FB TW PIN NWS
BioRank 9013

Ekaterini Sakelaropulu

Doğum tarihi : 30.Mayıs.1956
Ekaterini Sakelaropulu kaç yaşında : 68
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Ekaterini Sakelaropulu doğum yeri : Selanik, Yunanistan

Ekaterini Sakelaropulu Biyografisi

22 Ocak 2020 tarihinde Yunanistan'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde parlamentoda 261 oy alan Ekaterini Sakelaropulu, Yunanistan'ın ilk kadın cumhurbaşkanı oldu.

Ekaterini Sakelaropulu, 30 Mayıs 1956 tarihinde Yunanistan’ın Selanik şehrinde doğmuştur. Babası Yargıtay hakimi idi. Atina Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra Fransa’nın başkenti Paris’de Sorbonne Üniversitesinde yüksek lisans düzeyinde anayasa ve idare hukuku okudu. Eğitiminin ardından farklı kurumlarda çalıştı.

Ekaterini Sakelaropulu, kedileri çok sevdiği için sosyal medyada 'cat lady' olarak tanınmaktadır. 1982 yılında Danıştaya rapörtör olarak atandı. Ekim 2015'te Danıştay başkan yardımcılığına atandı ve 17 Ekim 2018 tarihinde Danıştay Başkanlığına getirildi.

Ekaterini Sakelaropulu, Danıştay Yargı Görevlileri Derneği üyesidir. Dernek hakkında birçok görevde bulundu: genel sekreter (1985-1986), başkan yardımcısı (2006-2008) ve başkan (1993-1995, 2000-2001). Akademik dergilerde düzenli olarak akademik makale ve yazılar yazdı. Özelikle çevre, azınlık ve göçmen hakları üzerindeki hassasiyeti ile tanınıyor.

Ekaterini Sakelaropulu’in evlenip boşandığı eşinden bir çocuğu vardır. Ortağı avukat Pavlos Kotsonis ile birlikte yaşamaktadır.

22 Ocak 2020 tarihinde Yunanistan'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Başbakan Kiriakos Miçotakis başkanlığındaki Yeni Demokrasi Partisi (ND) hükümetinin adayı Danıştay Başkanı Ekaterini Sakellaropulu, parlamentoda 261 oy alarak Yunanistan'ın ilk kadın cumhurbaşkanı oldu.

Sakellaropulu, tek aday olarak katıldığı seçimin ilk turunda, 300 sandalyeli parlamentonun oylamaya katılan 294 milletvekilinden 261'inin "evet" oyunu aldı. Muhaliflerin aday göstermediği seçimlerde, ND'nin yanı sıra Radikal Sol İttifak Partisi (SYRIZA) ve Değişim Hareketi Partisi (KİNAL) "evet" oyu kullanırken, Sakellaropulu'nun adaylığına karşı çıkan Yunanistan Komünist Partisi (KKE), Yunan Çözümü Partisi (ELY) ve eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis'in başkanlığındaki Mera25 Partisi milletvekilleri ise "çekimser" kaldı. Yunanistan yasalarına göre, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde milletvekillerinin "hayır" oyu kullanması öngörülmüyor.

Ekaterini Sakelaropulu, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos'un 13 Mart 2020 tarihinde görev süresinin sona ermesinin ardından 14 Mart 2020 tarihinde yemin ederek 5 yıllık görevine başladı.

Kaynak:Biyografi.info

Ekaterini Sakelaropulu için yapılan aramalar

Ekaterini Sakelaropulu, Ekaterini Sakelaropulu biyografi, Ekaterini Sakelaropulu hayatı, Ekaterini Sakelaropulu özgeçmişi, Ekaterini Sakelaropulu hakkında, Ekaterini Sakelaropulu doğum yeri, Ekaterini Sakelaropulu fotoğraf, Ekaterini Sakelaropulu video, Ekaterini Sakelaropulu resim, Ekaterini Sakelaropulu kimdir?, Ekaterini Sakelaropulu kaç yaşında?, Ekaterini Sakelaropulu nereli, Ekaterini Sakelaropulu memleketi