FB TW PIN NWS
BioRank 8274

Franz Ferdinand

Doğum tarihi : 18.Aralık.1863 Ölüm tarihi : 28.Haziran.1914
Franz Ferdinand kaç yaşında öldü : 51
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek :
Franz Ferdinand doğum yeri : Graz, Avusturya
Ölüm yeri : Saraybosna, Bosna-Hersek

Franz Ferdinand Biyografisi

28 Haziran 1914’te Avusturya arşidükü ve Avusturya-Macaristan Veliaht Prensi Franz Ferdinand eşi Sofia ile birlikte Saraybosna’da Sırp milliyetçisi Gavrilo Princip tarafından öldürüldü. Suikast birkaç hafta sonra Birinci Dünya Savaşı’nın patlamasına neden oldu.

Franz Ferdinand, 18 Aralık 1863 tarihinde Graz, Avusturya’da doğmuştur. Tam adı Franz Ferdinand Carl Ludwig Joseph Maria’dır. Avusturya-Macaristan İmparatoru Franz Joseph'in erkek kardeşi olan Arşidük Charles Lous'in en büyük oğlu olarak doğmuştur. Annesinin adı Maria Annunciata’dır. 1889 yılında veliaht Arşidük Rudolf ölünce, Franz Ferdinand imparatorluğun varisi oldu.

Avusturya arşidükü Franz Ferdinand, 1889 yılında Avusturya-Macaristan İmparatorluğu tahtının varisi oldu.

Franz Ferdinand, Almanya yanlısı dış politikalar yerine, Avusturya'nın Rusya ile ilişkilerini canlandırması gerektiği, fikrini savundu. İçişlerinde ise, tahtın özellikle, Macaristan'da baş gösteren isyanlara karşı kuvvetlendirilmesi gerektiğine inanıyordu. İmparator Franz Joseph üzerinde etkisini giderek artıyor ve ona azınlıklara karşı kendi hükümdarlığını koruması konusunda baskı yapıyordu. 1906 yılından itibaren imparator üzerindeki etkisini daha da arttırdı ve 1913 yılında Ordu Başmüfettişliğine atandı.

Franz Ferdinand, 28 Haziran 1914 tarihinde eşi Sofia ile birlikte Saraybosna’da bir ziyareti sırasında üzeri açık otomobille Saraybosna sokaklarında ilerlerken, Sırp suikastçı Gavrilo Princip'in saldırısına uğradı. Suikastçı Gavrilo Princip'in tabancasından çıkan kurşunlar ile Franz Ferdinand ve eşi Prenses Sophie, öldüler. Suikastçı, iki ülkeyi bir arada tutan Habsburg Hanedanı'nın tek veliahdını öldürdüğünden Avusturya-Macaristan, suikasttan sorumlu tuttuğu Sırbistan'a savaş açarak, I. Dünya Savaşı'nın çıkmasına neden oldu.

Franz Ferdinand, 1 Temmuz 1900 tarihinde Hohenberg Düşesi Sofia Chotek ile evlendi. Hohenberg Prensesi Sophie (d.1901-ö.1990), Hohenberg Prensi Ernst (d.1904-ö.1954), Hohenberg Dükü Maximilian (d.1902-ö.1962) adlarında çocukları vardı.

Franz Ferdinand, 28 Haziran 1914 tarihinde Saraybosna, Bosna-Hersek’de 51 yaşında iken eşi Sofia ile birlikte Sırp milliyetçisi Gavrilo Princip tarafından tabanca ile bir suikast neticesinde öldürüldü.

Tutuklanan Suikastçı Gavrilo Princip reşit olmadığı için idam edilmedi, 20 yıl hapis cezası aldı. Ama dört yıl sonra, sebep olduğu Dünya Savaşı’nın bitimine aylar kala, hapiste veremden öldü.

Kaynak:Biyografi.info

Franz Ferdinand için yapılan aramalar

Franz Ferdinand, Franz Ferdinand biyografi, Franz Ferdinand hayatı, Franz Ferdinand özgeçmişi, Franz Ferdinand hakkında, Franz Ferdinand doğum yeri, Franz Ferdinand fotoğraf, Franz Ferdinand video, Franz Ferdinand resim, Franz Ferdinand kimdir?, Franz Ferdinand kaç yaşında?, Franz Ferdinand nereli, Franz Ferdinand memleketi