolu baronet onur ünvanını aldı.

1895 yılında yaptığı bu tablosuyla önde klasik pozda figür ve arka planda mavili, parlak denizle seyredenleri büyüleyici bir atmosfere sokar. Denizin üzerinde batan güneşin parlak ışığı, mevsimin yaz ve havanın sıcak olduğunu hissettirir. Havanın etkisiyle antik bir balkonda, divanda kumaşlar arasında, kendinden geçmişçesine uyuyan kızın elbisesindeki çarpıcı renk çok etkileyicidir. Resmin sağ üst köşesindeki zakkum çiçeği zehirli olması nedeniyle, uyku ve ölümü çağrıştırır. Resmin adı ise kızın elbisesinin rengi ve mevsime dair göndermelerdir.

24 Ocak 1896’da Yeni Yılın Onur Listesi’ndeki, asil unvanı verilen ilk ressam oldu. Ertesi gün anjina pektoris hastalığından dolayı öldü.

Frederick Leighton, 25 Ocak 1896 tarihinde Kensington, Londra, İngiltere’de 66 yaşında ölmüştür. Ölümünden sonra Londra’daki evi bir müzeye dönüştürüldü. Ayrıca, zengin bir İznik çinileri koleksiyonu bulunmaktadır.

Kaynak:Biyografi.info

Frederick Leighton için yapılan aramalar

Frederick Leighton, Frederick Leighton biyografi, Frederick Leighton hayatı, Frederick Leighton özgeçmişi, Frederick Leighton hakkında, Frederick Leighton doğum yeri, Frederick Leighton fotoğraf, Frederick Leighton video, Frederick Leighton resim, Frederick Leighton kimdir?, Frederick Leighton kaç yaşında?, Frederick Leighton nereli, Frederick Leighton memleketi