FB TW PIN NWS
BioRank 1424

Ertuğrul Akbay

Doğum tarihi : ??.??.1939 Ölüm tarihi : 07.Mart.2019
Ertuğrul Akbay kaç yaşında öldü : 80
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Gazeteci
Ertuğrul Akbay doğum yeri : Mudanya, Bursa
Ölüm yeri : İstanbul

Ertuğrul Akbay Biyografisi

Gazetecilik dünyasında “Gölge Adam” olarak tanındı.

Halit Ertuğrul Akbay, 1939 yılında Bursa iline bağlı Mudanya'da doğmuştur. Tam adı Halit Ertuğrul Akbay'dır. Babası eczacı Mehmet Akbay, annesi Münevver Akbay'dır. İlkokuldan itibaren okuduğu Galatasaray Lisesi’nden 1960 yılında mezun oldu. Galatasaray Lisesi’nde okurken okul halter ve futbol takımlarında oldu. Futbolda Galatasaray genç takımının Balkan şampiyonu olduğu takımda oldu.

1960 yılında Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra askere gitti ve yedek subay öğretmen olarak Lüleburgaz'ın Karamusul köyünde öğretmen olarak askerliğini yaptı. İktisat fakültesine bağlı Gazetecilik bölümünde Üniversite eğitimini de tamamladıktan sonra gazeteciliğe 1965 yılında Hürriyet gazetesi spor servisinde başladı. Daha sonra Günaydın gazetesi’nde yurt dışı muhabiri olarak çalıştı.

Gölge Adam olarak da iş dünyasındaki yolsuzlukları ortaya çıkartması mesleğindeki ününe ün kattı.

Ertuğrul Akbay, yakışıklılığına güvenip artist olmuştur. 3 filmde jön oynayıp aç kalacağını sezip artistliği bırakmıştır. En fazla Cennet Fedaileri filmindeki Hazreti Ali rolünü beğenen Ertuğrul Akbay 1965 yılında senaryosunu Erdoğan Tünaş'ın yazdığı ve yönetmenliğini Hulki Saner'in yaptığı "Ava giden avlanır" filminde de Selda Alkor, Sadri Alışık, Cevat Kurtuluş ile oynamıştır.

yine 1965 yılında senaryosunu Hamdi Değirmencioğlu'nun yazdığı ve yönetmenliğini Orhan Aksoy'un yaptığı "İki Yavrucak" adlı filmde Hülya Koçyiğit, Zeynep Değirmencioğlu, Tijen Par, Kenan Pars, Hulusi Kentmen ve Semih Sezerli ile beraber oynadı.

1966 yılında Hazreti Ali rolünü oynadığı "Cennet Fedaileri" filminde Ahmet Mekin, Tijen Par, Atıf Kaptan, Yılmaz Gruda da oynamıştır.

TÜRK basınında “röportaj” deyince akla ilk gelen isimlerden biridir Ertuğrul Akbay. Hollywood starlarından, dünya liderlerine, Kongo’daki Pigme’lerden, güzellik kraliçelerine kadar “atlatma” röportajlarda hep onun imzası vardır. Celal Bayar’dan Süleyman Demirel’e, Bülent Ecevit’e, Necmettin Erbakan’a ve Turgut Özal’a kadar ‘çok özel’ röportajlar yaptı. Ak­bay’ın, mer­hum Cum­hur­baş­ka­nı Turgut Özal ile yap­tı­ğı rö­por­taj­lar ise çok ses ge­tir­miş­ti.

1985 yılında “Gölge Adam” adında gazete çıkarmaya başladı. Gölge Adam isimiyle çıkardığı haftalık gazetede iş dünyasındaki yolsuzlukları ortaya çıkartmasıyla ününe ün katan Ertuğrul Akbay, çok sayıda gazetecilik ödülü aldı.

8 Kasım 1989 tarihinde Gırgır ve Fırt dergilerini satın aldı. Dergi satıldıktan sonra Oğuz Aral ve arkadaşları dergiden ayrıldılar.

Ertuğrul Akbay, Mine Hanım ile evlidir. Sözcü Gazetesinin sahibi olan Burak Akbay (d.1971) adında bir oğlu vardır.

2013 yılında yazdığı Yaş 75 Yolun Yarısı adlı kitabı büyük ilgi gördü.

7 Mart 2019 tarihinde İstanbul'da tedavi gördüğü Yeditepe Üniversitesi Hastanesi'nde 80 yaşında vefat etti.

Kitabı :
2013 - Yaş 75 Yolun Yarısı

Ödülleri :
2016 - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti- Basın Hizmet Ödülleri

Filmleri :
1966 - Cennet Fedaileri (Hazreti Ali)(Sinema Filmi)
1965 - Ava giden avlanır (Ahmet) (Sinema Filmi)
1965 - İki Yavrucak (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Ertuğrul Akbay için yapılan aramalar

Ertuğrul Akbay, Ertuğrul Akbay biyografi, Ertuğrul Akbay hayatı, Ertuğrul Akbay özgeçmişi, Ertuğrul Akbay hakkında, Ertuğrul Akbay doğum yeri, Ertuğrul Akbay fotoğraf, Ertuğrul Akbay video, Ertuğrul Akbay resim, Ertuğrul Akbay kimdir?, Ertuğrul Akbay kaç yaşında?, Ertuğrul Akbay nereli, Ertuğrul Akbay memleketi