FB TW PIN NWS
BioRank 5007

Kim Jong-Un

Doğum tarihi : 08.Ocak.1983
Kim Jong-Un kaç yaşında : 41
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Kim Jong-Un doğum yeri : Kim Jong-Un

Kim Jong-Un Biyografisi

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-il'in en küçük oğludur. Kim Cong-İl'in 17 Aralık 2011 tarihinde ölmesi sonrasında Kuzey Kore Devlet Başkanlığı görevine getirildi.
Kim Jong-Un, 8 Ocak 1983 tarihinde Kuzey Kore, Pyongyang’da ailenin en küçük ferdi olarak doğmuştur. Babası Kim Cong-il, annesi Ko Yong-hui’dir. Kuzey Kore'nin kurucusu Kim İl Sung'un torunudur. Kim Jong-nam, Kim Yo-Jong, Kim Jong-chul, Kim Sul-song adlarında kendinden büyük 4 kardeşi vardır.

Japon gazetelerinde yayınlanan haberlere göre, İsviçre'de, Bern yakınlarında okula gitti. İlk raporlarda 1993 yılına kadar "Chol-pak" ya da 1998 yılına kadar "Pak-kol" ismi altında Bern yakınlarında Gümligen'de en özel İngilizce "International School" a gitti

O tarihte Devlet Başkanı’nın oğlu olan Kim Jong-Un 30 Aralık 2011'de Kore İşçi Partisi Polit bürosu tarafından Kore Halk Ordusu Yüksek Komutanlığına getirildi. 18 Temmuz 2012 tarihinde de Kuzey Kore Halk Ordusunda mareşal rütbesine terfi etti.

Devlet başkanı olan babası Kim Cong-İl 17 Aralık 2011 tarihinde ölünce Kim Jong-Un 28 yaşındayken devlet başkanı yapıldı.

1945 yılında kurulan Kuzey Kore'nin ilk lideri olan Kim İl Sung'un 1994 yılında ölümünden sonra, ülkeyi oğlu Kim Jong-il yönetmeye başlamıştır. 17 Aralık 2011 tarihinde ülkenin 70 yaşındaki lideri Kim Jong-il öldüğünde yönetim onun oğlu Kim Jong-Un’a geçmiştir.

Kim Jong-Un, Yabancı sigara yasak!, erkekler Tek Tip Saç Modeli traş olacak, Amerikan kökenli müzik dinlenmeyecek gibi ülkede aldığı acayip yasaklarla da tanınıyor.

Kim Jong-Un, 2009 yılında Ri Sol-ju ile evlendi. Kim Ju-ae (d.2012) adında bir çocuğu vardır. 2013 yılında da bir kızı dünyaya gelmiştir.

27 Nisan 2018 tarihinde Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae İn ile iki ülke sınırında yer alan Panmunjom Ateşkes Köyü'nde bir araya geldi.

12 Haziran 2018’de, Kim Jong-Un ve ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore nükleer programını tartışmak üzere Singapur'daki bir zirvede bir araya geldi. Şubat 2019'da Hanoi'deki bir takip toplantısı aniden bir anlaşma yapılmadan sona erdi.

25 Nisan 2019’da Kim Jong-Un ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ilk zirvesini Rusya’nın Vladivostok kentinde gerçekleştirdi.

30 Haziran 2019’da, Kim Jong-Un Kore Demilitarized Zone’da Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae İn ve ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya geldi.

Kaynak:Biyografi.info

Kim Jong-Un hakkında haberler

  • Trump ile Kim anlaşamadı 28 Şubat 2019 Trump ile Kim anlaşamadı

    Trump ile Kim anlaşamadı. ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un arasında Vietnam'ın Hanoi ...

  • Kuzey Kore Savaş Durumuna Geçti 13 Nisan 2017 Kuzey Kore Savaş Durumuna Geçti

    Kuzey Kore Savaş Durumuna Geçti Kuzey Kore'de bulunan yabancı muhabirlere, ülke yönetimi tarafından "Perşembe ...

Tüm Kim Jong-Un haberleri

Kim Jong-Un için yapılan aramalar

Kim Jong-Un, Kim Jong-Un biyografi, Kim Jong-Un hayatı, Kim Jong-Un özgeçmişi, Kim Jong-Un hakkında, Kim Jong-Un doğum yeri, Kim Jong-Un fotoğraf, Kim Jong-Un video, Kim Jong-Un resim, Kim Jong-Un kimdir?, Kim Jong-Un kaç yaşında?, Kim Jong-Un nereli, Kim Jong-Un memleketi