FB TW PIN NWS
BioRank 6274

Dick Cheney

Doğum tarihi : 30.Ocak.1941
Dick Cheney kaç yaşında : 83
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : Politikacı
Dick Cheney doğum yeri : Nebraska, ABD

Dick Cheney Biyografisi

Richard Bruce Cheney, Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı.

30 Ocak 1941 tarihinde ABD, Nebraska'da dünyaya geldi. Çocukluk yıllarını Wyoming'de geçirdikten sonra, kazandığı bir burs ile Yale Üniversitesi'ne girdi. Bu okulda başarılı olamayan Cheney, geçirdiği iki yılın ardından okuldan atıldı. Yale'den atılmasından iki yıl sonra politika üzerine master yaptığı Wyoming Üniversitesi'ne girdi. 1960'lı yılların sonlarında, Wisconsin Üniversitesi'nde doktora yaptığı sırada Temsilciler Meclisi üyesi William Steiger ile birlikte çalıştı. Hırslı ve genç bir politikacı olan Cheney, Donald Rumsfeld'in dikkatini çekti ve özel asistanı olarak görev yapmaya başladı.

1970li yılların başında, Donald Rumsfeld'in Beyaz Saray Müşaviri olarak görev yapmaya başlaması ile yardımcı müşavirlik görevini üstlenen Cheney, genç yaşta kazandığı saygınlığı sayesinde politik kariyerinde önemli aşamalar kaydetmiş oldu.

1975 yılında Donald Rumsfeld'in savunma bakanı olması ile birlikte onun yerini alan ve cumhuriyetçi partinin gözde isimlerinden biri haline gelmeyi başardı. Başkan Gerald Rodolph Ford Jr. yönetimine, 1976 yılında Jimmy Carter'ın başkan olarak seçilmesine kadar hizmet verdi.

1977 yılında Wyoming'e geri dönen Cheney, politikanın cazibesine yeniden kapılarak Temsilciler Meclisi seçimlerine aday oldu. Bu seçimi o dönemde geçirdiği kalp rahatsızlığına rağmen kazandı ve Temsilciler Meclisi'nde görev yapmaya başladı.

Mart 1989 - Ocak 1993 tarihleri arasında George Bush hükûmetinde Savunma Bakanlığı yaptı.

Vietnam savaşında askeri ve ailevi sebeplerden dolayı askerliğini sürekli erteleyerek bu savaşta yer almamış olan Cheney, Savunma Bakanlığı görevini yürütmek için öğrendiği askeri taktikleri ilk kez, 24.000 Amerikan askerini Panama'ya, General Manuel Noriega'yı devirmek için göndererek kullandı. Bu görev Amerikan yönetiminin isteği doğrultusunda başarıyla gerçekleştirildi. Savunma Bakanı olarak verdiği bir sonraki önemli sınav, 1990 yılında Irak'ın Kuveyt'i işgalinde gerçekleşti. 200.000'den fazla Amerikan askerini bu görev için Kuveyt'e gönderdi ve 1991 yılının ilk aylarında gerçekleşen hava ve kara saldırılarının ardından, bu görev de başarıyla tamamlandı.

1996 yılında yapılacak olan ABD başkanlık seçimlerinde, cumhuriyetçilerin en önemli adaylarından biri olmasına rağmen, ulusal güvenliğin politik kariyerinden daha önemli olduğunu söyledi ve başkanlık yarışından çekildiğini açıkladı. Bunun yerine Halliburton petrol şirketinin genel müdürlüğünü yaptı ve bu alandaki bir şirketin şimdiye kadar hiç sahip olamadığı bir saygınlık kazanmasını sağladı.

2000 yılındaki Başkanlık seçimlerinde, Texas valisi George W. Bush'un başkan seçilmesiyle birlikte Başkan Yardımcısı adayı olarak geri döndü.

George W. Bush ile birlikte Başkan Yardımcısı adayı olarak katıldığı 2000 yılı ABD başkanlık seçimlerinı kazandı. 2001-2009 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Dick Cheney, Lynne Vincent ile evli ve Elizabeth ve Mary adında iki kızı vardır.

Emekli olduktan sonra, 21 Mayıs 2009 tarihinde, eşinin yönetiminde görev yaptığı ve İsrail Lobisi'nin ABD'deki en aktif kuruluşlarından olan Neo-Con düşünce odaklı Amerikan Girişimcilik Enstitüsü'nde (AEI, American Enterprise Institute) yaptığı konuşmada Irak ve Afganistan savaşlarının İsrail'in güvenliği için hayati olduğunu iddia etmiş ve Guantanamo hapishanesinin gerekli olduğunu belirtmiştir.

2010 yılında beşinci kalp krizi geçirdi. İki yıl sonra kalp nakli oldu.

Kaynak:Biyografi.info

Dick Cheney hakkında haberler

Tüm Dick Cheney haberleri

Dick Cheney için yapılan aramalar

Dick Cheney, Dick Cheney biyografi, Dick Cheney hayatı, Dick Cheney özgeçmişi, Dick Cheney hakkında, Dick Cheney doğum yeri, Dick Cheney fotoğraf, Dick Cheney video, Dick Cheney resim, Dick Cheney kimdir?, Dick Cheney kaç yaşında?, Dick Cheney nereli, Dick Cheney memleketi