FB TW PIN NWS

Draft

Draft

draft

ABD'deki spor takımlarının her sezonun başında yeni genç oyuncuları seçtiği sistem.

BA seçmelerine girebilmek için belli şartlar vardır. Girecek oyuncu seçmelerin yapıldığı gün en az 19 yaşında olmalıdır. Genel olarak NCAA liginde oynamış kolej oyuncuları tercih edilir. Kolej takımında 4 sezon oynamış ve mezun olmuş oyuncular otomatik olarak seçmelerde seçilebilir, fakat bu bir zorunluluk değildir. İsteyen her oyuncu 4 yıl beklemeyip 19 yaşına girmiş olduğu sürece istediği sezondan sonra seçmelere gireceğini açıklayabilir. Bunun dışında son yıllarda yoğun bir şekilde ABD dışındaki liglerden de genç oyuncular seçilmektedir. Yabancı oyuncular 22 yaşında girdiği yılki seçmelerde otomatik olarak seçilebilir. İsteyen oyuncular ise daha önceden seçmelere girer. Seçme sisteminin NBA'in bugünkü durumuna gelmesinde ve takımların arasındaki dengenin sağlanmasında önemli rolü vardır.

Eskiden liseyi bitiren oyuncular 18 yaşına geldiklerinde seçmelere girebilmekteydi. 2006'dan itibaren ise yaş sınırı bir yaş arttırıldı ve liseyi yeni bitiren oyunculara bir yıl daha bekleme zorunluluğu getirildi. Oyuncuların çoğu bu zamanı NCAA'de geçirirken Brandon Jennings gibi denizaşırı liglere gidip profesyonel olanlar da mevcuttur.

Yetenekli ve gelecek vadeden oyuncular bütün sezon boyunca yetenek avcıları tarafından takip edilir. Ayrıca genç oyuncular yaz liglerinde denenir. Seçmeler Haziran ayında, sezon bittikten hemen sonra düzenlenir. Seçim günü gelindiğinde takımların seçeceği oyuncular hemen hemen bellidir.

Seçmelerde ilk sıralarda genelde büyük yıldız adayları seçilse de büyük yıldız oyuncu olacakları kesin değildir. Örneğin 1998 yılında tüm otoritelerin tercihi olan ve ilk sırada Los Angeles Clippers tarafından büyük umutla seçilen Michael Olowokandi bir türlü beklenenleri veremeyip takasta kullanılırken, 1984 yılında 3. sıradan Chicago Bulls tarafından draft edilen Kuzey Karolina mezunu Michael Jordan ligin en önemli oyuncusu olmuş takımına 6 şampiyonluk kazandırmıştır.

Türk oyuncu Mirsad Türkcan 1998 yılında Houston Rockets tarafından birinci tur 18. sıradan seçilerek Türk basketbol tarihinde bunu gerçekleştiren ilk oyuncu oldu. 2000 yılında Hidayet Türkoğlu, Sacramento Kings’in ilk tur onaltıncı sırada seçtiği isim olurken, 2001 yılında Mehmet Okur Detroit Pistons tarafından ikinci tur, 37. sırada seçildi. 2005 seçmelerinde, Cenk Akyol ikinci tur 59.sırada Atlanta Hawks tarafından seçilirken, Milwaukee Bucks takımı ikinci tur 38.sırada Ersan İlyasova’yı tercih etti. 2008 yılında ise iki Türk pivot seçmelerde yer aldı. Ömer Aşık ikinci tur 36.sırada Portland Trail Blazers’un seçtiği isim oldu. Semih Erden ise ikinci tur, 60. sırada Boston Celtics tarafından seçilme başarısı gösterdi. 2011 yılında ise Enes Kanter 3.sıradan Utah Jazz tarafından seçilme başarısı göstererek NBA tarihinde en yüksek sırada draft edilen Türk oyuncu oldu.

NBA seçmeleri iki aşamada olur. Seçimler kesin kurallara göre belirlenmiştir. İlk aşamada bir önceki sezon play off'a giremeyen 14 takım katılır. Bu aşamada takımlar bir önceki sezondaki sıralamadaki durumlarına göre NBA Lottery denilen çekilişe girerler ve çıkan sonuca göre oyuncularını seçerler.

Bu takımların sıralamada alacakları sıra kura ile belirlenir. Ancak en son sıradaki takımların ilk sıralarda yer alma ihtimalleri daha yüksek tutulmuştur.