FB TW PIN NWS
BioRank 7265

Ezra Pound

Doğum tarihi : 30.Ekim.1885 Ölüm tarihi : 01.Kasım.1972
Ezra Pound kaç yaşında öldü : 87
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Şair
Ezra Pound doğum yeri : Hailey, Idaho, ABD
Ölüm yeri : Venedik, İtalya

Ezra Pound Biyografisi

Ezra Pound, 1 Kasım 1972 tarihinde Venedik, İtalya’da 87 yaşında ölmüştür.

Ezra Pound, 30 Ekim 1885 tarihinde ABD, Idaho eyaletinin Hailey şehrinde doğmuştur. Tam adı Ezra Weston Loomis Pound’dır. Babası darphane memuru, büyük babası ise Kongre üyesiydi. Ezra Pound, ortaöğrenimini Wyncote'da tamamladı. 1901 yılında Pensilvanya Üniversitesinde okumaya başladı. 1906 yılında mezun oldu. New York'ta Hamilton College'ın felsefe bölümünü bitirdi. 1906 yılında Sanat diplomasını aldığında hayatının en önemli eseri olan Cantos'a başlamıştı. Üniversiteden sonra, müzisyen şairler, Güney Fransa Provansal halk şairleri üzerine çalışmaya devam eder; bu ise derhal Avrupa'ya gitmesine sebep olacaktı.

Ezra Pound, bir süre Indiana'da Crawfordsville'de Wabash College'da öğretmenlik yaptı. 1907 yılında ABD'den ayrılarak Avrupa'ya gitti; 1908 yılında Venedik'te ilk şiir kitabı A Lume Spenton'u (Sönmüş Mumlarla) yayınladı. Ardından İrlandalı şair William Butler Yeats ile karşılaşmak için İngiltere'ye gider. Orda çabucak, ünlü bir edebiyatçı olarak tanınır. William Butler Yeats ile tanışır ve Yeats'in Pazartesi akşamları toplantılarının vazgeçilmez siması olur. 1913 yılında Pound, şair William Butler Yeats'in sekreteri olmuştu. Pound, 1905 yılından bu yana, doğu dinlerine, yogaya, yıldız falcılığına merak salmıştı. Pound, aynı Yeats gibi yaratıcı ruhların belirli bir reenkarnasyonuna inanıyordu.

Pound, gerçek dinin sanatta gerçekleşen vahiy olduğuna inanıyordu. Hıristiyanlığı elinin tersiyle itiyor, ve Filistin'de vaiz edilenden tamamen farklı, Roma vatandaşını köleleştirmeyi hedefleyen bir inanç olarak görüyordu; bu anlamda Isa tamamen ölmüştür. Pound, kiliselere tahammül edemiyordu; asırlardır istifade ettikleri parasal yardımları haksız buluyor, bunları esasında sanatçıların, filozofların ve bilim adamlarının hak ettiklerini iddia ediyordu.

1911 yılında New Age dergisinde yenilikçi yazı kampanyasını başlattı. 1912 yılında imgeci şiir akımını kurar. Bu dönemde, William Carlos Williams, Thomas Stearns Eliot, Ernest Hemingway ve James Joyce gibi yazar ve şairlerin kariyerlerine yardımcı olmaya çalışıyordu.

1913’te yayınladığı A Few Don'ts of an Imagiste (Bir İmgecinin Yapmaması Gereken Birkaç Şey)'de imgeyi bir zaman biriminde zihinsel ve duygusal bir karışım sunan şey olarak tanımlar. Ezra Pound’un 1914’te yayınladığı 10 şairi kapsayan Des Imagistes (İmgeciler) adlı antolojisi William Carlos Williams, Hilda Doolittle ve Amy Lowell gibi önde gelen imgecilerin şiirlerinden örnekler içerir.

Uzun süre İngiltere'de ve 1921-1925 yılları arasında dört yıl kadar da Fransa'da oturdu, sonra 1925 yılında İtalya'da Venedik'e yerleşti.

Ezra Pound, ikinci Dünya Savaşı yıllarında Faşizm'den yana konuşmalarından dolayı ve İtalya’da Benito Mussolini’yi destekleyen ve ABD başkanı Franklin Roosevelt’in iktisadi görüşlerini yeren radyo konuşmaları yaptı. Bu konuşmalar yüzünden 1943'te 'vatan haini' sayıldı. 1944 yılında İtalya’ya giren Amerikan birliklerince tutuklanıp önce Pisa'da bir kampta altı ay gözetimde tutuldu; ardından 1945’de Washington DC’ye yargılanmak üzere götürüldü, ancak akıl hastası olduğu ileri sürülerek Amerika'da Washington DC'deki Saint Elizabeth Hastanesine 1945-1958 yılları arasında yatırıldı. Çeşitli ülkelerdeki sanatçıların çabasıyla özel bir afla serbest kalınca, yine İtalya'ya giderek ölene dek Rapallo ve Venedik'te yaşadı.

