FB TW PIN NWS
BioRank 8690

Jean François Portaels

Doğum tarihi : 03.Nisan.1818 Ölüm tarihi : 08.Şubat.1895
Jean François Portaels kaç yaşında öldü : 77
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : Ressam
Jean François Portaels doğum yeri : Vilvoorde, Belçika
Ölüm yeri : Schaerbeek, Belçika

Jean François Portaels Biyografisi

Belçikalı oryantalist ressamdır.

Jean François Portaels, 3 Nisan 1818 tarihinde Belçika’da Vilvoorde şehrinde doğmuştur. Babası zengin bir bira üreticisi idi. Brüksel’de Académie Royale des Beaux-Arts’de yönetmen Francois Navez'den eğitim aldı. 1841 yılında Paris’e gitti, Paul Delaroche’nin atölyesine kabul edildi.

1842 yılında Belçika’ya döndükten sonra, Grand Prix de Rome ödülünü kazandı. Daha sonra İtalya, Yunanistan, Fas, Cezayir, Mısır, Lübnan, Judaea (Yahudiler), İspanya, Macaristan ve Norveç'te seyahat etti ve 5 yıllık gezisinden egzotik resimleri için ilhamlar alarak 1847 yılında döndü. 1847 yılında Henri Vanderhaert yönetiminde ki Academy Ghent’e girdi.

Jean François Portaels, öğretmen olarak ressamlar Léon Frédéric, Emile Wauters, Theo van Rysselberghe ve Edouard Agneesens, heykeltıraş Charles van der Stappen ve Jacques de Lalaing ile mimar Charles Licot gibi sanatçıları yetiştirdi.

=otoportresi

Jean François Portaels, Brüksel’de bulunan Académie Royale des Beaux-Arts’de (Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi) bir dönem yöneticilik de yapmıştır. 1851 yılında Leopold Nişanı verildi.

Jean François Portaels, 1849 yılında Académie Royale des Beaux-Arts’de yönetici olan François Navez‘in kızı ile evlendi. 1850 yılında Brüksel'e yerleşti. 1850 yılında Belçika’da Brüksel Akademisi'nin direktörlüğünü almayı çok istedi ancak alamadı.

Jean François Portaels, 1852 yılında Brüksel’de özel bir sanat okulu açtı. 1874 yılında Fas’a gitti. 1878 yılında döndüğünde bütün isteği ve hırsı sayesinde Académie Royale des Beaux-Arts’de direktör oldu.

Portaels son derece üretken bir sanatçıydı.

Jean François Portaels, 8 Şubat 1895 tarihinde Schaerbeek, Belçika’da 77 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Jean François Portaels için yapılan aramalar

Jean François Portaels, Jean François Portaels biyografi, Jean François Portaels hayatı, Jean François Portaels özgeçmişi, Jean François Portaels hakkında, Jean François Portaels doğum yeri, Jean François Portaels fotoğraf, Jean François Portaels video, Jean François Portaels resim, Jean François Portaels kimdir?, Jean François Portaels kaç yaşında?, Jean François Portaels nereli, Jean François Portaels memleketi