FB TW PIN NWS
BioRank 5959

Dennis Rodman

Doğum tarihi : 13.Mayıs.1961
Dennis Rodman kaç yaşında : 63
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Basketbolcu
Dennis Rodman doğum yeri : Trenton, New Jersey, ABD

Dennis Rodman Biyografisi

Detroit Pistons, San Antonio Spurs, Chicago Bulls, Los Angeles Lakers ve Dallas Mavericks takımlarında forma giymiş olan Dennis Rodman, NBA liginde gelmiş geçmiş en çılgın basketçi unvanına sahiptir.

Dennis Rodman, 13 Mayıs 1961 tarihinde Trenton, New Jersey, ABD’de doğmuştur. Tam adı Dennis Keith Rodman’dır. Babası Philander, Dennis Rodman 6 yaşındayken evi terk edip Filipinler’e yerleşti. Babasının, Dennis Rodman ve iki kız kardeşi Debra ve Kim’i terk etmesinden sonra annesi Shirley çocuklarını alıp Dallas’a taşındı.

Liseden mezun olduktan sonra Dallas Fort Worth Uluslararası Havalimanı’nda temizlikçi olarak çalışmaya başlar. Bu sırada tutkusu basketboldan vazgeçmez ve sokaklarda oynamaya devam eder. Bu sırada boyu 168 cm.dir.

Bir gece çalıştığı havalimanına gizlice giren Dennis Rodman onlarca saat çalar. Bir süre sonra tutuklanan Dennis Rodman saatleri kendisi için veya satmak için değil de arkadaşlarına dağıtmak için çaldığını söyler. Polis bu ifadeye inanmaz ama Dennis ve polisler beraberce Dennis’in arkadaşlarını ziyaret ederler ve çalınan tüm saatleri geri toplarlar. Öyle ki arkadaşlarından biri kendisine verilen saati değerinden daha ucuza satmıştır ancak Dennis hapse girmesin diye kendi cebinden üstüne ekleyerek saatin gerçek değerini geri verir. İşinden kovulan Dennis Rodman yeni iş olarak araba yıkamaya başlar.

Bu sırada boyu inanılmaz bir şekilde uzayan Dennis Rodman 22 yaşında 201cm olur. 4 yılda 33cm uzayan Dennis Rodman’ın sokak basketbolundaki başarısı Gainesville Üniversitesi’nin dikkatini çeker ve kendisine basketbol bursu verirler. Basketbol takımının en iyisi olmasına rağmen basketbol takımında kalması için gereken not ortalamasını tutturamayan Dennis Rodman kısa süre içide okulu terk etmek zorunda kalır. Annesi de hayatını düzene sokuncaya kadar Dennis Rodman’ı eve almayacağını söyler. 22 yaşındaki genç adam artık sokakta basketbol oynadığı gibi basketbol oynadığı sahalarda, köprü altlarında ve hatta köpek kulübelerinde yaşamaya başlar.

Ancak sokak basketbolundaki ünü daha da artmaya başlar. Southeastern Oklohoma Üniversitesi, Dennis ile iletişime geçip burs teklif etmek ister ama ortada bir sorun vardır; Dennis herhangi bir evde yaşamadığı için kendisine ulaşmak imkânsızdır ve nerede olduğunu öğrenmek sadece etrafa salınan haberlerle mümkündür. Günlerce süren aramalardan sonra bulunan Dennis Rodman gelen bu yeni teklifi kabul eder ve bu defa başarısız olmayacağına dair söz verir. Daha önce hiç doğru düzgün bir maçta oynamayan Dennis Rodman üniversitedeki ilk yılında 26 sayı ve 13.1 ribaund ortalamaları yakalar.

Üniversitede sonraki iki yılında 15.9 sayı ve 17.8 ribaund ortalamaları yapan Dennis Rodman 25 yaşında NBA, draftına katılır. Detroit Pistons tarafından 27. sıradan draft edilen Dennis Rodman’ın NBA hikayesi de başlamış olur.

Detroit Pistons, San Antonio Spurs, Chicago Bulls, Los Angeles Lakers ve Dallas Mavericks takımlarında forma giymiş olan Dennis Rodman, NBA liginde gelmiş geçmiş en çılgın basketçi unvanına sahiptir.

Dennis Rodman, 1997 yılında Jean Claude Van Damme ile birlikte rol aldığı “Double Team” filminde rol almıştır. 1998-1999 yılları arası sinema oyuncusu Carmen Electra ile bir yıl süren bir evliliği olur. Dennis Rodman, her maçta farklı saç renkleriyle sahaya çıkması ve çılgınca davranışları nedeniyle ilgi odağı haline gelmiştir.

Dennis Rodman, Chicago Bulls'ta oynadığı dönemde Michael Jordan ve Scottie Pippen ile beraber muhteşem bir kombinasyon kurmuşlardır ve şampiyonluğa ulaşmışlardır. Lakabı The Worm yani solucandır.

Dennis Rodman, 2000 yılında basketbol kariyerini sonlandırdı. Yedi kez en iyi savunma beşine seçildi, iki kez ‘yılın savunmacısı’ ödülünü aldı. Yedi yıl üst üste NBA’in ribaund kralı oldu. İkisi Detroit Pistons, üçü Chicago Bulls’ta olmak üzere beş kez şampiyonluk yaşadı. İki kez All-Star seçildi.

2012, 2013 ve 2015 yıllarında Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’u ziyaret eden Dennis Rodman, onun en yakın arkadaşlarından biridir. Kim Jong-Un’un Rodman'a verdiği lüks hediyeler bir ara çok konuşulmuştu.

Evlilikleri :
1.eşi: Annie Bakes (e. 1992–1993) Alexis Rodman (d. 1988) adında bir kızı vardır.
2.eşi: Carmen Electra (e. 1998–1999)
3.eşi: Michelle Moyer (e. 2003–2012) Trinity Rodman (d. 2001) ve D.J. Rodman (d. 2000) adlarında çocukları vardır.

Profesyonel Basketbol Kariyeri :
1986 - 1993 - Detroit Pistons
1993 - 1995 - San Antonio Spurs
1995 - 1999 - Chicago Bulls
1999 - 2000 - Los Angeles Lakers
2000 - 2000 - Dallas Mavericks

Filmleri ve Dizileri :
1997 - Double Team (Yaz) (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Dennis Rodman için yapılan aramalar

Dennis Rodman, Dennis Rodman biyografi, Dennis Rodman hayatı, Dennis Rodman özgeçmişi, Dennis Rodman hakkında, Dennis Rodman doğum yeri, Dennis Rodman fotoğraf, Dennis Rodman video, Dennis Rodman resim, Dennis Rodman kimdir?, Dennis Rodman kaç yaşında?, Dennis Rodman nereli, Dennis Rodman memleketi