FB TW PIN NWS
BioRank 7270

Edward Teller

Doğum tarihi : 15.Ocak.1908 Ölüm tarihi : 09.Eylül.2003
Edward Teller kaç yaşında öldü : 95
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Fizikçi
Edward Teller doğum yeri : Budapeşte, Macaristan
Ölüm yeri : Stanford, Kaliforniya, ABD

Edward Teller Biyografisi

Hidrojen bombasının keşfedicisi, "hidrojen bombasının babası" olarak tanınır.

Edward Teller, 15 Ocak 1908 tarihinde Budapeşte, Macaristan’da doğmuştur. Oɾijinal Macaɾ adı Telleɾ Ede’dir. Üniversitede okurken doktora hocası Werner Heisenberg’dir.

Edward Teller, hayatı boyunca University of Göttingen, Bohr Institute, University College London, George Washington University, Manhattan Project, University of Chicago, UC Davis, UC Berkeley, Lawrence Livermore National Laboratory, Hoover Institutio gibiyerlerde çalıştı.

2. Dünya Savaşı sırasında Manhattan Projesi'nin bir üyesi olarak yaptığı çalışmalar, hidrojen bombasının geliştirilmesindeki rolü ve kurucularından olup bir süre müdürlüğünü yaptığı Lawrence Livermore National Laboratory ile yaptığı uzun süreli işbirliğiyle tanınır.

1950'lerde Los Alamos'tan eski çalışma arkadaşı Robert Oppenheimer'ın güvenlik belgesi oturumundaki ifadesiyle tartışma yarattı ve bunun sonucunda bilim alanında çalışanlar tarafından dışlandı. Özellikle nükleer enerjinin gelişimini, güçlü bir nükleer cephaneliği ve etkin bir nükleer test programını savunması dolayısıyla, ABD hükümeti ve askeri araştırma kurumundan destek görmeye devam etti.

Edward Teller, 9 Eylül 2003 tarihinde Stanford, Kaliforniya, ABD’de 95 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Edward Teller için yapılan aramalar

Edward Teller, Edward Teller biyografi, Edward Teller hayatı, Edward Teller özgeçmişi, Edward Teller hakkında, Edward Teller doğum yeri, Edward Teller fotoğraf, Edward Teller video, Edward Teller resim, Edward Teller kimdir?, Edward Teller kaç yaşında?, Edward Teller nereli, Edward Teller memleketi