FB TW PIN NWS
BioRank 1368

Cemal Kamacı

Doğum tarihi : 09.Şubat.1943
Cemal Kamacı kaç yaşında : 81
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : Boksör
Cemal Kamacı doğum yeri : Kapı köyü, Maçka ilçesi, Trabzon

Cemal Kamacı Biyografisi

Cemal Kamacı, 9 Şubat 1943'te Trabzon'un Maçka ilçesinin Kapı köyünde ailenin onuncu çocuğu olarak doğmuştur.

Cemal Kamacı, spor hayatına İstanbul'da futbolla başladı, ancak top oynarken ayağını kırınca bu spor dalını bıraktı. Boksa 13-14 yaşlarında Fatih Güreş Kulübü'nde başladı. Daha sonra Fenerbahçe'ye geçti ve boks takımının kaptanlığına kadar yükseldi. Amatör olarak 9 yıl boks yaptı.

Cemal Kamacı, 1962 yılında millî takıma seçildi. 71 kg'da üç yıl üst üste Türkiye şampiyonu (1964, 1965, 1966) oldu. 1966 yılı sonuna kadar bütün millî maçlarda 67 ile 71 kilolarda dövüştü. İki kez Balkan ikinciliğini kazandı.

Cemal Kamacı, Almanya'dayken tanıştığı bir Türk kızı ile 1981 yılında evlendi. Bu evlilikten Meltem isminde bir kızı dünyaya geldi. Meltem 3 yaşındayken, Avrupa Şampiyonu olunca İstanbul'a yerleşti. Kızı daha sonra menenjit hastalığından vefat etti. Ayrıca Mustafa adında bir oğlu vardır.

Cemal Kamacı, 1967 yılında profesyonelliğe geçerek Avusturya lisansıyla dövüşmeye başladı, zira o dönemde Türkiye'de profesyonel boks lisansı verecek bir kurum bulunmamaktaydı. 1 Ekim1973 tarihinde, Ali Sami Yen Stadyumu'nda düzenlenen unvan maçında Avrupa şampiyonu Roger Zami'yi yenerek 63,5 kg'da bu unvanı ele geçirdi. Avrupa şampiyonluğunu Haziran 1973 tarihinde İspanyol Tonik Ortiz'e kaptırdı.

Ekim 1975’de yine İspanyol bir boksör olan Gomez Fouz'u Köln'de yenerek ikinci kez Avrupa şampiyonu oldu. Avrupa profesyonel boks şampiyonluğu unvanını 1976'da yaptığı üç maçı da kazanarak korudu. İstanbul'da 11 Kasım 1976 tarihinde düzenlenen bir jubile maçından sonra boksu bıraktı.

63,5 kg'da dünya sıralamasında dördüncü sıraya kadar yükselen Kamacı, Avrupa şampiyonu olan ilk Türk boksördür.

Boks hayatı boyunca 79 maçta dört mağlubiyet alan Cemal Kamacı, profesyonel boks yaşamında hiç nakavt olmadı.

1972 ve 1975 yıllarında Milliyet Spor Ödülleri'nde Yılın Sporcusu ödülünü aldı.

Cemal Kamacı, Refah Partisi ve Fazilet Partisi'nden milletvekili adayı oldu ancak milletvekili seçilemedi. Ayrıca Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kurucu üyeleri arasında yer aldı. Ancak siyasi kariyeri uzun sürmeyen Kamacı kendini genç sporcuları yetiştirmeye adadı.

1991 yılında Cemal Kamacı'nın hayat öyküsünün anlatıldığı ve senaryosunu Raşit Anaral’ın yazdığı, yönetmenliğini Ünal Küpeli’nin yaptığı “Benim Zaferim” adlı sinema filminde başrolde Cemal Kamacı oynarken, Orhan Ayhan da rol almıştır.

Kitapları :
1986 - Ölümle başlayan hayat

Filmleri :
1991 - Benim Zaferim (kendisi oyuncu)


Kaynak:Biyografi.info

Cemal Kamacı için yapılan aramalar

Cemal Kamacı, Cemal Kamacı biyografi, Cemal Kamacı hayatı, Cemal Kamacı özgeçmişi, Cemal Kamacı hakkında, Cemal Kamacı doğum yeri, Cemal Kamacı fotoğraf, Cemal Kamacı video, Cemal Kamacı resim, Cemal Kamacı kimdir?, Cemal Kamacı kaç yaşında?, Cemal Kamacı nereli, Cemal Kamacı memleketi