FB TW PIN NWS
BioRank 3428

Douglas Adams

Doğum tarihi : 11.Mart.1952 Ölüm tarihi : 11.Mayıs.2001
Douglas Adams kaç yaşında öldü : 49
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : Yazar
Douglas Adams doğum yeri : Cambridge, İngiltere
Ölüm yeri : Montecito, Kaliforniya

Douglas Adams Biyografisi

BBC’de yayınlanan ve daha sonraki yıllarda beş kitaplık bir seriye dönüşecek olan Otostopçunun Galaksi Rehberi adlı çalışması ile tanınan İngiliz yazar. Bilimkurgu ve komedi dallarında verdiği eserlerin yanı sıra bilgisayar oyunları ve radyo skeçleri de hazırlayan Adams, aynı zamanda tanınmış bir hayvan hakları temsilcisiydi.
Douglas Noel Adams, 11 Mart 1952 tarihinde, Janet ve Christopher Adams çiftinin ilk çocuğu olarak Cambridge, İngiltere’de dünyaya geldi. 1957 yılında ebeveynlerinin boşanması üzerine kız kardeşi ve annesi ile beraber Brentwood’a taşındı.

Brentwood School adlı yatılı okulda okuyan Adams, aşırı uzun boyu (12 yaşındayken 1.83m, 18 yaşındayken 1.96m) ve edebiyata olan sıradışı yeteneği sayesinde dikkat çekiyordu. Okuldaki öğretmeni Frank Halford, Adams’ın yaratıcı yazarlık dersinde kendisinden tam not alabilen tek kişi olduğunu söylüyordu. Üniversite eğitimi için Cambridge’ı seçen Adams, İngiliz Edebiyatı bölümünden mezun oldu.

Adams’ın erken dönem çalışmaları BBC2 kanalı için hazırlandı. BBC’de çalışırken ünlü İngiliz komedi şovu Monty Python’un yaratıcısı ve oyuncularından birisi olan Graham Chapman ile tanışan Adams, bu şovun 42. ve 44. bölümlerinde yer aldı ve Chapman ile en önemlisi Out of the Trees olan bir dizi çalışmaya imza attı.

BBC Radyo için 1977 yılında The Burkiss Way, The News Huddlines ve Doctor in the Go adlı eserlere imza atan Adams, 1977 yılında, BBC Radio 4 için hazırladığı Otostopçunun Galaksi Rehberi adlı radyo oyunu ile büyük üne kavuştu. Otostopçunun Galaksi Rehberi, Adams tarafından bazı kısımları değiştirilerek roman haline getirildi. Serinin 1979 tarihli ilk kitabı The Hitchhiker's Guide to the Galaxy’i 1980 yılında The Restaurant at the End of the Universe, 1982 yılında Life, the Universe, and Everything, 1984 yılında So Long, and Thanks For All the Fish ve 1992 yılında Mostly Harmless izledi. Adams’ın vefatından kısa süre önce üzerinde çalıştığı The Salmon of Doubt, yazarın taslakları, kısa hikayeleri ve mektuplarını da içeren bir dizi materyalle birlikte tamamlanmadan yayınlandı.

Otostopçunun Galaksi Rehberi dışında Dirk Gently adlı bir dedektifin başından geçen hikayeleri anlatan orjinal bir roman serisi daha yazmış olan Adams, ayrıca ünlü T.V. dizisi Doctor Who’nun üç bölümünün senaryosuna imzasını attı.

Büyük bir Pink Floyd hayranı olan Douglas Adams, eserlerinde de Pink Floyd’a göndermeler yapmaktan geri kalmıyordu. Aynı zamanda bir gitarist de olan Adams, solak gitarlardan oluşan büyük bir koleksiyona sahipti.

Teknolojik gelişmeleri her zaman takip eden ve Apple markasının büyük bir hayranı olan Adams, ileriki yıllarda internet ortamında yayılacak olan ve sözlük, forum ve ansiklopedi oluşumlarının çoğunun atası sayılan h2g2 adlı web sitesini 1999 yılında hayata geçirdi. Otostopçunun Galaksi Rehberi’ne adını veren rehberin gerçek hali olması planlanan site, aradan geçen yıllara ve Adams’ın vefatına rağmen hala aktiftir.

Douglas Adams, 11 Mayıs 2001 tarihinde, Montecito, Kaliforniya’da, günlük egzersizlerini yaparken geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti ve vasiyetnamesi üzerine yakıldı. Külleri 2002 yılında, Highgate Mezarlığı’na gömüldü.

1991 yılında, Jane Belson] ile evlenen ve bu evlilikten bir kız çocuğu olan Douglas Adams, evliliğini vefatına kadar sürdürdü.

Kaynak:Biyografi.info

Douglas Adams kitapları

Tüm Douglas Adams kitapları

Douglas Adams filmleri

Tüm Douglas Adams filmleri

Douglas Adams için yapılan aramalar

Douglas Adams, Douglas Adams biyografi, Douglas Adams hayatı, Douglas Adams özgeçmişi, Douglas Adams hakkında, Douglas Adams doğum yeri, Douglas Adams fotoğraf, Douglas Adams video, Douglas Adams resim, Douglas Adams kimdir?, Douglas Adams kaç yaşında?, Douglas Adams nereli, Douglas Adams memleketi