FB TW PIN NWS
BioRank 43

Dündar Kılıç

Doğum tarihi : ??.??.1935 Ölüm tarihi : 10.Ağustos.1999
Dündar Kılıç kaç yaşında öldü : 64
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek :
Dündar Kılıç doğum yeri : Sürmene, Trabzon
Ölüm yeri : İstanbul

Dündar Kılıç Biyografisi

Sürmeneli ünlü kabadayı.
Dündar Kılıç, 1935 yılında, Trabzon’a bağlı olan Sürmene ilçesinde dünyaya geldi. Tam adı Ali Dündar Kılıç olan ünlü kabadayı, dokuz yaşındayken ailesi ile beraber Ankara’ya taşındı.

10 yaşındayken ilk silahına sahip olan Kılıç, 14 yaşına geldiğinde ilk defa tutuklanarak adli makamların ilgisini üzerine çekmişti. 1960’lı yıllarda, Ankara bölgesindeki en tanınmış suçlulardan birisiydi. Ruhsatsız kumar oynatarak nüfuzunu geliştiren Kılıç, sadece daha önce suç işlemiş olan insanlardan para topladığı için yer altı camiasında iyi bir üne sahipti. 1960 yılında, işlediği bir cinayetten dolayı tutuklandı ve 1965 yılına kadar cezaevinde kaldı.

1965 yılında, cezaevinden çıktıktan sonra İstanbul’a taşındı. Çeşitli tarihlerde, işlediği farklı suçlardan dolayı gözaltına alındı. 15 Ağustos 1972'de Diyarbakır ve Siirt İlleri Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından THKO örgütüne yataklık yapmaktan yakalandı. 1984 yılında, MIT tarafından başlatılan Babalar Operasyonu çerçevesinde yakalandı ve de 11 ayrı suçtan suçlu bulunarak Mamak Cezaevi’ne kapatıldı.

Kılıç’ın kızı Uğur Kılıç, kocası olan ve de ünlü bir mafya babası olarak tanınan Alaattin Çakıcı’nın adamları tarafından 1995 yılında öldürüldü. Bu olaydan sonra Kılıç ve Çakıcı arasında beklenen çatışma olmadı; bu durumun sebebi otoriteler tarafından tespit edilemese de sonucu kimse için rahatsızlık verici olmadı.

10.000’in üzerinde öğrencinin eğitim harcamalarını karşılayan Kılıç, eli bol bir hayırsever olarak görülüyordu. 10 Ağustos 1999 tarihinde, Amerikan Hastanesi’ndeki odasında tedavi altındayken, üst solunum yolundaki problemlerden dolayı hayatını kaybetti.

Ünlü kabadayı Alaattin Çakıcı’nın kayınpederi olan Dündar Kılıç’ın hayatı, yeğeni Mustafa Dündar Kılıç tarafından 2006 tarihinde kitaplaştırıldı. Kurtlar Sofrasında Son Kabadayı adını taşıyan 120 sayfalık kitap, Kitaplık yayınları tarafından yayınlandı. Popüler T.V. dizisi Kurtlar Vadisi’ndeki Laz Ziya adlı karakterin de Kılıç’tan esinlenerek yaratıldığı idda edilmiştir.

Kaynak:Biyografi.info

Dündar Kılıç için yapılan aramalar

Dündar Kılıç, Dündar Kılıç biyografi, Dündar Kılıç hayatı, Dündar Kılıç özgeçmişi, Dündar Kılıç hakkında, Dündar Kılıç doğum yeri, Dündar Kılıç fotoğraf, Dündar Kılıç video, Dündar Kılıç resim, Dündar Kılıç kimdir?, Dündar Kılıç kaç yaşında?, Dündar Kılıç nereli, Dündar Kılıç memleketi