FB TW PIN NWS
BioRank 5153

Burhanettin Kocamaz

Doğum tarihi : 27.Ocak.1955
Burhanettin Kocamaz kaç yaşında : 69
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : Siyasetçi
Burhanettin Kocamaz doğum yeri : Nacarlı, Tarsus, Mersin

Burhanettin Kocamaz Biyografisi

1994-2014 yılları arasında Tarsus Belediye Başkanı ve 2014-2019 yılları arasında ise Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde bulundu.

Burhanettin Kocamaz, 27 Ocak 1955 tarihinde Mersin'in Tarsus ilçesine bağlı Nacarlı'da doğmuştur. Mersin'in Tarsus ilçesinde Cengiz Topel Anadolu Lisesinden mezun oldu. 1972 yılında başladığı Ankara’da Gazi Üniversitesi, Mühendislik Fakültesinden 1977 yılında mezun oldu. 1983 yılında okumaya başladığı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden de 1985 yılında mazeretinden dolayı ayrıldı.

Burhanettin Kocamaz, 1977-1978 yıllarında İskenderun Demir Çelik Fabrikası Kalite Kontrol Laboratuvarlar Müdürlüğü’nde çalıştı. 1980 öncesi Tarsus Endüstri Meslek Lisesi Kimya Bölümü’nde öğretmenlik, askerlik dönüşü de Cengiz Topel Lisesi’nde Kimya öğretmenliği yaptı. Daha sonra özel bir dershanede öğretmen ve ortak olarak 5 yıl çalıştı.

1987 yılında Kocamazlar Tarım Ltd. Şti.’ni kurarak zirai ilaçlar bayii olarak ticarete atıldı. 1992 yılında MHP Tarsus İlçe Teşkilatı yönetimine girdi ve basın sözcüsü oldu.

27 Mart 1994 tarihinde MHP’den Tarsus Belediye Başkanı adayı olarak girdiği seçimleri kazandı. 1999, 2004 ve 2009 seçimlerinde aynı başarıyı göstererek 4 dönem belediye başkanı olarak görev yaptı.

27 Mart 1994 - 30 Mart 2014 tarihleri arasında Tarsus Belediye Başkanı olarak görev yaptı.

Burhanettin Kocamaz Tarihi Kentler Birliği, Türkiye Belediyeler Birliği, Çukurova Belediyeler Birliği kurucu üyesidir. Türkiye Belediyeler Birliği Encümeni’nde üye olarak yönetim kurulunda görev aldı. Aynı zamanda Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nde yönetim kurulu üyeliği, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler, Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yönetim Kurulu’nda da görev yaptı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a, “Karacaoğlan Şiir Akşamları Etkinliği” ve “Türk Dünyasına Yaptığı Katkılar”dan dolayı, Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi tarafından Fahri Doktora unvanı verildi. Türkiye’deki Tarihi Kentler Birliği gibi önemli kuruluşlardan, Valilikten, bazı yerel yönetimlere yönelik dergilerden başarı ödülü almış, ayrıca Türk Dünyası Kültür ve Sanat Vakfı tarafından Nusret Mayın Gemisi’ni restore ettirip, müze olarak kültürümüze kazandırmasından dolayı “Türk Dünyası Özel Hizmet Ödülü”ne layık görülmüştür. Kocamaz, ayrıca Kosova Doğruyol Teşkilatı tarafından, Türk Dünyasına yaptığı katkılar nedeniyle “Özel Hizmet Ödülü” verilmiştir. Kocamaz ayrıca, Tarsus’la kardeş şehir olan Almanya’nın Langen Kenti’nin en büyük ödülü olan “Altın Onur Nişanı” da almıştır.

Türkiye’deki birçok kuruluş, dergi ve gazete tarafından Yılın Belediye Başkanı seçilen Burhanettin Kocamaz, aynı zamanda edebiyatımızın şiir dalına ilgi duyuyor. “Gönlümden Sızıntılar”, “Gönlümden Damlayanlar”, “Gönlümden Dökülenler”, “Gönlümden Akanlar”, “Gönlümden Taşanlar”, “Gönlümü Aşanlar”, “Gönlümden Çağlayanlar”, “Mersin’e Gönül Verdim”, “Gönlümden Esintiler” olmak üzere 9 şiir kitabı vardır.

Burhanettin Kocamaz, 2014 Türkiye yerel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi'nden aday olarak Mersin Büyükşehir Belediyesi başkanı seçildi. 4 Aralık 2018 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi'nden istifa ederek İYİ Parti’ye geçti.

Burhanettin Kocamaz, 1979 yılında Hatice Kocamaz ile evlenmiştir. Rana Demirci, Fatih Kocamaz, Mustafa Kocamaz adlarında 3 çocuğu vardır.

31 Mart 2019 seçimleri için İYİ Parti Mersin Büyükşehir Belediye başkanı olacağı açıklandı, ancak listelerin zamanında Yüksek Seçim Kuruluna yetiştirilememesi sebebiyle adaylık başvurusu yapılamadığı açıklandı.

Bulunduğu Siyasi Partiler :
1992 - 2018 - Milliyetçi Hareket Partisi
2018 - ------- - İYİ Parti

Kaynak:Biyografi.info

Burhanettin Kocamaz için yapılan aramalar

Burhanettin Kocamaz, Burhanettin Kocamaz biyografi, Burhanettin Kocamaz hayatı, Burhanettin Kocamaz özgeçmişi, Burhanettin Kocamaz hakkında, Burhanettin Kocamaz doğum yeri, Burhanettin Kocamaz fotoğraf, Burhanettin Kocamaz video, Burhanettin Kocamaz resim, Burhanettin Kocamaz kimdir?, Burhanettin Kocamaz kaç yaşında?, Burhanettin Kocamaz nereli, Burhanettin Kocamaz memleketi