FB TW PIN NWS
BioRank 2467

Burak Akbay

Doğum tarihi : ??.??.1971
Burak Akbay kaç yaşında : 52
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Gazeteci
Burak Akbay doğum yeri : İstanbul

Burak Akbay Biyografisi

Sözcü Gazetesi'nin sahibidir.

Burak Akbay, 1971 yılında İstanbul’da doğmuştur. Annesi Mine Hanım, babası gazetecilikte gölge adam olarak ünlenen Ertuğrul Akbay’dır. Türkiye’deki eğitimine Maçka Ilkokulu’nda başlayıp, ardından Özel Dost Lisesi’nde okuyup mezun oldu. Liseyi bitirdikten sonra üniversite eğitimini, İngilizce ve Fransızca olarak, Pazarlama ve İdari işletme üzerine İsviçre’de, American College of Switzerland'da tamamladı.

Üniversite eğitiminin ardından İstanbul’a döndü. İş hayatına İstanbul’da kurduğu ilk matbaa ile Türk ve yabancı uyruklu farklı gazetelerin baskıları ile başladı. Daha sonraki yıllarda “Fotogol” adlı bir spor gazetesi ile yayıncılık hayatına girdi. 27 Haziran 2007 tarihinde de Sözcü gazetesini kurmuştur.

Burak Akbay, 2013 yılında Almanya'nın önemli gazetelerinden Frankfurter Rundschau'ya talip olmuştur. Talip olduğu gazetenin önemi İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Almanya'da yayımlanmaya başlayan ikinci gazete olmasından kaynaklanmaktadır.

Burak Akbay, ilk sayısını 27 Haziran 2007 tarihinde çıkardığı sahibi olduğu Sözcü Gazetesinde; Metin Yılmaz genel yayın yönetmenliği görevinde bulunurken, yazar kadrosunda Bekir Coşkun, Emin Çölaşan, Uğur Dündar, Rahmi Turan, Yılmaz Özdil, Necati Doğru, Soner Yalçın, Oray Eğin, gibi deneyimli isimler vardır.

Sahibi olduğu medya kuruluşları arasında “Sözcü” Gazetesi, 5 Şubat 2007 tarihinde yayın hayatına başlayan spor gazetesi “Fotogol”, 9 Haziran 2012 tarihinde yayımlanmaya başlayan bir spor gazetesi olan “AMK”, ve 29 Kasım 2014 tarihinde yayın hayatına başlayan “Korkusuz” adlı gazete, mizah dergisi olarak 1989 yılında satın alınan “Gırgır” dergisi vardır.

2015 yılından itibaren Sözcü Gazetesi ile birlikte cumartesi günleri ücretsiz olarak yanında “Gırgır” dergisi vermektedir. 17 Şubat 2017 tarihinde Gırgır” dergisinin yayımına son verdi.

Burak Akbay, Zeynep Akbay ile evlidir.

Burak Akbay 19 Mayıs 2017 tarihi itibariyle FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınma kararı çıkartıldı. Burak Akbay Londra'da yaşamaktadır.

1 Mart 2023 tarihinde, uzun bir sürecin ardından Sözcü TV'yi kurdu.

Bünyesindeki Medya Kuruluşları :
“Sözcü” Gazetesi
“Fotogol” spor gazetesi
“AMK” spor gazetesi
“Korkusuz” Gazetesi
“Gırgır” mizah dergisi


Kaynak:Biyografi.info

Burak Akbay için yapılan aramalar

Burak Akbay, Burak Akbay biyografi, Burak Akbay hayatı, Burak Akbay özgeçmişi, Burak Akbay hakkında, Burak Akbay doğum yeri, Burak Akbay fotoğraf, Burak Akbay video, Burak Akbay resim, Burak Akbay kimdir?, Burak Akbay kaç yaşında?, Burak Akbay nereli, Burak Akbay memleketi