FB TW PIN NWS
BioRank 7669

Eşref Gani

Doğum tarihi : 12.Şubat.1949
Eşref Gani kaç yaşında : 75
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Eşref Gani doğum yeri : Logar, Afganistan

Eşref Gani Biyografisi

21 Eylül 2014 tarihinde Afganistan cumhurbaşkanı seçildi.

Eşref Gani, 12 Şubat 1949 tarihinde Logar, Afganistan'da Şahpesend, Kawkaba Lodin çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Tam adı Eşref Gani Ahmedzai'dir. Peştunların Ahmadzai kabilesinden olan Eşref Ghani Ahmadzai’in babası Şahpesend, 1980'li yıllarda Kabil'de nakliye şirketi işletiyordu. İlk ve orta öğrenimini Kabil'de bitirdi ve üniversite eğitimini devam etmek üzere Lübnan’a gitti. Lübnan’da Beyrut Amerikan Üniversitesinde okudu. Antropoloji dalında eğitim vermek için 1977'de Afganistan'a döndü. New York'taki Columbia Üniversitesinden burs kazanarak ABD’ye gitti.

Bir yıl sonra Afganistan Demokratik Halk Partisi iktidara geldiği sırada aile üyelerinin birçoğu hapsedildiği için Eşref Gani Ahmadzai, ABD’de kalmayı tercih etti. Bu vesileyle Columbia Üniversitesinden “Kültürel Antropoloji” alanında "Üretilen ve Tesellüt: Afganistan, 1901-1747" adlı tezi ile doktora diplomasını aldı.

Eşref Gani, 1983 yılında mezun olduktan sonra, ABD Berkeley'deki California Üniversitesinde öğretim elemanı olarak davet edildi. 1983-1991 yılları arasında Amerika Johns Hopkins Üniversitesinde eğitim verdi ve bu dönemde genellikle BBC Farsça ve Peştuca radyo yayınlarına uzman olarak katıldı.

Eşref Gani, 1991 yılında Dünya Bankasına bir antropolog olarak ekonomik planlarının insani boyutu konularında çalışmaya başladı ve Dünya Bankasının Doğu Asya, Güneydoğu Asya, Rusya, Çin ve Hindistan’daki programlarına katıldı.

Eşref Gani, 2001 yılında 11 Eylül saldırılarından sonra, Dünya Bankasındaki işine son vererek, haber programları ve gazetelerle çalıştı. 2002 yılında ise Afganistan’da BM Genel Sekreteri Özel Temsilcisi Ahdar El İbrahimi’nin Özel Danışmanı olarak seçildi. Bu kapsamda Eşref Gani’nin ana faaliyetleri, "Taliban’dan sonra Afganistan'da yeni hükümet için yol haritası çizilmesi, Bonn Anlaşması tasarısı, müzakerelerin yürütülmesi ve uygulanması" oldu.

Eşref Gani, Aralık 2001'den itibaren Afganistan'a döndü ve 1 Şubat 2002'de sırasıyla Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'in kıdemli danışmanı, Maliye Bakanı ve Uluslararası Yardım Başkoordinatörü olarak atandı.

2002 yılında Afganistan'a dönmeden önce, Dünya Bankası ile çalışan Eşref Gani, 2 Haziran 2002 - 14 Aralık 2004 tarihleri arasında Hamid Karzai hükümetinde Afganistan Maliye Bakanı olarak görev yaptı.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından barındırılan bağımsız bir girişim olan Yoksulların Hukuki Güçlendirilmesi Komisyonu üyesi olan Eşref Gani, Maliye Bakanı olduğu yıllarda Taliban hükümetinin yıkılmasından sonra Afganistan'ın ekonomik toparlanması için çalıştı.

Eşref Gani, 22 Aralık 2004 - 21 Aralık 2008 tarihleri arasında Kabil Üniversitesi Başkanı olarak görev yaptı.

Eşref Gani, Üniversite yıllarında tanıştığı Lübnanlı Rula Saade ile 1975 yılında evlendi. Mariam Ghani, Tarek Ghani adlarında iki çocuğu vardır.

2013 yılında Dış Politika dergisi tarafından yapılan ankette dünyanın en iyi 100 aydınları sıralamasına ikinci sırada yer aldı. Daha önce 2010 yılında aynı ankette seçildi.

Eşref Gani, 21 Eylül 2014 tarihinde yapılan Afganistan cumhurbaşkanı seçimlerinde Afganistan'ın 14. cumhurbaşkanı olarak seçildi.

 28 Eylül 2019 tarihinde yapılan seçimlerin sonucunda Eşref Gani, ikinci defa 5 yıllığına cumhurbaşkanı olarak seçildi.

15 Ağustos 2021 tarihinde Taliban'ın Afganistan'da tüm sınır kapılarını ve başkent Kabil dışındaki tüm büyük vilayet merkezlerinin kontrolünü ele geçirmesinin ardından Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani Tacikistan'a gitmek üzere ülkeyi terk etti.

Kitapları :
2008 - Fixing Failed States: A Framework for Rebuilding a Fractured World
2011 - Afghanistan: A Lexicon


Kaynak:Biyografi.info

Eşref Gani hakkında haberler

Tüm Eşref Gani haberleri

Eşref Gani için yapılan aramalar

Eşref Gani, Eşref Gani biyografi, Eşref Gani hayatı, Eşref Gani özgeçmişi, Eşref Gani hakkında, Eşref Gani doğum yeri, Eşref Gani fotoğraf, Eşref Gani video, Eşref Gani resim, Eşref Gani kimdir?, Eşref Gani kaç yaşında?, Eşref Gani nereli, Eşref Gani memleketi