FB TW PIN NWS
BioRank 2888

Prof.Dr.Emre Kongar

Doğum tarihi : 13.Ekim.1941
Emre Kongar kaç yaşında : 83
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Yazar, Sosyolog
Emre Kongar doğum yeri : İstanbul, Türkiye

Emre Kongar Biyografisi

Reşit Emre Kongar, 1941 doğumlu toplumbilimci, yazar. Kongar, uzun yıllar akademisyenlik yapmış, profesörlük ünvanına sahip değerli bir toplumbilimcidir. Birçok kitap yazmıştır, şu anda televizyonda bir tartışma programı sunmaktadır.


Emre Kongar, 13 Ekim 1941’de İstanbul’da doğdu. Annesi Mesude Kongar Zapyon Kız Lisesi’nde ve Şişli Terakki Lisesi’nde felsefe öğretmenliği yapmıştı, babası İhsan Kongar da Pertevniyal Lisesi ve Şişli Terakki Lisesi’nin felsefe öğretmenlerindendi. Kongar, 1959’da Şişli Terakki Lisesi’nden mezun olduktan sonra Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Maliye ve İktisat Bölümü’ne girdi. Buradan 1963’te mezun oldu. Başarılı bir öğrenci olan Kongar, 1964 yılında Birleşmiş Milletler’den kazandığı burs ile Michigan Üniversitesi Sosyal Çalışma Yüksekokulu’na kaydoldu. 1966’da okulu bitirdi ve master derecesine sahip oldu.

Öğrenim hayatını Amerika’da tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönen Kongar, Hacettepe Üniversitesi’ne akademisyen olarak girdi. Bir yandan da Nüfus Etüdleri Enstitüsü’nde çalıştı. Üniversitede Sosyal Çalışma Yüksekokulu’nu kurdu. Akademik anlamda yükselmeye devam etmek isteyen Kongar, “İzmir’de Kentsel Aile” konulu doktora tezini verdi ve doktor ünvanını aldı.

Akademik hayata 1972 yılında askerlik yapmak için ara veren Kongar, 1974’te Hacettepe Üniversitesi’ne geri döndü. 1976’da “Toplumsal Değişme Kuramları” tezi ile doçentlik ünvanını aldı. Aynı yıl Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nda başladığı danışmanlık görevini 1979’a kadar sürdürdü. Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı’nda da danışmanlık yaptı, Gençlik ve Spor Bakanlığı için bir proje hazırladı. Kültür Bakanlığı’nda da Kültür Yüksek Kurulu üyesiydi.

1981’de, “Atatürk ve Devrim Kuramları” tezi ile profesörlük ünvanını alan Kongar, 1983 yılında üniversiteden, askeri rejimin etkilerini protesto etmek amacıyla istifa etti. Bu sırada Hürriyet Gazetesi’nde danışmanlık yapmaya başladı. Ayrıca Amerika’da yayınlanan “International Journal of Sociology of Family” ve “American Journal of Political and Military Sociology” adlı dergilerin kurullarında da danışmanlık yaptı.

1987’de KAMAR adlı kamuoyu araştırma şirketini kurdu ve 1991’de buradaki görevinden ayrıldı. 19921995 yılları arasında Kültür Bakanlığı’nda Müsteşar olarak görev yaptı. 1992 yılıda kısa bir sure TÜSES’te genel sekreter olarak çalıştı.

1996’da akademisyen olarak geri döndüğü Hacettepe Üniveritesi’nden Yıldız Teknik Üniversitesi’ne atandı ve buradaki görevine 1997’de başladı. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi’nde de öğretim üyeliği yaptı. Çeşitli gazetelerin ödül jürilerinde bulundu.

Kongar, yazarlık yönüyle de öne çıkmış, onlarca kitap yazmıştır. En son 2006 tarihli “Tarihimizle Yüzleşmek” adlı kitabını çıkarmış, geniş kitleler tarafından büyük ilgi görmüştür. NTV'de Mehmet Barlas’la birlikte “Yorum Farkı” adlı tartışma programını sundu. 2012'de CNN Türk'te "Dört Bir Taraf" programına katılmaya başladı. Cumhuriyet Gazetesi'nde "Aydınlanma" köşesinde yazarlığını sürdürmektedir.

Evli ve üç çocukludur.

Ödülleri:
Türkiye'nin Toplumsal Yapısı adlı kitabı ile 1977 yılında Türk Dil Kurumu Bilim Ödülü.
Toplumsal Değişme Kuramları ve Türkiye Gerçeği adlı kitabı ile 1979 yılında Sedat Simavi Vakfı Sosyal Bilim Ödülü.
21. Yüzyılda Türkiye adlı kitabı ile 1998 yılında Aydın Doğan Sosyal ve Beşeri Bilimler Ödülü.
1998 yılı Nokta Dergisi Sosyal Bilimler alanında "Doruktakiler" ödülü.
1998 yılı İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi "Yılın İletişimcisi" ödülü.
Kızlarıma Mektuplar adlı kitabı ile Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi "Zirvedekiler 2001, En Beğenilen Kitap" ödülü.
Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri tarafından Babam, Oğlum, Torunum adlı kitabıyla 2003 yılının en beğenilen yazarı ödülleri.
Milliyet Gazetesi'nin Abdi İpekçi Barış ve dostluk Ödülü ve Haldun Taner Öykü ödülü jürilerinde görev yaptı.
Halen Gazeteciler Cemiyeti'nin Sedat Simavi Sosyal Bilimler Ödülü ve Cumhuriyet Gazetesi Yunus Nadi Sosyal Bilim Ödülü jüri üyeliği sürmektedir.
Sosyal bilimler ve kültür alanında otuzdan fazla kitabı, bilimsel ve deneme türü iki yüzü aşkın makalesi vardır. Bilimsel çalışmalarının ve deneme kitaplarının yanında, 1990 yılının en çok satan kitapları arasına giren "Hocaefendi'nin Sandukası" adlı bir de roman yazmıştır. Müsteşarlık dönemi anılarını da "Ben Müsteşarken" adı ile kitaplaştırmıştır. "21.Yüzyılda Türkiye" adlı incelemesi ve "Kızlarıma Mektuplar" adlı eseri yayınlandığı dönemlerde en çok satan kitaplar listesinde yer almıştır. "Tarihimizle Yüzleşmek" adlı kitabı iki yüz bin dolayında satış ile en çok satılan kitabıdır.

Kaynak:Biyografi.info

Emre Kongar hakkında haberler

Tüm Emre Kongar haberleri

Emre Kongar kitapları

Tüm Emre Kongar kitapları

Emre Kongar için yapılan aramalar

Emre Kongar, Emre Kongar biyografi, Emre Kongar hayatı, Emre Kongar özgeçmişi, Emre Kongar hakkında, Emre Kongar doğum yeri, Emre Kongar fotoğraf, Emre Kongar video, Emre Kongar resim, Emre Kongar kimdir?, Emre Kongar kaç yaşında?, Emre Kongar nereli, Emre Kongar memleketi