FB TW PIN NWS
BioRank 3816

Filiz Kaynak

Doğum tarihi : ??.??.1965
Filiz Kaynak kaç yaşında : 59
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Yönetmen
Filiz Kaynak doğum yeri : İstanbul

Filiz Kaynak Biyografisi

Kandemir Konduk yazdı, Filiz Kaynak yönetti” diye tanınır.

Filiz Kaynak, 1965 yılında İstanbul’da doğmuştur. Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesinden 1987 yılında mezun oldu. Okul döneminde gazetecilik yaptı, sonra reklam sorumlusu olarak çalıştı. 1987 yılından itibaren sinema ve tv. sektöründe reji asistanı olarak çalışmaya başladı. 1991 yılından itibaren yönetmenliğe başladı.

1987 yılında çekilen “Karınca katarı” filminin Yönetmeni Avni Kütükoğlu’nun yardımcısı olarak sinema hayatına başladı.

Pek çok sinema filmi ve dizide asistanlık yaptıktan sonra, Oğuz Yalçın ve Ümit Efekan’ın ardından “Mahallenin Muhtarları” dizisi ile yönetmenliğe başladı.

Filiz Kaynak, Mahallenin Muhtarları, Eyvah Kızım Büyüdü, Zeliha’nın Gözleri, Sessiz Gemiler, Dicle, Çarli İş Başında, Çılgın Yuva, Sahte Prenses, Size Baba Diyebilir miyim, Hiç Yoktan Aşk gibi başarılı birçok projeye imza atmış, ülkemizin sayıları az olsa da çalışmalarıyla göz dolduran kadın yönetmenlerindendir.

2011-2012 yıllarında ulusal-uluslararası festivallerden pek çok ödülle dönen 'Rampa / ‘The Ramp - Flying Over Snow’ adlı belgeselin yönetmenliğini yaptı. 2011 yılında Yönetmen Cem Tabak’la ortak 'Panda Prodüksiyon'u, Güneş Baysal Tabak'la 'Ayrıntı Akademi'yi kurdu. Reklam ve tanıtım filmleri çekti.

2000 yılında senaryosunu Tayfun Güneyer’in yazdığı, yönetmenliğini Filiz Kaynak’ın yaptığı “Çarli İş Başında” dizisinde Hakan Gerçek, Şebnem Sönmez, İlker Aksum, Yeliz Yeşilmen, Durul Bazan, Jess Molho, Ferhat Yılmaz, Ayşe Tolga, Zafer Önen, Gül Onat, Tuba Ünsal, Dost Elver ile maymun Çarli birilikte rol aldı.

5 Ekim 1992 - 18 Haziran 2002 tarihleri arasında Oğuz Yalçın, Filiz Kaynak, Avni Kütükoğlu ve Nursan Esenboğa'nın yönettiği, Kandemir Konduk'un senaryosunu yazdığı “Mahallenin Muhtarları” adlı aile dizisinde Erkan Can Temel (Kıvırcık) karakterini canlandırırken; diğer rollerde Aydan Burhan, Esra Akkaya, Cihat Tamer, Sevil Üstekin, Yalçın Gülhan, Leman Çıdamlı, İsmet Özhan, Açelya Akkoyun, Filiz Taçbaş, Sümer Tilmaç, Suna Selen, Sezai Aydın, Mümtaz Sevinç, Zafer Önen, Nurhan Damcıoğlu, Nezih Tuncay gibi isimler oynamıştır.

2013 yılından beri Güneş Baysal Tabak ile birlikte “Ayrıntı Akademi” sanat atölyeleri projesi kapsamında, atölyeler düzenlemektedir.

Filiz Kaynak, Aktör ve Senarist Ayhan Kavas ile evlidir.

Filmleri ve Dizileri :
Yönetmen :
2009 - Çılgın Kanal (TV Dizisi)
2008 - Yaban Gülü (TV Dizisi)
2007 - Zeliha'nın Gözleri (TV Dizisi)
2007 - Sessiz Gemiler (TV Dizisi)
2007 - Dicle (TV Dizisi)
2006 - Sahte Prenses (TV Dizisi)
2004 - Babam Dadı Olsaydı (TV Dizisi)
2004 - Size baba diyebilir miyim? (TV Dizisi)
2002 - Yıldızların altında (TV Dizisi)
2001 - Aşkım Aşkım (TV Dizisi)
2000 - Çarli İş Başında (TV Dizisi)
2000 - Eyvah Kızım Büyüdü (TV Dizisi)
1996 - Sevda Kondu (TV Dizisi)
1992 - Mahallenin Muhtarları (TV Dizisi)

Yönetmen Ekibi:
1997 - Bir Kitabın Hikayesi (Yönetmen Yardımcısı) (Belgesel)
1991 - Ana (Yönetmen yardımcısı ) (TV Dizisi)
1989 - İsa Musa Meryem (Yönetmen yardımcısı ) (Sinema Filmi)
1989 - Sessiz Fırtına (Yönetmen Yardımcısı) (Sinema Filmi)
1987 - Bir Çember Kırılırken (Yönetmen Yardımcısı) (Sinema Filmi)
1987 - Karınca katarı (Yön: Avni Kütükoğlu, Yönetmen yardımcısı ) (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Filiz Kaynak için yapılan aramalar

Filiz Kaynak, Filiz Kaynak biyografi, Filiz Kaynak hayatı, Filiz Kaynak özgeçmişi, Filiz Kaynak hakkında, Filiz Kaynak doğum yeri, Filiz Kaynak fotoğraf, Filiz Kaynak video, Filiz Kaynak resim, Filiz Kaynak kimdir?, Filiz Kaynak kaç yaşında?, Filiz Kaynak nereli, Filiz Kaynak memleketi