FB TW PIN NWS
BioRank 599

Ali Metin Kazancı

Doğum tarihi : ??.??.1935
Ali Metin Kazancı kaç yaşında : 89
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : İş adamı
Ali Metin Kazancı doğum yeri : Rize

Ali Metin Kazancı Biyografisi

Kazancı Holding'in kurucusu, Ali Metin Kazancı, ticaret hayatına 1950'li yılların sonunda başlamıştır.

Ali Metin Kazancı, 1935 yılında Rize’de doğmuştur.

Kazancı Holding'in temelleri 1950’li yıllarda Ali Metin Kazancı tarafından atıldı. Ali Metin Kazancı, 1952 yılında iş hayatına parafin ve yağ ithalatı ve satışıyla girdi. 1990’larda holdingleşen Kazancı Ailesinin ana faaliyet alanları arasında jeneratör üretimi, doğalgaz dağıtım faaliyetleri ve enerji santralleri kurulum ve işletimi bulunuyor.

Holding 2000’li yıllarda tarım ve turizm alanlarında da çeşitli yatırımlar yaptı.

Ali Metin Kazancı, 1968 yılında AKSA Grubu şirketlerini meydana getiren girişimlerin temeli olan Watt elektrikli motor fabrikasını kurmuştur. İlerleyen yıllarda jeneratör pazarında lider konuma yükseldi. 1983 yılında Kazancı Teknik Cihazlar - Yedek Parça A.Ş. kuruldu, 1984 yılında Jeneratör üretimi ve satışı faaliyetleri için; Aksa Makine San. A.Ş. kuruldu.

1986 yılında satış sonrası hizmet kalitesini artırmak için Aksa Servis ve Yedek Parça A.Ş. şirketi kurularak keşif, montaj ve servis hizmetleri bu şirkete devredildi. 1990 yılında Bayrampaşa'da bulunan üretim ve montaj tesisi yerini Güneşli'deki 20.000 m² büyüklüğündeki dönemin en büyük jeneratör fabrikasına bıraktı.

1994 yılında üretim ve satış faaliyetleri birbirinden ayrıldı. Bu kapsamda Aksa Jeneratör kuruldu. Aksa Satış ve Pazarlama A.Ş. Kuruldu. Kazancı Holding adı tescil edildi. Aileye ait şirketler 1994’te Kazancı Holding çatısı altında toplandı. Üretiminin yüzde 50’sinden fazlasını 100 ülkeye ihraç eden şirketin 12 ülkede ofisleri var.

1995 yılında Milli Savunma Bakanlığı, AQAP-4 belgesini jeneratör sektöründe ilk kez Aksa’ya verdi. 1997 yılında Aksa Enerji Üretim A.Ş. Kuruldu. 1998 yılında Türkiye'deki ilk Biogaz santrali, Aksa Enerji tarafından Bursa'da işletmeye alındı. 1999 yılında Hakkari 1 Enerji Santrali Ekim ayında üretime başladı. 2001 yılında Hakkari 2, Mardin, Şırnak İdil ve Siirt Enerji Santrallerinde üretim başladı. Aksa Enerji’nin yönetim kurulu başkanlığını oğlu Cemil Kazancı yürütüyor.

2003 yılında Samsun ve Kıbrıs Enerji Santrallerinde üretim başladı. Aksa, Doğalgaz Dağıtım sektörüne girdi.

2004 yılında Aksa Cezayir kuruldu. Ve Turizm sektörüne de girerek, eski adı Sultansaray olan Mirada del Mar Otel satın alındı. Ayrıca Tarım sektörüne de girerek Türkiye'nin en büyük 5 çiftlikten ikisi grubu bünyesine kattı. 24.000 dönümlük Tekirdağ İnanlı ve Samsun Gelemen Tarım İşletmeleri Tigem'den 30 yıllığına kiralandı.

2006 yılında Bilgisayarlı Eğitime Destek Kampanyasına katkı olarak, Hakkari'deki okulların bütün derslikleri (630 adet) bilgisayar ile donatıldı. Aksa Turizm; Kayseri Erciyes'te üç tane otel satın aldı.

Aksa'yı halka arz eden Kazancı Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanvekili olan oğlu Mehmet Kazancı, halka arz sırasında yaşanan bir kavga nedeniyle babası Ali Metin Kazancı ve kardeşi Cemil Kazancı ile ayrı düşüp, grupla yollarını ayırdı. Büyük oğul Mehmet Kazancı Holding’de sahip olduğu yüzde 5 hisseden ise vazgeçmedi. Küçük oğlu Cemil Kazancı’nın elinde yüzde 5, Baba Ali Metin Kazancı’nın elinde ise yüzde 85 holding hissesi bulunuyor.

Yanına holdingdeki bazı profesyonelleri de alarak Mehmet Emin Karamehmet ile ortak olduğu MMEKA Makine İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş 'yi kuran Mehmet Kazancı, Boğaziçi ve Gediz elektrik ihaleleri ile Başkent Doğalgaz dağıtım ihalelerinde kardeşi ile yarışarak ihaleleri aldı.

Aksa 2009’un Ağustos ayında dünyanın en büyük doğalgaz şirketi Rus Gazprom’la gaz ithalatı protokollerine de imza atmıştı. Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in beraberinde gelen Gazprom yetkilileriyle bir tek Aksa enerji yetkilileri görüştü.

Ali Metin Kazancı, evlidir. Mehmet Kazancı ve Şaban Cemil Kazancı adında 2 oğlu vardır.

Ali Metin Kazancı Forbes en zengin 100 Türk 2013 listesinde 1.300 milyon dolar serveti ile 22nci sırada yer alıyor.

Kaynak:Biyografi.info

Ali Metin Kazancı için yapılan aramalar

Ali Metin Kazancı, Ali Metin Kazancı biyografi, Ali Metin Kazancı hayatı, Ali Metin Kazancı özgeçmişi, Ali Metin Kazancı hakkında, Ali Metin Kazancı doğum yeri, Ali Metin Kazancı fotoğraf, Ali Metin Kazancı video, Ali Metin Kazancı resim, Ali Metin Kazancı kimdir?, Ali Metin Kazancı kaç yaşında?, Ali Metin Kazancı nereli, Ali Metin Kazancı memleketi