FB TW PIN NWS
BioRank 6611

Demir Bükey

Doğum tarihi : ??.??.1942
Demir Bükey kaç yaşında : 82
Kilo & Boy :
Burcu :
Demir Bükey doğum yeri : Ankara

Demir Bükey Biyografisi

Yarış pilotu Demir Bükey, ileri sürüş teknikleri uzmanıdır.

Demir Bükey, 1942 yılında Ankara’da doğmuştur.

Demir Bükey, otomobil yarışlarına Renç Koçibey ile beraber 1962 yılında başladı. 1968 Trakya Rallisi’ni Renç Koçibey'le beraber kazandı. 1971 yılında Good Year TTOK Kocaeli Rallisi'ni İlkay Bilgisin ile beraber birinci bitirdi. 1975 yılında 4. Günaydın Rallisi'ni Osman Billi ile beşinci olarak tamamladı.

1970’li yılların başlarında sonra yurtdışında katıldığı Advanced Driving (İleri Sürücülük Teknikleri) kursunda birçok temel bilgiyi yanlış bildiğini gördü. Bunun üzerine Türkiye'de bu konu üzerine çalışmalar başlattı. 1975 yılında o zamanın önemli yayınlarından ADAM dergisinde İleri Sürücülük Teknikleri konulu yazıları yayınlandı.

1977 yılında Londra-Sydney rallisi’nde milli takımlar kupasını İskender Aruoba ile birlikte Türkiye’ye kazandıran ekipteydi. Daha sonra Avustralya’lı Gayle hanımla evlenerek, Avustralya’nın Perth şehrine yerleşti. 1980'li yıllarda Avustralya'da yaşayan Demir Bükey, 1991 yılında Türkiye'ye döndü.

Demir Bükey, 1991-1992 sezonunda Marlboro ralli takımının menajerliğini yaptı.

1992 yılında hem sürücü kursu, hem de İleri Sürücülük Teknikleri konusunda eğitim veren MEB onaylı Sürücü Kursunu Ortaköy'de açtı. İlk İleri Sürücülük Teknikleri Eğitimlerini İzmit Körfez Pistinde vermeye başladı. 1992 yılında - Demir Bükey Akademi’yi kurdu ve ileri sürücülük teknikleri eğitimlerine başladı.

1996 yılına kadar Ortaköy'de faaliyetlerini sürdüren Demir Bükey Akademi, daha sonra merkezini Etiler'e taşıdı. Aynı yıl ehliyet veren sürücü kursu kısmını kapatarak, İleri Sürücülük Teknikleri Defansif Sürücülük Eğitim Programlarını vermeyi sürdürdü.

Bu sırada İETT ile anlaşmaya vararak; bir yandan İETT şoförlerine eğitim verirken, diğer yandan Ayazağa ve İkitelli İETT garajlarını eğitim amaçlı kullanmaya başladı. Televizyon, radyo ve gazetelerde yayınlanan güvenli sürüş programları ve haberleri sayesinde bilinirliği arttı. Her geçen gün yeni şirketlere ve özel gruplara eğitim vermeyi sürdürdü ve müşteri yelpazesini genişletti. Konusunda tek olması nedeniyle eğitim literatürünü AB standartlarında belirledi ve ihtiyaçlar doğrultusunda faaliyet alanını genişletti.

1992 yılında faaliyete geçen Demir Bükey Akademi (DBA), günümüze kadar 750' yi aşkın ulusal ve uluslararası firmayla ve bazı kamu kuruluşlarıyla hizmet ilişkisine girmiş, 175.000'i aşkın sürücüye güvenli sürücülük ve sürüş teknikleri konularında uygulamalı eğitimler vermiştir. Araç filosuna sahip şirketlerle uzun soluklu işbirliğine giren DBA, şirket çalışanlarına işe alımdan başlayarak, güvenli sürüşle ilgili sürekliliği olan bir eğitim hizmeti vermektedir.

1993 yılında Star Tv’de “5. Vites” adlı tv programında ileri sürücülük teknikleri konulu bölüm hazırladı. 1995 yılında Atv’de “Klakson” adlı tv programı ile Cengiz Polatkan tv ödülünü kazandı. 1997 yılında “Yol Dost”u adlı tv programı 4 yıl boyunca Cine 5, Ntv ve Show Tv olmak üzere 3 ayrı tv kanalında yayınlandı.

2006 yılında "Trafikte Hayatta Kalma Teknikleri" adlı kitabını yazıp yayınladı. Demir Bükey, 2010 yılında Avustralya ve Yeni Zelanda'da İngilizce olarak satışa sunulan "Don't Be a Sitting Duck" kitabını yazdı.

Kitapları :
2006 - Trafikte Hayatta Kalma Teknikleri
2010 - Don't be a Sitting Duck: Speak Up Or Get Out!


Kaynak:Biyografi.info

Demir Bükey için yapılan aramalar

Demir Bükey, Demir Bükey biyografi, Demir Bükey hayatı, Demir Bükey özgeçmişi, Demir Bükey hakkında, Demir Bükey doğum yeri, Demir Bükey fotoğraf, Demir Bükey video, Demir Bükey resim, Demir Bükey kimdir?, Demir Bükey kaç yaşında?, Demir Bükey nereli, Demir Bükey memleketi