1912 yılında Hilda Doolittle, Richard Aldington ve Frank Stuart Flint ile birlikte İmgecilik akımının, ardından Blast adlı dergide Wyndham Lewis'le birlikte Vortisizm akımının öncüsü olmuştur.

Vortisizm, Pound için, ilk devrimci propaganda tecrübesinin aleti, ve gelenekçilik sınırlarının dışına düşmesinin sebebi oldu. Pound, vortisizmi medeniyetin feneri ve önderi olarak, sanatı hak ettiği yere koyan bir akım olarak görüyordu. Böylece, sanatlar, daha evvel Yeats'in da öngördüğü gibi, mistik bir şekilde siyasete bağlanıyorlardı. Pound, ticariliği, kendi sanatsal ve siyasi idealine her zaman engel olarak gördü.

Ezra Pound, 1949 yılında Bollingen Şiir Ödülü'nü almıştır. Batı sanat ve kültürünü her yanıyla inceleyen Ezra Pound, klasik İlkçağdan Çin ve Japon şiirine kadar ilgi göstermiş, bunlardan esinlenerek şiire yeni olanaklar ve zenginlikler kazandırmıştır. İngiliz ve Amerikan şiirini derinden etkileyen Ezra Pound "şairler şairi" olarak nitelendirilmiştir.

Ezra Pound, 1 Kasım 1972 tarihinde Venedik, İtalya’da 87 yaşında ölmüştür.

Pound 60 yıllık yazarlık yaşamı içinde 70 kitap, 1.500 makale yazdı; 70 kadar kitaba katkıda bulundu. Eski Çin ve Mısır şiiri, Japon tiyatrosu ve Sofokles’in yanı sıra, Guido Cavalcanti, Rémy de Gourmount ve Fontenelle gibi şair ve yazarlardan da çeviriler yaptı. Pound’un “Kantolar” dizisinin ilk toplu basımı The Cantos 1948’de, 1-117. kantoları içeren aynı adlı daha yeni bir basım ise 1970’te çıktı. Bu şiirlerden Türkçede yapılmış bir derleme Seçme Kantolar (1983) adıyla yayımlandı.

Eserleri :
1908 - A Lume Spento (Sönmüş Mumlarla)
1909 - Exultations (Kutlamalar)
1909 - Personae (Kişiler)
1912 - Ripostes (Karşılıklar)
1916 - Lustra (Görkem)
1920 - Hugh Selwyn Mauberley
1976 - The Cantos (Kantolar, ölümünden sonra)

Türkçeleştirilen Eserleri :
1995 - Ezra Pound Seçilmiş Canto'lar (Çeviri: İlhan Berk)
1987 - Cathy, Ezra Pound, (Çeviri: Ülkü Tamer)

Şiirleri:
Alba
Aşka Övgü
Atthis
Bahçe
Bir Kız
Canto L
Çayhane
Dönüş
Doria
Göl Adası
Gözler
Hugh Selwyn Mauberley
Irmak Boyu Tüccarın Karısı: Bir Mektup
L'art
Meditatio
Metro İstasyonunda
Nisan
Oyuncu Kadın
Pan Öldü
Tavan Arası

Şiir:
1910 - Provença
1911 - Canzoni
1920 - Umbra
1967 - Redondillas, or SomethİHg of Tlıat Sort

Düzyazı:
1916 - Gaudier-Brzeska
1920 - Instigations (Kışkırtmalar)
1923 - Indiscrétions (Patavatsızlıklar)
1924 - Antheil and the Treatise on Harmony (Antheil ve Uyum Üzerine İnceleme)
1930 - Imaginary Letters (Hayali Mektuplar)
1931 - How to Read (Nasıl Okumalı)
1934 - ABC of Reading (Okumanın ABC’si)
1937 - Polile Essays (Kibar Denemeler),
1948 - ”This Be Treason…” (“Bu Vatana İhanetse…”)
1954 - Literary Essays (Edebi Denemeler)
1958 - Pavannes and Divagations (Pavanlar ve Sapmalar),
1960 - Impact (Etki),

İtalyanca düzyazı:
1942 - Carta da visita (Kartvizit),
1951 - L’America, Roosevelt e le cause della guerra presenle (Amerika, Roosevelt ve Bugünkü Savaşın Nedenleri)
1944 - Oro e lavoro (Altın ve Emek)


Kaynak:Biyografi.info

Ezra Pound için yapılan aramalar

Ezra Pound, Ezra Pound biyografi, Ezra Pound hayatı, Ezra Pound özgeçmişi, Ezra Pound hakkında, Ezra Pound doğum yeri, Ezra Pound fotoğraf, Ezra Pound video, Ezra Pound resim, Ezra Pound kimdir?, Ezra Pound kaç yaşında?, Ezra Pound nereli, Ezra Pound memleketi