FB TW PIN NWS
BioRank 5474

Vedat Dalokay

Doğum tarihi : 10.Kasım.1927 Ölüm tarihi : 21.Mart.1991
Vedat Dalokay kaç yaşında öldü : 64
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Mimar, Siyasetçi
Vedat Dalokay doğum yeri : Elazığ
Ölüm yeri : Kırıkkale

Vedat Dalokay Biyografisi

1973-1977 yılları arasında Ankara belediye başkanlığı yaptı.

Vedat Dalokay, 10 Kasım 1927 tarihinde Elazığ’da doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Elazığ'da tamamladı. 1949 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'ni bitirdi.

Vedat Dalokay, 1950-1951 yılları arasında PTT ve Bayındırlık Bakanlığı'nda mimar olarak görev yaptı. 1951-1952 yıllarında Paris'teki Sorbonne Şehircilik Enstitüsü'nde lisansüstü çalışması yaptı. 1954 yılında Ankara'da kendi mimarlık atölyesini kurdu. 1964-1968 yılları arasında Ankara Mimarlar Odası şube başkanlığı ve Mimarlar Odası genel sekreterliği yaptı.

1973 yılında Ankaralı seçmenlerin %62'sinin oyunu alarak CHP'den Belediye Başkanı oldu, bu görevi 1977 yılına kadar sürdürdü. Ankara ulaşımını kavşaklar yoluyla düzenlemesi nedeniyle kendisine "göbekçi Dalokay" denildi. Sıhhıye'deki "Hitit Güneşi Anıtı ve Lozan Meydanı" Dalokay'ın başkanlık döneminde yapıldı. Altınpark, Abdi İpekçi parkı, Kuğulu park ve Seğmenler Parkları onun başkanlığı döneminde yapıldı; Uydukent, Batıkent projeleri hazırlandı. Dalokay, Belediye başkanlığını 1977 yılında %52 oyla seçilen Ali Dinçer'e bıraktı. Siyaset ve yönetimde tekrar etkin bir görev almadı.

Ankara Belediye Başkanlığı vazifesinden sonra serbest mimarlık yapmaya devam etti. 1984 mahalli seçimlerinde Sosyal Demokrat Parti (SODEP)den Ankara belediye başkanlığına aday oldu, ancak seçilemedi.

Yapı tasarımlarında geleneksel kalıpların dışına çıkan yeni biçim arayışlarına gitti. Çeşitli meslek dergilerinde kentleşme, gecekondu, belediyecilik ve dinsel mimarlık konularında yazılar yazdı. Mimar olarak birçok proje yarışmasına katıldı. 13’ü birincilik olmak üzere birçok ödül ve mansiyon kazandı. Uluslararası alanlarda katıldığı İslamabad Kral Faysal Camii (Pakistan, 1970), Cidde İslam Kalkınma Bankası Genel Merkezi (Suudi Arabistan, 1980), Başbakanlık Kompleksi (Pakistan, 1984), İstanbul Taksim Alanı (1987), Pakistan Ulusal Anıtı (1977) proje yarışmalarında birincilik kazandı. Alanya BeIediyesi binası da Vedat DaIokay projesidir.

1958'de Ankara Kocatepe Camii için açılan proje yarışmasında birinci oldu. Ankara Kocatepe Camiisi için yaptığı projenin gerçekleştirilmesi ise mümkün olmadı. Bu yapının temelleri dahi atılmışken, geleneksel cami imgesine ters düştüğünü iddia edenlerin baskısıyla uygulanmadı; yapı değiştirilerek Osmanlı camisi özelliklerini taşıyan bugünkü camii inşa edildi.

Vedat Dalokay, Kolo adlı çocuk öyküsüyle 1980 Türk Dil Kurumu Çocuk Yazını Ödülü’nü, 1995 yılında da American Library Association tarafından verilen Mildred L. Batchelder Ödülü’nü kazandı.

Kayseri'nin Kocasinan ilçesi belediyesinin Sinan Parkı içinde yaptırmayı planladığı hizmet binası için açtığı proje yarışmasını kazandı. Bu projeyle ilgili çalışmaları dolayısıyla Kayseri'ye giderken 21 Mart 1991'de Kırıkkale yakınlarında geçirdiği trafik kazasında öldü.

Vedat Dalokay, 64 yaşında iken 21 Mart 1991 tarihinde Kırıkkale yakınlarında geçirdiği trafik kazasında eşi Ayça Dalokay ve oğlu Barış Dalokay ile birlikte hayatını kaybetti. Cebeci Asri Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Kaynak:Biyografi.info

Vedat Dalokay kitapları

 • Kolo (Karton Kapak) Kolo (Karton Kapak)

  Yarın tarihi : 2014-04-25


  Yayınevi : YAPI KREDİ YAYINLARI


  Çocuk Kitapları » Okul Öncesi » Masal

 • Kolo (Ciltli) Kolo (Ciltli)

  Yarın tarihi : 2003-10-09


  Yayınevi : YAPI KREDİ YAYINLARI


  Çocuk Kitapları » Okul Öncesi » Masal

 • Biza Kole Biza Kole

  Yarın tarihi : 2000-01-01


  Yayınevi : PERİ YAYINLARI


  Diğer Dildeki Yayınlar » Kürtçe

Tüm Vedat Dalokay kitapları

Vedat Dalokay için yapılan aramalar

Vedat Dalokay, Vedat Dalokay biyografi, Vedat Dalokay hayatı, Vedat Dalokay özgeçmişi, Vedat Dalokay hakkında, Vedat Dalokay doğum yeri, Vedat Dalokay fotoğraf, Vedat Dalokay video, Vedat Dalokay resim, Vedat Dalokay kimdir?, Vedat Dalokay kaç yaşında?, Vedat Dalokay nereli, Vedat Dalokay memleketi