FB TW PIN NWS
BioRank 6083

Ceyhan Mumcu

Doğum tarihi : 19.Ocak.1940
Ceyhan Mumcu kaç yaşında : 83
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Ceyhan Mumcu doğum yeri : Kırşehir

Ceyhan Mumcu Biyografisi

1993 yılında arabasına konan bir bombalı suikast ile öldürülen gazeteci yazar Uğur Mumcu’nun abisidir.

Ceyhan Mumcu, 19 Ocak 1940 tarihinde Kırşehir’de doğmuştur. Babası Hakkı Şinasi Mumcu, annesi Nadire Mumcu’dur. Kıvanç Ateş, Beyhan Gürson adlarında iki kız kardeşi vardır. 1993 yılında arabasına konan bir bombalı suikast ile öldürülen gazeteci yazar Uğur Mumcu (d.1942-ö.1993) kardeşi idi. Tapu Kadastro memuru olarak çalışan babası Hakkı Bey’in görevi nedeniyle Kırşehir’de dünyaya gelen Mumcu’nun ailesi aslen Ankara’lıydı. Bu yüzden eğitimini Ankara’da tamamladı. Ankara Deneme Lisesi’ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Maliye ve Ekonomi Bölümünden 1964 yılında mezun oldu. Daha sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne devam ederek 1970 yılında ikinci üniversitesini bitirdi.

Siyasi hayatına fiili olarak ortaöğrenim öğrencisi olduğu yıllarında başlayan Ceyhan Mumcu, 1960 yılında Cumhuriyet Halk Partisine (CHP) üye oldu. O tarihten itibaren Atatürk devrimlerinin, ulusal bütünlüğün ve demokrasinin savunuculuğunu yaptı. Öğrencilik yıllarında Bahçelievler Deneme Lisesi Mezunları Derneği kurucu üyeliği ve başkanlığı, Siyasal Bilgiler Fakültesi Fikir Kulübü üyeliği, Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğrenci Derneği başkanlığını üstlendi. Ceyhan Mumcu, sonraki yıllarda CHP’den ayrılarak İşçi Partisine (İP) geçti. 1994 yerel seçimlerinde Ankara - Çankaya Belediye Başkan adayı olduysa da seçilemedi.

Ceyhan Mumcu, Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Direktörlüğü İstatistik Şubesi’nde kontrol ve analizci, Türk Harbiş Federasyonu’nda araştırmacılık ve Harb-iş Dergisi sorumlu müdürü ve yazarlığı, DPT İkinci Beş yıllık Plan özel ihtisas kurulu üyeliği, Türk-iş ve Public Server İnternational (Uluslararası Kamu Emekçileri Sendikası) eğitimcisi olarak ilk kez tüm illerde kamu sektöründe sendika temsilcilerinin örgütlenmesi ve eğitimi projesinde eğitimci ve tercümanlık, Türk-iş'te İş Değerlendirmesi Uzmanlığı, Toprak Mahsulleri Ofisi Müdürlüğü iş hukuk ve toplu sözleşmeler servis şefliği, aynı kurumda Sosyal İşler Müdürlüğü Müdür Yardımcılığı yaptı.

Haşhaş yasağı konulan illerde alternatif kalkınma bölge planlaması konusunda bölge planlama uzmanlığı ve Ankara Belediyesi İşçi İlişkileri Müdürlüğü, Personel Müdürlüğü, 1977-1980 yılları arasında Vedat Dalokay ve Ali Dinçer dönemlerinde Ankara Belediye Başkan Yardımcılığı gibi, çeşitli kamu kurumlarında alt, orta ve üst kademelerde görevler yaptıktan sonra, 1 Kasım 1980 tarihinden itibaren, serbest avukatlığa başladı.

1999 yılında Ankara 1.Bölge 2.Sıradan İşçi Partisi listesinden bağımsız milletvekili adayı olarak seçimlere katıldı.

2002 yılında IMF başkan yardımcısı Kemal Derviş’in CHP'ye üye olarak kayıt edildiği takdirde CHP’den ayrılarak ulusal sol bir siyaset izleyen İşçi Partisi'ne üye olacağını açıkladı. Kemal Derviş’in CHP’ye her türlü siyasette tam yetkili olarak üye kabul edildiği açıklanınca da CHP’den istifa ederek İşçi Partisi’ne katıldı.

2011 Türkiye genel seçimlerinde Ankara 1.bölgeden bağımsız milletvekili adayı oldu.

Ceyhan Mumcu, evlidir ve bir çocuğu vardır.

24 Ocak 1993 günü arabasına yerleştirilen bir bombayla öldürülen kardeşi Uğur Mumcu’nun katilerinin bulunması için bir hayli uğraş verdi. Ceyhan Mumcu, 2008 yılında kardeşi Uğur Mumcu ile ilgili röportajlarının bir kısmını Kardeşim Uğur Mumcu adıyla bir kitapta toplamıştır.

Kitapları :
2008 - Kardeşim Uğur Mumcu


Kaynak:Biyografi.info

Ceyhan Mumcu için yapılan aramalar

Ceyhan Mumcu, Ceyhan Mumcu biyografi, Ceyhan Mumcu hayatı, Ceyhan Mumcu özgeçmişi, Ceyhan Mumcu hakkında, Ceyhan Mumcu doğum yeri, Ceyhan Mumcu fotoğraf, Ceyhan Mumcu video, Ceyhan Mumcu resim, Ceyhan Mumcu kimdir?, Ceyhan Mumcu kaç yaşında?, Ceyhan Mumcu nereli, Ceyhan Mumcu memleketi