FB TW PIN NWS
BioRank 9234

Fatih Sultan Yılmaz

Doğum tarihi : ??.Haziran.1995
Fatih Sultan Yılmaz kaç yaşında : 29
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek : Şair, Yazar
Fatih Sultan Yılmaz doğum yeri : Trabzon

Fatih Sultan Yılmaz Biyografisi

Fatih Sultan Yılmaz, Haziran 1995 yılında Trabzon’da doğdu. Asıl adı Fatih Yılmaz’dır. Eserlerinde “Fatih Sultan Yılmaz” adını kullanmıştır. Şiir yazmaya 8 yaşında, deniz kıyısında gördüğü ölü bir kuşa yazdığı “Martı” şiiriyle başlamıştır. İlkokul ve lisede birçok şiir ve öykü yarışmasında dereceler elde etmiştir.
Fatih Sultan Yılmaz, henüz 14 yaşındayken “Kendini Arayan Adam” ismini verdiği şiiri “Vesaire” dergisinin ilk sayfasından yayınlanmıştır. 18 yaşına geldiğinde 350’nin üzerinde şiire imza atmıştır.

Şair, 2014-2018 yılları arasında Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği bölümünde üniversite eğitimini tamamlamıştır. Üniversite yıllarında “Yalnız İşlere Bulaştım” (2016) ve “Umut Yaratma Atölyesi” (2018) adında iki şiir kitabı yayınlamıştır. Baskıları kısa sürede tükenen kitaplar için, ünlü şair Şükrü Erbaş “Zamanın kaotik, yıkıcı, çürüten yabancılaşmış hayatına karşı tam da o hayatın dili içinde kurulmuş şiirler. Etkileyici…” yorumunu yapmıştır. Yine aynı dönemde ünlü Şeyh Bedrettin romanının sahibi yazar Mehmet Ali Şentürk tarafından “Yılmaztoplumcu-gerçekçi şiirin yeni ve yenilikçi sesi…” olarak ifade edilmiştir.

Fatih Sultan Yılmaz, Üniversite yıllarında katıldığı “Şiir Okuma ve Yazma Yarışması”nda üç etaplı eleme sonucunda “Karanlığı Gömenlerin Türküsü” şiiriyle birinciliği kazanmıştır. Aynı şiiri Türk Dünyası Şiir Şöleni etkilindiğinde seslendirmiş ve Türk Dünyasından birçok yazar ve şairin saygısına mazhar olmuştur.

Fatih Sultan Yılmaz, lisans eğitiminin ardından, 2019 yılında Türkoloji alanında yüksek lisans eğitimine başladı ve 2021 yılında “Büyük Kazak Şairi Abay Kunanbayulı’nın Ölüm Algısı” konulu teziyle bilim uzmanı ünvanını elde etmiştir.

Şiraze, Vesaire, Türk Edebiyatı ve Kardeş Kalemler gibi birçok popüler edebiyat dergisinde yazı ve şiirleri yayınlanmıştır. Aynı zamanda bir dönem karikatür çizimleri yapmış olan Fatih Sultan Yılmaz’ın, sanatçı kişiliğinin yanında akademik alanda da birçok yayını bulunmaktadır.

Şair hâlen Hacettepe Üniversitesi Türkoloji bölümünde doktora eğitimi sürdürmektedir.

Fatih Sultan Yılmaz ayrıca okuncak.net isimli edebiyat-kültür-sanat sitesinin de kurucusudur.

Eserleri:
Yalnız İşlere Bulaştım (2016)
Umut Yaratma Atölyesi (2018)
Abay’ın Ölümle İmtihanı (2022)

Ortak Kitaplarda Bölüm Yazarlığı:
- Doğumunun 175. Yılında Jambyl Jabayev - Bengü Yayınları
- Cengiz Han’ı Aramak (s. 211-240) - Bengü Yayınları

Dergi Yazıları:
- Nisan Bugün Şakir Selim’e İhtiyacımız Daha Büyük – Doğumunun 80. Yıldönümüne - Yazan: Zera Bekirova / Aktaran: Fatih Sultan Yılmaz - Kardeş Kalemler Dergisi
- Nisan Padişah Hükmü Bunalttı! (Jambıl Jabayev) - Aktaran: Fatih Sultan Yılmaz - Kardeş Kalemler Dergisi
- Fatih Sultan Yılmaz Biyografi ve Şiirler (2022 - Kardeş Kalemler Dergisi
- Kendini Arayan Adam (2009) - Vesaire Dergisi
- Veda Sonatı (Şiir) - Kardeş Kalemler Dergisi
- Kelebekler de Ağlar (Şiir) - Şiraze Dergisi
- Vakit Geldi - Kardeş Kalemler Dergisi
- Büyük İşler Destanı - Kardeş Kalemler Dergisi

Akademik Çalışmaları:
- Freud’un Görüşleri Ekseninde “Cemile” Hikâyesinde Aşk (2021) - Korkut Ata Türkiyat Araştırmaları Dergisi
- Elçin Efendiyev’in Ak Deve romanında yapı ve izlek (2021) - Kültür Araştırmaları Dergisi
- Ozan Önal şiirine genel bir bakış (2022) - AKRA Kültür Sanat Edebiyat Dergisi
- Türk Dünyası Edebiyatı Araştırmalarında Öz Kaynak Problemi (s. 275-276) - Akademik Kitabxanaların YeniFəaliyyət İstiqamətləri Beynəlxalq Elmi Konfransı, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi

Ödülleri:
- M.e.b. – Ulusal Şiir Ödülü (2005)
- Usayed Uluslararası Şiir ve Öykü Yarışması (2012)
- Book Culture Art Times – Şiir Ödülü (2018)


Kaynak:Biyografi.info

Fatih Sultan Yılmaz için yapılan aramalar

Fatih Sultan Yılmaz, Fatih Sultan Yılmaz biyografi, Fatih Sultan Yılmaz hayatı, Fatih Sultan Yılmaz özgeçmişi, Fatih Sultan Yılmaz hakkında, Fatih Sultan Yılmaz doğum yeri, Fatih Sultan Yılmaz fotoğraf, Fatih Sultan Yılmaz video, Fatih Sultan Yılmaz resim, Fatih Sultan Yılmaz kimdir?, Fatih Sultan Yılmaz kaç yaşında?, Fatih Sultan Yılmaz nereli, Fatih Sultan Yılmaz memleketi