FB TW PIN NWS
BioRank 8834

Graham Chapman

Doğum tarihi : 08.Ocak.1941 Ölüm tarihi : 04.Ekim.1989
Graham Chapman kaç yaşında öldü : 48
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Komedyen
Graham Chapman doğum yeri : Leicester, Leicestershire, İngiltere
Ölüm yeri : İngiltere

Graham Chapman Biyografisi

İngiltere tarihinin en başarılı komedi şovlarından birisi olan Monty Python’ın yaratıcısı ve altı oyuncusundan birisi olan İngiliz aktör. Monty Pyton kadrosu ile çekilen iki uzun metrajlı filmde de başrol oyunculuğu yapmıştır.
Graham Chapman, 8 Ocak 1941 tarihinde, Leicester, Leicestershire, İngiltere’de dünyaya geldi. Melton Mowbray Grammar School’u bitirmesinin ardından Cambridge Üniversitesi’nde tıp eğitimi alan ve başarı ile mezun olan Chapman, hayatı boyunca hiç doktorluk yapmadı.

Üniversitede okuduğu sırada tanıştığı John Cleese ile beraber komedi şovları yazmaya başlayan Chapman, Cleese, Tim Brooke-Tayrol, Billie Oddie, David Hatch, Jonathan Lynn, Humphrey Barclay ve Jo Kendall’ın da gruplarına katılması üzerine A Clump of Plinths adı altında komedi şovlarına başladılar. Edinburg festivalinde kazandıkları büyük başarı sonrasında grubun adını Cambridge Circus olarak değiştiren genç komedyenler, 1964 yılında dünya turnesine çıkarak Londra, Yeni Zelanda ve Amerika’da gösteriler düzenlediler.

Cleese ile beraber 1960’lı yılların başında BBC kanalı için metin yazarlığı görevinde bulunan ve de BBC radyoda yayınlanan I'm Sorry, I'll Read That Again adlı programın bazı bölümlerinde yer alan Chapman, köklü İngiliz T.V. dizisi Doctor in the House’un bazı bölümlerini de kaleme aldı.

Chapman ve Cleese, 1969 yılında, yanlarına Michael Palin, Terry Jones, Eric Idle ve Amerika’lı sanatçı Terry Gilliam’ı da alarak BBC televizyonu için bir komedi programı hazırlamaya başladılar. Monty Python's Flying Circus adı verilen şov, kısa sürede büyük şöhreti yakaladı ve de aynı oyuncu kadrosu ile hazırlanan Monty Python and the Holy Grail ve Monty Python's Life of Brian adlı iki sinema filmine kaynaklık etti. Chapman, her ne kadar serilerin yazımında önemli bir rol almamış olsa da, skeçlerin içine kattığı ufak ama önemli ayrıntılar sayesinde şovun benzerleri arasında sıyrılıp dünyaca ünlü olmasında önemli katkılarda bulundu.

Monty Python'un sona ermesinin ardından Amerika’ya taşınan ve pek çok Amerikan T.V. şovunda konuk oyuncu olarak rol alan Chapman, bir süre sonra İngiltere’ye geri dönerek Dangerous Sports Club (Tehlikeli Sporlar Klübü)’ne katıldı. 80’li yıllarda İngiliz okullarını dolaşan ve de yaptığı şovlarla ilgili gençlere konferanslar veren ünlü oyuncu, 1980 yılında, Bir Yalancının İtirafları adını taşıyan otobiyografisini yayınladı.

Graham Chapman, 4 Ekim 1989 yılında, Maidstone Hastanesi’nde, nadir görülen bir kanser türü olan omurilik kanseri sonucunda hayata gözlerini yumdu. 6 Aralık 1989 tarihinde düzenlenen cenaze törenine Monty Pyton’da beraber çalıştığı arkadaşlarının yanı sıra pek çok ünlü isim de katıldı. Sanatçının cesedi yakılarak, külleri Galler’de bulunan Snowdon’a serpildi.

Chapman’ın vefatından önce tekrar bir araya gelmek için hazırlıklarda bulunan grup üyeleri, sanatçının ölümünün ardından bu isteklerinden vazgeçerek tekrar kendi yollarına gittiler. Ünlü sanatçının adı ölümünden sonra, Astreoid 9617 Grahamchapman adlı bir astreoide verilerek onurlandırıldı.

Kaynak:Biyografi.info

Graham Chapman için yapılan aramalar

Graham Chapman, Graham Chapman biyografi, Graham Chapman hayatı, Graham Chapman özgeçmişi, Graham Chapman hakkında, Graham Chapman doğum yeri, Graham Chapman fotoğraf, Graham Chapman video, Graham Chapman resim, Graham Chapman kimdir?, Graham Chapman kaç yaşında?, Graham Chapman nereli, Graham Chapman memleketi