FB TW PIN NWS
BioRank 1467

Alpay Nazikioğlu

Doğum tarihi : 18.Temmuz.1935
Alpay Nazikioğlu kaç yaşında : 89
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Alpay Nazikioğlu doğum yeri : Ankara

Alpay Nazikioğlu Biyografisi

Pop müzik şarkıcısı, besteci
Alpay, 18 Temmuz 1935 tarihinde Ankara’da ailesinin tek çocuğu olarak doğdu. Soyadı Nazikioğlu’dur. Babası Turhan Cemal Bey, Devlet Demir Yolları’nda bürokrat olarak çok uzun yıllar çalışmış ve buradan emekli olmuş birisidir. Annesi CHP başkâtibesi olarak yıllarca görev yapmış Daime Hanım’dır. Hayatı, 3,5 yaşından ortaokul sonuna kadar at üstünde geçti. Ankara’da, Saraçoğlu Mahallesi’ndeki çayırlarda ata binerdi. İlkokula başlayan küçük Alpay, ortaokulu da aynı yerde, Ankara Koleji’nde bitirir. Sonra Atatürk Lisesi’ne gider.

Lisede okurken Yüzme, Uzakdoğu sporları, koşu gibi branşlarda başarılı olan Alpay Nazikioğlu, futbolda da kısa sürede dikkat çeker ve Ankarademirspor’da futbol oynamaya başlar. Ardından, Gençlerbirliği’nde devam ettirir, profesyonel futbol yaşamını. Böylece, lise öğrencisi iken Genç Milli Futbol Takımı’na seçilir. Bu sebeple dersleri kötü gidince okul değiştirir, ve Gazi Lisesi’ne geçer. Lise diplomasını buradan alır. Babasının isteğiyle Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne giderek oradan mezun oldu. Ama hiç avukatlık yapmadı.

1964 yılında müzikal kariyerine başladı. Hukuk fakültesinin son sınıfında iken, Ankara’daki Büyük Sinema’da sahneye çıkar. Romantik folk ve rock tarzında deneysel müzikler yaptı. Alpay’ın ilk dönemi çoğunlukla İngilizce ve İspanyolca cover ve özgün besteye dayanmakla beraber kariyerinin ilk şarkısının “Kara Tren” olması gayet ilginç ve manidardır. 1963 yılında henüz sahneye çıkmaz iken Doruk Onatkut orkestrası ile kaydettiği Kara Tren Türkiye radyolarından Alpay’ın sesinin duyulmasını sağlamıştı.

Kara Tren, 1964 sonrasında bu kez Alpay’ın ilk grubu olan “Alpay ve Arkadaşları” eşliğinde yeniden kaydedildi.

Eylül'de Gel” ,“Fabrika Kızı” ve “Gitme” gibi hit şarkılara imza atmıştır.

Askerliğini de 1966 senesinde Mamak Muhabere Okulu’nda asteğmen olarak başlayan Alpay, Milli Savunma Bakanlığı Halkla İlişkiler Grup Başkanlığı İş ve İşçi Münasebetleri Şubesi Kısım Amiri olarak yapmıştır.

1972 yılında Alpay’ın 3 Hürel grubu ile birleşti. Ve “Aşk Böyledir-Gönüllerde Bahar” plağını yaptılar. Birliktelikleri uzun süreli olamadı. Bu plağı takiben Alpay, Oksijenler ile birlikte 1973’de Can Karagözlüm plağını yaptı.

Evlilikleri : Alpay, Dört evlilik yaptı ve bu evliliklerden Tuluğ, Çağla ve Zeynep adlarında üç kız çocuğu oldu. İlk evliliğini 19 yaşında yaptı ve sekiz sene sürdü. İkinci evliliği bir sene, üçüncü evliliği iki sene sürdü.

Alpay, çorapçı dükkanı açtı battı, reklam ajansı kurdu, onu da bıraktı. İki tane süper gece kulübü yaptı, biri Kulüp Alpay, öteki Karpiç.

Alpay, 2013 yılında Gezi Direnişleri sırasında Ankara'da başından vurularak öldürülen Ethem Sarısülük için "Ethem'in Sessiz Çığlığı" isimli bir şarkı yaptı.

Albümleri :
1967: Alpay
1968: Alpay
1973: 7 Dilde Alpay
1975: Alpay (Güven Parkı)
1978: Aşk
1982: 82 (Grup A1'le)
1984: Sevgilerle (Grup A1 ile)
1987: Hayalimdeki Resim
1988: Dünden Bugüne (Grup A1 ile)
1990: Gitme
1991: Senin İçin
1993: Anılarla Alpay
1993: Eylül'de Gel Demiştim
1994: Bu Kaçıncı Sevda
1996: Ve Alpay 1996
1997: Muhabbet Kuşları
2000: Yüreğine Al "Küçük Bir Öykü..."
2001: Tango&Latin
2002: Küçük Bir Öykü... Best Of (Volume One)
2004: Sessiz Kalma
2008: En İyileriyle Alpay
2012: Aşka Dair

Kaynak:Biyografi.info

Alpay Nazikioğlu kitapları

  • Eylülde Gel Eylülde Gel

    Yarın tarihi : 2004-09-17


    Yayınevi : DOĞAN KİTAP


    Edebiyat » Anı (hatırat)

Tüm Alpay Nazikioğlu kitapları

Alpay Nazikioğlu için yapılan aramalar

Alpay Nazikioğlu, Alpay Nazikioğlu biyografi, Alpay Nazikioğlu hayatı, Alpay Nazikioğlu özgeçmişi, Alpay Nazikioğlu hakkında, Alpay Nazikioğlu doğum yeri, Alpay Nazikioğlu fotoğraf, Alpay Nazikioğlu video, Alpay Nazikioğlu resim, Alpay Nazikioğlu kimdir?, Alpay Nazikioğlu kaç yaşında?, Alpay Nazikioğlu nereli, Alpay Nazikioğlu memleketi