FB TW PIN NWS
BioRank 871

Renç Koçibey

Doğum tarihi : ??.??.1942 Ölüm tarihi : 09.Şubat.1993
Renç Koçibey kaç yaşında öldü : 51
Kilo & Boy :
Burcu :
Renç Koçibey doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İzmit

Renç Koçibey Biyografisi

Balkan ve Türkiye Şampiyonu olan Türk ralli yarışçısı.
Renç Koçibey, 1942 yılında İstanbul'da doğdu. Adı olan Renç “tırnaklarıyla kazıyan, sıkıntılı insan” anlamına gelmektedir. Annesi Emel Hanım, maden mühendisi olan babası Sadi Koçibey'dir. Liz adında kız kardeşi vardı. Çocukluğu Fransa'da geçti ve burada kullandığı bisikletle adından söz ettirdi. Lise yıllarında İstanbul'a geri döndü ve Saint Joseph Lisesinden mezun oldu.

Gençlik yıllarında Topağacı'nda Ducati motorsikleti ile çevresi tarafından tanınmaya başladı. Koçibey, daha sonra ralliye merak sardı. Türkiye'deki ilk ralliyi (Trakya Rallisi) 1968 yılında Anadol ile kazandı. Kullandığı otomobiller ağırlık merkezinin orta alt tarafta olması ve hafifliğiyle dikkat çekiyordu. Koçibey 1976'da Murat 124 ile Türkiye Rallisi'ni kazandı. Tofaş Ralli grubunda yarışırken, büyük motorlu Murat 131 ile de büyük başarılara imza attı. 1976'da Ford Escort ile katıldığı Türkiye Rallisi'nden de zaferle ayrıldı. Koçibey özellikle yokuş aşağıya hızlı gitmesi ve kötü hava şartlarında sergilediği üstün pilotluğuyla tanınıyordu. Koçibey, 1984 yılında Balkan şampiyonluğu kazandı.

1988'de dünyanın en iyi Mitsubishi pilotu seçildi ve iki kez Paris-Dakar Rallisi'ne katıldı. Son olarak Renault Ralli takımında yarışan Koçibey tırmanma yarışları için hazırlanıyor ve arkadan itişli Renault 11 projesi üzerinde çalışıyordu. İzmit yakınlarında Ali Sipahi Rallisi için yol notu çıkarırken geçirdiği kaza sonucu 9 Şubat 1993 tarihinde 51 yaşında vefat etti.

Renç Koçibey, 1965 yılında tanıştığı Meryem Hanım ile 1972 yılında da evlendi. Alara Zeynap Koçibey, Seben Koçibey adlarında çocukları vardır. Renç Koçibey, ilk kızına Alanya’da kaza geçirdiği bir etabın adını verdi: Alara… İkinci kızının ismiyse Bolu’da çok severek yarıştığı bir başka etaptan alındı: Seben… Büyük kızı Alara Zeynap Koçibey, 1997-2009 yılları arasında Cem Uzan ile evli kaldı.

Ölümünden sonra ismine bir çok organizasyon ve yarış düzenlenen Koçibey, İSOK'un kurulmasında ve büyümesinde önemli rol üstlendi. Renç Koçibey adını yaşatmak için İSOK tarafından "Renç Koçibey eğitim semineri" düzenleniyor ve onlarca genç rallici yetiştiriliyor...

Kaynak:Biyografi.info

Renç Koçibey için yapılan aramalar

Renç Koçibey, Renç Koçibey biyografi, Renç Koçibey hayatı, Renç Koçibey özgeçmişi, Renç Koçibey hakkında, Renç Koçibey doğum yeri, Renç Koçibey fotoğraf, Renç Koçibey video, Renç Koçibey resim, Renç Koçibey kimdir?, Renç Koçibey kaç yaşında?, Renç Koçibey nereli, Renç Koçibey memleketi