FB TW PIN NWS
BioRank 165

Fettah Tamince

Doğum tarihi : ??.??.1972
Fettah Tamince kaç yaşında : 52
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : İş adamı
Fettah Tamince doğum yeri : Çaldıran, Van

Fettah Tamince Biyografisi

Sembol İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Rixos Oteller Grubu Yönetim Kurulu Başkanıdır.
Fettah Tamince, 1972 yılında Van, Çaldıran’da Salih ile Zahide çiftinin 4’ü kız 9 evladının en büyüğü olarak doğmuştur. İlkokul ve ortaokulu Çaldıran’da okudu. Babasının ilçede manifaturacı dükkanında 12-13 yaşındayken çalışmaya başlamış. Kuzeniyle arabayla köy köy gezerek, kumaşları satmaya çalışmışlar.

Fettah Tamince, o günleri anlatırken :

Kuzenimle arabayla köy köy gezerek, kumaşları satmaya karar verdik. Köylere gittik, ama köylerdeki halkın da parası yoktu. Kumaşları hayvanlarla, tereyağlarıyla, peynirle takas ettik. Ancak bu kez de babam beni eve sokmadı, ertesi gün hayvanları satınca, daha fazla kar elde edince babamın çok sevdiği oğlu oldum” dedi.

Daha sonraki yıllarda dayısının Antalya’daki halı mağazasında tezgâhtar olarak çalışmaya başlamış. Bir yandan da yarım kalan okul eğitimini Antalya’da Gazi Lisesine giderek tamamladı. Özellikle yurt dışından gelen müşterilere satış yapan mağazanın 6 ay sonra en başarılı tezgâhtarı olmuş. Bu vesile ile de Almanca öğrenmiş. Dayısı parasını kesince karşı dükkana transfer olmuş. 18 yaşına geldiğinde kendisini daha da geliştirmek ve daha zengin müşterilere halı satma gayesi ile patronuyla beraber bir arabaya 19 halı alıp, Almanya’ya gitmiş. Halıları bir şekilde satarken bir yandan da Münih’te Üniversiteye kaydını yaptırarak eğitimine devam etmiş. Almancasını da ilerletmiş, 1994 yılında geri dönmüş.

Almanya’da otomobil satan zengin bir kişiye halı satışı anısını anlatan Tamince, şunları söyledi:

”Müşteriye gittik, araba almak istediğimi söyledim. Oysaki yanımda araba alacak para yok. Arabayı beğendik, 43 bin 500 mark fiyat söyledi. Ben de nakit para olmadığını, ama halılarımın olduğunu söyledim. Benim derdim bizzat evine gitmekti. Halıları eşine göstermek istediğimi söyledim. Eve gittik ve halıları devasa eve döşedik. Sonra müşterim bana iki otomobil vermeyi teklif etti. Ama ben bir otomobil aldım ve üzerine para alıp, ülkeme döndüm.”

Fettah Tamince, halıdan sonra mücevher işine girdi. Yurt dışındaki müşterilerine halı ve mücevher satmaya başladı.

Fettah Tamince, Uluslararası Antalya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanıdır.

Fettah Tamince’nin sahibi olduğu şirketlerin faaliyet ve yatırım alanları bugün, turizm, otel yatırımları ve işletmeciliği, inşaat, enerji, gayrimenkul, medya ve eğitim gibi çeşitli sektörleri kapsıyor.

Türkiye, Kazakistan, Ukrayna, Rusya'da projeler hayata geçiren Fettah Tamince, ilk 5 yıldızlı lüks oteli olan Labada Oteli 2000 yılında Antalya Çamyuva’da denize sıfır konumdaki alanda 180 odalı inşa etti.

2001 yılında ise ilk Rixos Oteli’ne Ukraynalı işadamı arkadaşıyla başladı. İnşaatı 8 ayda bitirerek hizmete açtı.

Haliç Port ihalesini alan Tamince, Ayrıca Tamince, Rixoz Oteller zinciri ile yurt içinde ve yurt dışında 30’'a yakın oteli bulunuyor.

Yarım kalan 40 villalık projeye ortak olan ve projeyi tamamladıktan sonra yine inşası yarım kalan bir oteli satın alarak ticaret hayatına atılmayı başardı.11’i Türkiye’de, 3’ü Kazakistan’da, Ukrayna, Libya, İsviçre, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri’nde 2 ve Hırvatistan’da 1’er tane olmak üzere toplam 21 otel işletiyor. Ayrıca Star Medya Yayıncılık AŞ, Star Medya Ajans AŞ, Star Matbaacılık AŞ, Dinamik Radyo Televizyon AŞ'nin yüzde 50 hissesini aldı.

Star Medya Grubu, 2009 yılında Fettah Tamince tarafından Ethem Sancak'tan satın alınmıştı. 2013 Nisan ayında bu grubun yüzde 50'sini Azeri Socar Grubu'na satmıştı. Grupta geri kalan yüzde 50 hissesini 2014 mayıs ayında işadamı Ethem Sancak'a satarak medyadan çıkmıştı. Temmuz 2014 ayında da Star Medya'nın yüzde 50'sini sattığı SOCAR Grubu'ndan aynı miktarda hisseyi geri alarak medyaya dönmüş oldu.

Fettah Tamince, Kürtçe, Türkçe, Arapça, Almanca, İngilizce ve Rusça bilmektedir.

Fethullah Gülen Hoca’ya benim için bir değerdir, bir idoldür diyen Fettah Tamince, kendisine insan sevgisi aşılayan bu kişinin önderlik ettiği, aslında Rus-Türk dostluk derneği olan Tolerans Eğitim Vakfı’nın kurucularındandır.

Fettah Tamince, Duygu Tamince ile evlidir. İbrahim, Hatice ve Zeynep adında 3 çocuğu vardır. Kızı Hatice Tamince, 3 Nisan 2019 tarihinde Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker'in oğlu Yahya Ülker ile İstanbul'da Sait Halim Paşa Yalısı'nda aile arasına yapılan nikah töreni ile evlendi.

Kaynak:Biyografi.info

Fettah Tamince için yapılan aramalar

Fettah Tamince, Fettah Tamince biyografi, Fettah Tamince hayatı, Fettah Tamince özgeçmişi, Fettah Tamince hakkında, Fettah Tamince doğum yeri, Fettah Tamince fotoğraf, Fettah Tamince video, Fettah Tamince resim, Fettah Tamince kimdir?, Fettah Tamince kaç yaşında?, Fettah Tamince nereli, Fettah Tamince memleketi