FB TW PIN NWS
BioRank 357

Engin Civan

Doğum tarihi : 19.Şubat.1954
Engin Civan kaç yaşında : 70
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : Bürokrat
Engin Civan doğum yeri : İstanbul

Engin Civan Biyografisi

Emlak Bankası Eski Genel Müdürü, Civangate skandalıyla hatırlanır.

Engin Civan, 19 Şubat 1954 tarihinde İstanbul’da Ruşen Civan ve Güler Civan çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Babası astsubay idi. Tam adı İbrahim Engin Civan’dır. İstanbul Erkek Lisesi'nde okudu. Üniversite eğitimini ABD’de tamamladı.

Engin Civan, Turgut Özal dönemi bürokratlarından olup Emlak Bankasının Genel Müdürlüğünü yaptı. 1989-1991 yılları arasında Emlak Bankası Genel Müdür Yardımcılığı, Denizcilik Bankası Genel Müdürlüğü ve Emlak Bankası Genel Müdürlüğü yaptı.

1994'te patlayan Civangate skandalıyla uzun süre gündemde kaldı.

Engin Civan, Türkiye'de bir dönem en çok konuşulan kişilerden biriydi. Emlak Bankası Genel Müdürü olduğu 19 Eylül 1994'te, Alaattin Çakıcı'nın adamı Davut Yıldız tarafından vurulmasıyla patlak veren 'Civangate' olayının kahramanıydı. İddiaya göre 5 milyon dolarlık rüşvetini geri alamayan ESKA İnşaat Şirketi'nin patronu Selim Edes, mafyadan yardım istemiş ve Civan'ı vurdurtmuştu. Engin Civan kendisine rüşvet verdiğini söyleyen Selim Edes’e mahkemede “Aldıysam belgesini göster” demiş. Selim Edes'in o dönem Civan için söylediği "Rüşvetin belgesi mi olur pe..venk" sözü literatüre girecek, Türkiye'de herkesin diline pelesenk olmuştu.

İddiaya göre Müteahhit Selim Edes o dönem Emlak Bank'ın Genel müdürlüğünü yapan Engin Civan'a vaat ettiği kredi karşılığı 3.5 milyon dolar civarında bir rüşvet vermiş fakat parasını geri alamamıştır. Bunun üzerine müteahhit Selim Edes, Kabadayı Dündar Kılıç ve o dönem Kılıç'ın damadı olan Alaattin Çakıcı'ya gidip alacağını tahsil etmeleri için ricada bulunmuştur. 19 Eylül 1994 tarihinde, saat 20.45'te Engin Civan'ın otomobili Alaattin Çakıcı'nın adamı olduğu düşünülen Davut Yıldız tarafından kurşunlanmıştır. Olayın ardından Engin Civan, hastaneye kaldırılmıştır.

Engin Civan, 4 Ekim 1994 tarihinde rüşvet aldığı gerekçesiyle yargılandı. 7 yıl 6 ay hapis ve 62,5 milyar lira para cezasına çarptırıldı. 550 gün cezaevinde kaldı. İnfaz yasasından yararlanarak 3 Nisan 1996'da serbest kalınca para cezasının 6 milyar 250 milyon liralık ilk bölümünü ödedikten sonra Amerika'ya gitti. Bir daha Türkiye'ye hiç gelmedi. Para cezasının geri kalan kısmını ödemediği için yeniden tutuklama emri çıkarıldı ve İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranmaya başladı. ABD'de olduğu ortaya çıkan Civan, bir süre sonra borçlarının tamamını ödeyip Türkiye'ye iade edilmekten kurtuldu.

ABD’ye yerleşmeden önce bir süre Rusya’da da yaşayan Engin Civan’ın halen ABD’de, Türkiye, Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde UBT Tarım Ürünleri Sanayi adlı bir şirketi bulunan kardeşi Ergin Civan'la bağlantılı olarak “baharat toptancılığı” yaptı.

Selim Edes, 1 yıl 8 ay hapis ve 111,1 milyar lira para cezasına çarptırılmış olup, Civan'ın otomobiline saldıran Davut Yıldız ise 7 yıl 3 ay hapis cezası alarak çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmışlardır.

ABD'ye giden Engin Civan, Washington Maryland'da yaşıyor ve Finans danışmanlığı yapıyor ayrıca Market ve hırdavat dükkânı işletiyor. Evsizlere bedava yemek dağıtan bir sivil toplum örgütünde gönüllü olarak hizmet veriyor.

Engin Civan’ın 1983 yılında evlendiği Amerikalı eşi Michele J Civan 16 Haziran 2008 tarihinde kanserden vefat etti. Erol Civan (d.1987) ve Eren Civan (d.1989) adlarında iki oğlu vardır. Oğlu Eren Civan ödüllü bir güreşçidir.

Engin Civan 2009 yılında ABD, Washington Maryland'da Türk-Amerikan TV’de çalışan Nihal Subaşı ile evlendi. Mart 2010 ayında ikiz kız çocukları oldu.

Kaynak:Biyografi.info

Engin Civan için yapılan aramalar

Engin Civan, Engin Civan biyografi, Engin Civan hayatı, Engin Civan özgeçmişi, Engin Civan hakkında, Engin Civan doğum yeri, Engin Civan fotoğraf, Engin Civan video, Engin Civan resim, Engin Civan kimdir?, Engin Civan kaç yaşında?, Engin Civan nereli, Engin Civan memleketi