FB TW PIN NWS
BioRank 1269

Erol Sayan

Doğum tarihi : ??.??.1936
Erol Sayan kaç yaşında : 88
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Besteci
Erol Sayan doğum yeri : Araç, Kastamonu

Erol Sayan Biyografisi

Erol Sayan, Türk müziği bestecisidir.

Erol Sayan, 1936 yılında Kastamonu’nun Araç kazasında doğmuştur. Babası, Taşköprülü Abdullah Bey, annesi ise İnebolulu Şerife Hanımdır. Dört yaşındayken akordeon yedi yaşındayken ağız mızıkası çalmayı öğrendi. İlk öğrenimini Havza ve Tosya’da tamamladıktan sonra,1953 yılında Çankırı Endüstri Meslek Lisesi’nden mezun oldu.

İlkokulu bitirinceye kadar ağız mızıkası ile okul marşları çalan Erol Sayan’ın hayatı evlerine radyo alınınca bir anda değişti. Annesinin kendisine hediye ettiği teneke kavalla; radyodan dinlediği klasik ve senfonik türdeki şarkıları çalmaya başlayan Erol Sayan on üç yaşına geldiğinde bini aşkın şarkı sözünün bulunduğu bir deftere sahipti.

Erol Sayan, bestekâr İsmail Baha Sürelsan’ın uzun yıllar kendi evinde sürdürdüğü akademik müzik çalışmalarına iştirak etti. Türk müziğindeki çoksesliliğin, müziğimizde zaten var olan "niseb-i şerifeler" (şerefli oranlar) yoluyla geliştirilecek teknikle olabileceği üzerinde durdu ve bu konuda ciddi çalışmalar yaptı.

Müzik çalışmalarına 1954 yılında başlayan Erol Sayan, 1955 yılında Ankara Musiki Sevenler Cemiyeti’ne üye olarak cemiyete ilk girdiği gün sultanıyegah fasılda kaval ile ara taksimleri yaptı ve 1956 yılında ailesinden pek çok kişinin karşı çıkmasına rağmen 125 liraya ilk tanburunu satın aldı.

İlk bestesini bu 125 liralık tanburu eşliğinde yapan Erol Sayan, 1961 yılında Ankara Radyosu’nun açtığı sınavı kazanarak repertuar şefliğine atandı. 1963 Yılında Türkiye ve Ortadoğu Amme Hizmetleri İdaresi Yüksek İdarecilik Kursunu tamamladı. 1964 yılına kadar Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu öğrencilerine teorik musiki dersleri verdi ve temel bilgiler yanında koro çalışmalarını da devam ettirdi.

Erol Sayan, 1983 - 1984 eğitim yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Türk Musikısi Devlet Konservatuarı’nda repertuar dersleri verdi. ODTÜ’den aldığı davet üzerine 2002 - 2003 eğitim ders yılında ODTÜ’de Türk musıkisi dersleri verdi.

Erol Sayan, 1967 yılında Türkiye’nin ikinci üniversite korosunu ODTÜ’de (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) kurdu. Bu yıllarda, Milli musikimizin ses sistemi, makamların oluşmasında kullanılan elemanlarla, makam ve formların anlatımı, vuruşlarda disiplin ve perde adlarının kolay anlaşılır hale getirilmesi ve usul şifresi çalışmalarına ağırlık verdi.

1985 yılında TRT’nin düzenlemiş olduğu beste yarışmasında "Ömrümüzün Baharı Birlikte Geçsin" adlı eseri ile birincilik kazandı ve bu şarkı ile Asiavision şarkı yarışmasında ülkemizi temsil etmiştir.

"Aylardır Gül Yüzünü Göremez Oldum Senin, Unutulmaz, Hatıra, Güle Sorma O Bilmez, Bana Bir Aşk Masalından, Yoksun Diye Bahçemde, Bir Dünya Yarattım, Dertli" gibi besteleri olan Erol Sayan’ın 156'sı TRT (Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu) repertuvarında olmak üzere, değişik form ve makamlarda 310 civarında eseri bulunmaktadır.

Bilhassa mâhur makamındaki besteleri oldukça başarılı bulunmaktadır. Balarısı Ahmet (Ahmet Faik Şener)  ile de uzun yıllar Türk müziğini çoksesli bir şekilde yorumlamak üzere çalışmalar yaptı.

Erol Sayan, yakın müzik tarihine damga vuran pek çok soliste de hocalık yaptı.

2018 yılında müzik dalında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülünü aldı.

Erol Sayan, evlidir ve 2 çocuğu vardır.

Erol Sayan, 8 Mayıs 2019 tarihinde beyin kanaması geçirerek İstanbul Kartal Lütfi Kırdar Hastanesi'nde ameliyat olmuştur.

5 Mart 2020 tarihinde Ankara Atılım Üniversitesi Erol Sayan’a Fahri Doktora vermiştir.

Bazı eserleri:
- Acı nedir anlardın
- Açılır gonca gül yâr
- Aylardır gül yüzünü göremez oldum senin
- Bağ gölgelenir güller açar bülbül öterken
- Bana bir aşk masalından şarkılar söyle
- Ben çölde kalmış bir aşkzedeyim
- Bir dünya yarattım yalnız ikimiz için - Güfte: Taner Şener
- Cümle şarkılar yarım
- Dertli ne ağlayıp gezersin burada - Güfte: Yunus Emre
- Etti eser aşk cânıma
- Geçsin günler haftalar aylar mevsimler yıllar - Güfte: Enis Behiç Koryürek
- Gül yüzünde güller solsa ağlarım
- Güle sorma o bilmez aşkı sevdayı neş'eyi
- Güllerin rengine bir bak değme bülbül ağlasın
- Hep ağlattı beni kaderim
- Her hâlinle her şeyinle güzelsin
- Işıl ışıl gözlerinde
- İstanbul'u artık hiç sevmiyorum
- Kadehinde zehir olsa
- Kalbe dolan o ilk bakış
- Kordonboyu seyrine düştü
- Ömrümüzün baharı birlikte geçsin
- Seni ne çok sevdiğimi söylesem de bilemezsin
- Sevgilim desen bana
- Şu gönlümü yaralayan
- Yâre bir baksın ne mümkün gözde sevda olmasın
- Yine yakmış yâr mektubun ucunu
- Yoksun diye bahçemde çiçekler açmıyor bak - Güfte: Mehmet Gökkaya
- Zannetme melek sâde gülüp neşe verensin - Güfte: Hasan Sami Bolak
- Gecenin tadı yok farkında mısın? - Güfte: Nurettin Özdemir
- Hep sen geleceksin diyerek - Güfte: Erol Sayan
- Kalbe dolan o ilk bakış - Güfte: Mehmet Gökkaya
- Sevgilim desen bana - Güfte: Erol Sayan
- Yoksun diye bahçemde çiçekler açmıyor bak - Güfte: Yılmaz Topuz
- Ben sana mecburum bilemezsin - Güfte: Attila İlhan
- Sevmeyi çok denedim senin gibi olmadı - Güfte : Onur Akay


Kaynak:Biyografi.info

Erol Sayan için yapılan aramalar

Erol Sayan, Erol Sayan biyografi, Erol Sayan hayatı, Erol Sayan özgeçmişi, Erol Sayan hakkında, Erol Sayan doğum yeri, Erol Sayan fotoğraf, Erol Sayan video, Erol Sayan resim, Erol Sayan kimdir?, Erol Sayan kaç yaşında?, Erol Sayan nereli, Erol Sayan memleketi