FB TW PIN NWS
BioRank 1504

Defne Sarısoy

Doğum tarihi : ??.??.1968
Defne Sarısoy kaç yaşında : 56
Kilo & Boy :
Burcu :
Defne Sarısoy doğum yeri : Ankara

Defne Sarısoy Biyografisi

Defne Sarısoy, 1968 yılında Ankara’da doğmuştur. Annesi Filiz Hanım’dır. Çankaya İlkokulundan mezun oldu. TED Ankara Kolejini bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu.
Üniversite öğrenimi sırasında Sabah Gazetesi’nin dergi grubunda; Aktüel Dergisi ve 1 Numara Yayıncılık’a bağlı kadın dergilerinde çalıştı. İngilizce, İtalyanca çeviriler yaptı, kadın ve sağlık konularında söyleşiler yaptı. Aktüel dergisinin başındaki Hakan Aygün’ün tavsiyesi ile Flash TV’ye geçti.

1992 yılında Flash TV’nin kurulma aşamasında görev aldı. Redaktör spikerlik, muhabirlik görevlerinin yanısıra, kadın, gençlik, sağlık ve eğitim programları hazırlayıp sundu.

Defne Sarısoy, 1993 yılında Star TV’de göreve başladı. Burada spikerlik görevinin yanısıra “Yakın Takip” ve “Kırmızı Koltuk” programlarını hazırlayıp sundu.

1995-1997 yılları arasında Kanal D’de “Ana Haber Spikeri” olarak görev yaptı. 1997 yılında Londra, Westminster Üniversitesi’nde radyo-televizyon kurslarına katıldı.

1999 yılında NTV’de göreve başladı. Burada üç yıl boyunca “Ana Haber Bülteni”ni sundu. “Sıra Sizde” adlı programı ve “Anne-Çocuk Ölümlerini Önleme Kampanyası” çerçevesinde sağlık programları hazırlayıp sundu. “Dünyaya Bakış” adlı dış haberler programında görev aldı ve sunuculuğunu üstlendi. NTV-MSNBC Haber Portalı’nda, gündemin önemli konularını, yaptığı söyleşilerle iki yıl boyunca okuyucuya aktardı. “Güzel Pazar” ve “Güzel Günler” programlarını ve Prof.Dr. Osman Müftüoğlu ile birlikte, “Yaşasın Hayat” ve “Hayatın Senin Elinde” programlarını hazırladı ve sundu.

Ayrıca Sağlık Bakanlığı, Kal-Der gibi kurumsal işbirlikleriyle hazırlanan programların da hem hazırlanması, hem sunumunda yer aldı. Yılbaşı, bayram gibi özel canlı yayınlarda da sunuculuk görevi üstlendi.

Haber Portalı NTV-MSNBC’de iki yıl boyunca internet gazeteciliği yaptı, haftalık güncel röportajlar hazırladı.

2005-2008 yıllarında İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Radyo-Televizyon Sunuculuğu” ve “Medyada Dilin Kullanımı” derslerini öğrencilere anlattı.

Defne Sarısoy, sunucu (master of ceremony) ve moderatör olarak çeşitli toplantı ve konferanslarda görev yapmakta ve bu konuda Celebrity Speakers Agency(CSA)’nin Türkiye portföyünde yer almaktadır. “Beden Dili ve Etkili Konuşma” konusunda özel seminerler vermektedir. Son dönemde, pozitif yaşam düşüncesinin insan yaşamını şekillendiren iletişime katkılarına değinmekte ve “Hayatla İletişim” adını verdiği workshop’larda, katılımcılarla keyifli çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun Türkiye’de başlattığı “Bir Gençlik Hikayesi” kampanyasında, gençleri üreme sağlığı konusunda bilinçlendirmek üzere sözcülük yaptı. Ayrıca Kardelenler Projesi’nin de gönüllü katılımcıları arasında olup, AVON’un Meme Kanseri’ne Karşı Mücadele Kampanyası’nın da gönüllü elçileri arasındadır.

Defne Sarısoy, 2008 yılı Mayıs ayında Annesi Filiz Hanım ile birlikte adları ve emeklerini birleştirdikleri “FİDE” adlı bir kafeyi Tarabya’da açmıştır. İlerleyen zamanda işletmeyi devretmiştir.

Defne Sarısoy, yürüyüş, yüzme, pilates, fitness ve kayak yapmayı sevmektedir.

TV sunucusu, editör, kafe işletmecisi, öğretim görevlisi, anne, çalışan şehirli kadın, gönüllü elçi gibi sıfatlarla sürdürdüğü yaşam yolculuğunu yazılarıyla da zenginleştiren Defne, cumartesi günleri Yeniçağ Gazetesi’nde iki yıl köşe yazarlığı yaptı.

Defne Sarısoy, 2009 yılının Ekim ayından itibaren NTV’den ayrılarak serbest programcılığa geçti. 2010 yılında TRT HABER kanalında çalışmaya başladı. Burada “Hayat +”, “Defne Sarısoy’la 10’dan Sonra”, “Günlük” ve “Ekonomik Tarifler” adlı programlarını sundu. Haziran 2012 ayında TRT’den ayrılarak Yiğit Bulut’un daveti ile haber kanalı 24’e transfer oldu.

Evlilikleri :
1.eşi : Defne Sarısoy, evlendi. 1999 yılında boşandı. Tibet (d.1998) adında bir oğlu vardır.
2.eşi : Defne Sarısoy, 2002 yılında Uğurtan Cop ile evlendi. 2005 yılında boşandı.


Kaynak:Biyografi.info

Defne Sarısoy videoları

Tüm Defne Sarısoy videoları

Defne Sarısoy için yapılan aramalar

Defne Sarısoy, Defne Sarısoy biyografi, Defne Sarısoy hayatı, Defne Sarısoy özgeçmişi, Defne Sarısoy hakkında, Defne Sarısoy doğum yeri, Defne Sarısoy fotoğraf, Defne Sarısoy video, Defne Sarısoy resim, Defne Sarısoy kimdir?, Defne Sarısoy kaç yaşında?, Defne Sarısoy nereli, Defne Sarısoy memleketi