FB TW PIN NWS
BioRank 6624

Emile Lahoud

Doğum tarihi : 12.Ocak.1936
Emile Lahoud kaç yaşında : 88
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Emile Lahoud doğum yeri : Beyrut, Lübnan

Emile Lahoud Biyografisi

Émile Jamil Lahoud, eski General, 1936 doğumlu ve 15 Ekim 1998'den bu yana Lübnan Cumhuriyeti'nin 11. Cumhurbaşkanı. Aynı zamanda profesyonel bir scuba dalgıcı ve yüzücü.

Arap ülkelerindeki tek Hristiyan devlet başkanı olan Lahoud'un görev süresi, Lübnan yasalarına göre 6 yıllık tek bir dönemden oluşması gerekirken, meclis tarafından yapılan anayasa değişikliği ile 3 yıl uzatıldı.


Émile Jamil Lahoud, 12 Ocak 1936'da Lübnan'ın Beyrut kentinde iki çocuklu Hristiyan bir ailenin ikinci oğulları olarak dünyaya geldi. Lübnan bağımsızlık hareketi liderlerinden General Jamil Lahoud ve eşi Ermeni asıllı Adrenee Bajakian'ın diğer oğulları, Yüksek Adalet Divanı Başkanı, Yargıç, Nasri Lahoud ise 1934 yılında, Jamil'den 2 sene önce doğmuştu.

Çocukluğunun ilk yıllarından itibaren Lübnan'ın bağımsızlık mücadelesine tanık olan Émile Lahoud, ilköğretimi La Sagesse'de tamamladı. Ortaöğretimine başladığı Brummana High School'u bitirmesinin ardından, 1 Ekim 1956'da babasının adımlarını izleyerek, Askeri Akademi'ye katıldı (deniz kuvvetleri). 1958 - 1960 yılları arasında Büyük Britanya'da gemi mühendisliği eğitimi aldı. Sonraları katıldığı kurslar ve aldığı eğitimler sayesinde akademik kariyerini geliştirdi:

Kimyasal Bakteriyolojik Radyasyon Koleji, (Chemical Bactirio Radiation College, A.B.D.), 1967-1968.
Gemicilik kursu, (Naval Staff, Rhode Island, A.B.D.), 1972-1973.
Gemi Kumanda Koleji, (Naval Command College, Rhode Island, A.B.D.), 1979-1980.

1967'de üyesi olduğu Lübnan Mühendisler Topluluğu'nun 1998 yılında onursal başkanı oldu ve Ekim 2002'de The Royal Institution of Naval Architects tarafından onursal yoldaş ilan edildi.

Lübnan Sivil Savaşı'nın son yıllarında (1975 - 1990), General Michel Aoun komutasında hizmet eden Émile Lahoud, orduda birçok mevkide görev yaptı. 1983 yılına kadar ordu karargahında personel ile ilgili görevlerde çalıştı. 1983 - 1989 yılları arasında Savunma Bakanlığı Askeri Komite Başkanlığı görevini yürüttü ve 1985 yılında Tuğamiralliğe, 28 Kasım 1989'da ise Korgeneralliğe terfi ederek Lübnan Silahlı Kuvvetler Komutanlığı görevine getirildi. 1998 yılına kadar bu görevi yürüten Lahoud, aynı yıl Lübnan Cumhurbaşkanı oldu.

Ordudaki kariyeri boyunca, Lübnan ordusunun yeniden inşa edilişinde ve düzenli bir ordu kurumunun oluşumunda büyük katkılar sağladı. Ellinin üzerinde takdir belgesi, nişan ve madalyayla ödüllendirildi. Ancak söz konusu süreçte ve devlet başkanlığı sırasında, Suriye ile içinde bulunduğu koordinasyon ve yakınlık, uluslararası ortamlarda eleştirilere yol açtı. Her ne kadar cumhurbaşkanlığı süresinin anayasa değişikliği ile uzatılmasının, ülkesindeki demokrasiyi güçlendirdiğini iddia etse de, Suriye Devlet Başkanı Başar El-Esad'ın ülke politikaları üzerindeki etkisi, başta A.B.D. olmak üzere bazı devletlerin tepkisini çekti.

Birçok basın kurumunca sıklıkla "Suriye yanlısı Devlet Başkanı" olarak telaffuz edilen Lübnan Cumhurbaşkanı Émile Lahoud; film izlemeyi, müzik dinlemeyi ve okumayı sevmektedir. Ayrıca profesyonel bir scuba dalgıcı ve yüzücü olan Lahoud'un 1955 yılında yüzmede Lübnan şampiyonluğu vardır. Émile Lahoud, 1967'den bu yana Andree Amadouni ile evli ve biri kız olmak üzere üç çocuk babasıdır. 1969 doğumlu kızı Carine, Elias Michel El-Murr ile evlidir. 1975 doğumlu olan oğlu Émile Jr., babası gibi iyi bir yüzücüdür ve onun da Lübnan şampiyonluğu bulunmaktadır. 1977 doğumlu küçük oğlu Ralph ise 1988 Seoul Olimpiyatları'na katılan en genç atlet ünvanına sahiptir.

Kaynak:Biyografi.info

Emile Lahoud hakkında haberler

Tüm Emile Lahoud haberleri

Emile Lahoud için yapılan aramalar

Emile Lahoud, Emile Lahoud biyografi, Emile Lahoud hayatı, Emile Lahoud özgeçmişi, Emile Lahoud hakkında, Emile Lahoud doğum yeri, Emile Lahoud fotoğraf, Emile Lahoud video, Emile Lahoud resim, Emile Lahoud kimdir?, Emile Lahoud kaç yaşında?, Emile Lahoud nereli, Emile Lahoud memleketi