FB TW PIN NWS
BioRank 6180

Canan Gerede

Doğum tarihi : ??.??.1948
Canan Gerede kaç yaşında : 76
Kilo & Boy :
Burcu :
Canan Gerede doğum yeri : New York, ABD.

Canan Gerede Biyografisi

Canan Gerede, 1948 yılında New York’da doğmuştur. Annesi Reşiha Akman, babası Diplomat Cemil Vafi'dir. Canan Gerede, babası uzun yıllar Türkiye'nin New York başkonsolosluğu görevinde bulunduğu sırada New York’da doğmuştur. Canan üç yaşında iken Türkiye’ye döndüler. Daha sonra görevler icabı Avrupa ve Güney Amerika'da çeşitli ülkelerde yaşadı. Venezuela’nın baş şehri Caracas’da ve New York'taki Amerikan Sahne Sanatları Akademisi'nde (American Acting School of Drama Arts) tiyatro doğaçlaması üzerine eğitim gördü. Fotoğrafçı Bennu Gerede'nin annesidir.
Okulu bittikten kısa bir süre evlendi. Ancak bu evlilik ne kadar hızlı gerçekleştiyse, o kadar da hızlı sona erdi.

Canan Gerede, New York'taki okulu bitirip İstanbul’a geldiğinde önce İstanbul Şehir Tiyatroları'nda Muhsin Ertuğrul kadrosunda çalıştı. Ancak Şehir tiyatrolarının kendisine göre olmadığını karar vererek ayrıldı. Ama tiyatrodan kopmamıştı, tiyatro dekorları yaptı, film senaryolarına imza attı, annesi gibi tercümeler yaptı. Bu sırada Yılmaz Güney, Erden Kıral, Zeki Ökten, Atıf Yılmaz gibi isimlerle tanıştı.

1971 yılında Dr. Selçuk Gerede ile ikinci evliliğini yapan Canan Gerede, eşinin işi nedeniyle şubat 1972 tarihinde ailecek New York’a taşındılar. Eşi Birleşmiş milletler doktoru olarak 15 yıl New York’da görev yaptı. 1987 yılında Türkiye’ye döndüler. Bir müddet sonra da boşanmadılar ama ayrı yaşamaya başladılar.

1978 - 1982 yılları arasında yönetmen Atıf Yılmaz ve Yılmaz Güney'e asistanlık yaptı. Bir filmde oyunculuk yaptı, bir filmde de yapım koordinatörlüğü görevinde bulunan Canan Gerede, yönettiği birkaç filmden başka birçok belgesel film yönetmiştir.

1987 yılında ressam Abidin Dino'nun biyografisi konusunda "Abidin, Sen Mutlulugun Resmini Yapabilir misin?" adlı belgesel filmi yönetmiştir. 1993 yılında Pakistan'daki kadınların anlatıldığı "Peçenin Ardındaki Kadınlar-Women Behind the Veil" adlı belgesel filmin yönetmenliğini yaptı.

Canan Gerede’nin 1994 yılında yönettiği “Aşk Ölümden Soğuktur” isimli bir filmde Bergen’in hayatı anlatıldı. Tuncel Kurtiz’inde rol aldığı filmde Kadir İnanır "Ali" ismiyle Halis Serbes’i, kızı Bennu Gerede ise "Belgin" adıyla Bergen’i canlandırdı. Bu filmle 1995 yılında 32. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Yönetmen" ödülünü aldı.

Canan Gerede, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün silah arkadaşı Hüsrev Gerede’nin oğlu Dr. Selçuk Gerede ile 1971 yılında ikinci evliliğini yaptı. Şiva ve Bennu Gerede (d. 30 Ağustos 1971) adında iki kızı oldu. Daha sonra boşanmadılar ama uzun seneler eşi ölene kadar ayrı yaşadılar.

Ödülleri :
1995 - 32. Altın Portakal Film Festivali, T.K.B. Özel Ödülü, Aşk Ölümden Soğuktur
1995 - 32. Altın Portakal Film Festivali, En İyi Yönetmen Aşk Ölümden Soğuktur
1991 - 8. Marsilya Uluslararası Kadın Filmleri Festivali , En İyi Senaryo, Robert'in Filmi – (Robert's Movie)

Filmleri :
1998 - Parçalanma - (yönetmen ve senarist)
1994 - Aşk Ölümden Soğuktur - (yönetmen ve senarist)
1993 - Peçenin Ardındaki Kadınlar - (yönetmen ve senarist)
1990 - Robert'in Filmi - Robert's Movie - (yönetmen ve senarist)
1988 - Abidin, Sen Mutluluğun Resmini Yapabilir misin? (yönetmen)
1987 - The Other Side (yönetmen)
1983 - Germany under Thorns (senarist)


Kaynak:Biyografi.info

Canan Gerede için yapılan aramalar

Canan Gerede, Canan Gerede biyografi, Canan Gerede hayatı, Canan Gerede özgeçmişi, Canan Gerede hakkında, Canan Gerede doğum yeri, Canan Gerede fotoğraf, Canan Gerede video, Canan Gerede resim, Canan Gerede kimdir?, Canan Gerede kaç yaşında?, Canan Gerede nereli, Canan Gerede memleketi