FB TW PIN NWS
BioRank 5412

Bülent Özveren

Doğum tarihi : ??.??.1943 Ölüm tarihi : 18.Ekim.2022
Bülent Özveren kaç yaşında öldü : 79
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek :
Bülent Özveren doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Bülent Özveren Biyografisi

Televizyon sunucusu ve spor spikeri

Bülent Özveren, 1943 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Sultanahmet İlkokulu'nu bitirdikten, orta okulu Saint Benoît Fransız Lisesi'nde, lise eğitimini ise yatılı olarak Galatasaray Lisesi'nde tamamlamıştır. Ardından 1962 yılında İstanbul Üniversitesi, Hukuk Fakültesi'ne kaydoldu ve üçüncü sınıfa kadar bu fakültede öğrenim gördü.

1964 yılında TRT'nin açtığı ilk "prodüktörlük" sınavlarında başarılı oldu ve İstanbul Radyosu'ndaki kursu birincilikle tamamladı.

31 Temmuz 1965 tarihinde TRT İstanbul Radyosu'nda göreve başladı. 1966 yaz aylarında İzmir Radyosu'ndan aldığı davet üzerine İzmir'e gitti ve askerlik görevi dahil yedi yıl bu radyoda çalıştı. TRT'de uzun bir süre televizyon sunucusu olarak çalışmış ve 1972 senesinde spor spikerliği yapmaya başlamıştır. 1972 yılında TRT Haber Dairesi'nin açtığı "spor spikerliği" sınav ve kurslarına katıldı ve diplomalı "spor spikeri" oldu.

Hukuk Fakültesi'nden kaydını alarak İzmir'de Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrencisi oldu ve Ege Üniversitesi'nden 1971 yılında diplomasını aldı.

1971 yılında deneme yayınına başlayan TRT İzmir Televizyonu'nda ilk canlı TV yayınları gerçekleştirdi.

Askerlik görevini Yedek Subay olarak İzmir’de 1973 yılında yaptı. 1974 yılı başından itibaren 6 ay süre ile Ankara Televizyonu'ndan pazar geceleri canlı olarak yayınlanan "Spor Stüdyosu" programlarını sundu.

1974 yılında genel müdürlüğün çağrısı üzerine Ankara'ya gitti ve TRT tarihinde ilk olarak başlatılan canlı sabah programlarını (Sabahtan sabaha) hazırladı ve sundu. 1975 yılından itibaren Ankara Televizyonu kadrolu yapımcı-sunucusu olarak yüzlerce canlı yayında görev aldı. 1981 sonbaharında İstanbul Televizyonu kadrosuna geçti ve bir yıl süre ile çalıştığı İstanbul'da yarışma programları hazırladı ve sundu.

Fransızca ve İngilizce bilen Bülent Özveren, 1975 yılından beri 2012 yılına kadar Eurovision Şarkı Yarışması'nı Türkçe olarak Türkiye ve Avrupa finallerini naklen sundu. TRT aldığı kararla 2013 yılında İsveç'te yapılacak, "58. Eurovision Şarkı Yarışması"na katılmayacağını açıkladı. Eurovision'un daimi anlatıcısı, senede bir gün Eurovision mesaisi yapan Bülent Özveren işsiz kaldı !

1982 yılında TRT'den istifa etti ve sırası ile Gelişim Yayınları'nda editör ve Cen ajans reklam şirketinde müşteri temsilcisi olarak çalıştı.

1985 yılında kendi reklam şirketini kurdu ve 1987 yılından itibaren de Pen ajans reklam şirketinin genel müdürü olarak görev yaptı. 1986 yılından 1998 yılına kadar aralıksız TRT'de dış yapımcı olarak canlı yayınlanan yüzlerce yarışma programını hazırladı ve sundu.

1999 yılı sonunda emekli olan Bülent Özveren, TÜRVAK'ta spiker-sunucu bölüm başkanı olarak çalıştı. İstanbul ve Bursa'da çeşitli kurslarda öğretmenlik yaptı.

İzmit Sanat Merkezi ve Başkent İletişim Merkezi'nde "spiker-sunucu" bölümlerinde usta öğretici olarak derslere girdi ve etkili ve güzel Türkçe konuşma konularında çeşitli üniversite ve kuruluşlarda konferanslar veriyor.

2002 yılı başında bir süre Ege Televizyonu'nda genel müdür olarak çalıştı.

Haziran 2013 yılında Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından bu yıl 11. kez düzenlenen Türkçe Olimpiyatı'nı Bülent Özveren sundu.

2013 yılının sonunda yeni yayın döneminde Show TV'de yayınlanacak olan “Bir milyon kimin” adlı yarışma programında Okan Bayülgen ve Gülben Ergen ile birlikte Bülent Özveren de jüri üyeliği yaptı.

Bülent Özveren, 2 Ocak 1970 tarihinden beri kendi gibi televizyoncu Sebla Özkantarcı ile evlidir.

10 Ocak 2018 tarihinde Murat Yıldırım'ın sunduğu "Kim Milyoner Olmak İster" adlı yarışmaya katıldı 30bin lira kazandı.

Bülent Özveren, 14 Eylül 2022 tarihinde ani bir rahatsızlık nedeniyle Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi yoğun bakımında tedavi altına alındı. 18 Ekim 2022 tarihinde 79 yaşında İstanbul'da vefat etti.

Kaynak:Biyografi.info

Bülent Özveren için yapılan aramalar

Bülent Özveren, Bülent Özveren biyografi, Bülent Özveren hayatı, Bülent Özveren özgeçmişi, Bülent Özveren hakkında, Bülent Özveren doğum yeri, Bülent Özveren fotoğraf, Bülent Özveren video, Bülent Özveren resim, Bülent Özveren kimdir?, Bülent Özveren kaç yaşında?, Bülent Özveren nereli, Bülent Özveren memleketi