FB TW PIN NWS
BioRank 1105

Engin Alan

Doğum tarihi : 31.Mart.1945
Engin Alan kaç yaşında : 79
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : Asker
Engin Alan doğum yeri : Üsküdar, İstanbul

Engin Alan Biyografisi

Emekli korgeneral. Eski Özel Kuvvetler Komutanı.
Engin Alan, 31 Mart 1945 tarihinde doğmuştur. Babasının adı Kazım, annesinin adı Ayşe'dir.

1965 yılında Kara Harp Okulu'nu bitirdi. Çeşitli birliklerde görev yaptı. Daha sonra Kara Harp Akademisi'ni bitirerek kurmay oldu.

1974 yılında Kıbrıs Barış Harekâtına katıldı. Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı Karargâhı Planlama Subayı, Moskova Kara Ataşesi, Komando Tugayı Kurmay Başkanı, Genelkurmay Özel Kuvvetler Öğretim ve Eğitim Grup Komutanı, Kurmay Başkanı, 5. Komando Alay Komutanı ve 2. Kolordu Kurmay Başkanı olarak görev yaptı.

1992'de Tuğgeneral oldu. 16. Zırhlı Tugay Komutanlığı ile Bakü Silahlı Kuvvetler Ataşeliğine getirildi. 1996'da Tümgeneralliğe terfi ederek, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığına atandı. 1999 yılında PKK lideri Abdullah Öcalan ve 2. adam Şemdin Sakık'ın ABD destekli uluslararası operasyon ile yakalanmasının Türk Özel Kuvvetler Komutanlığı ayağını yönetti.

2000'de Korgeneral oldu ve sırasıyla; 8. ve 2. Kolordu Komutanlıkları ile Lojistik Komutanlığı görevlerini yaptı. Ağustos 2004 Yüksek Askeri Şura'sında görev süresi bir yıl uzatıldı. Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanı’yken Ağustos 2005'de emekliye sevkedildi. Emekli olduktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı'nın Genel Müdürlüğü görevini yürüttü.

11 Şubat 2011 tarihinde Balyoz darbe planı davası'ndan "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, şiddet ve cebir kullanarak ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan tutuklanarak cezaevine konuldu. 2011 Türkiye genel seçimleri'nde MHP İstanbul milletvekili seçildi. 2012 yılında Balyoz davası sonucunda suçlu bulunarak 18 yıl hapse mahkum edildi. 9 Ekim 2013 tarihinde Alan'ın cezasının Yargıtay tarafından onanması nedeniyle milletvekilliği düştü.

1 Haziran 2012'de Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, 28 Şubat süreci soruşturmasından da tutuklandı. 14 Haziran 2013'de yargılandığı 28 Şubat Davasından ise tahliye edildi.

Çok iyi düzeyde Rusça ve iyi düzeyde İngilizce bilen Alan, “Emine Nevin” ile evli ve 2 kız çocuk babasıdır.

15 Şubat 1999 tarihinde PKK lideri Abdullah Öcalan yakalanmasından sonra 1999 yılı Mart ayında, devlet yönetiminden çok önemli bir kişisine Engin Alan şunu söylemişti : “Bir gün gelecek o Ankara’ya gelecek. Ben İmralı’ya gideceğim” demişti. Bir tek adresi şaşırmıştı. İmralı değil Silivri’ye gitti.

Balyoz davasında tutuklu bulunan ve Sincan Cezaevi'nde hapis yatmakta olan MHP milletvekili Engin Alan 19 haziran 2014 tarihinde Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararının ardından tahliye oldu.

Madalyaları :
Kıbrıs Savaş Madalyası
TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası
TSK Başarı Madalyası


Kaynak:Biyografi.info

Engin Alan kitapları

  • Bölünmeye Çeyrek Kala Bölünmeye Çeyrek Kala

    Yarın tarihi : 2015-03-30


    Yayınevi : BİLGİ YAYINEVİ


    Siyaset » Siyasal Hayat (Türkiye)
    Siyaset » Araştırma-İnceleme

Tüm Engin Alan kitapları

Engin Alan için yapılan aramalar

Engin Alan, Engin Alan biyografi, Engin Alan hayatı, Engin Alan özgeçmişi, Engin Alan hakkında, Engin Alan doğum yeri, Engin Alan fotoğraf, Engin Alan video, Engin Alan resim, Engin Alan kimdir?, Engin Alan kaç yaşında?, Engin Alan nereli, Engin Alan memleketi